Základní informace o publikaci

Oblast vzdělávání a rozvoje: Informační a komunikační technologie (IKT) dále nedefinované
Téma: Digitální dovednosti
Cílová skupina: Digitální dovednosti pro pracovní sílu
Úroveň digitálních dovedností: Základní, Střední, Pokročilá, Odborník na digitální technologie
Druh iniciativy: Mezinárodní iniciativa
Druh publikace: Zpráva
Geografický rozsah: Evropská unie
Mimo EU

O publikaci

Zpráva, kterou zveřejnil McKinsey Global Institute (MGI), hodnotí trvalý dopad celosvětové pandemie COVID-19 na poptávku po pracovní síle, kombinaci povolání a pracovní dovednosti požadované v osmi zemích s rozmanitými hospodářskými modely a modely trhu práce: Čína, Francie, Německo, Indie, Japonsko, Španělsko, Spojené království a Spojené státy.

Dokument vychází z předpokladu, že pandemie COVID-19 poprvé zvýšila význam fyzického rozměru práce (ve srovnání, před pandemií, největší narušení práce zahrnovala nové technologie a rostoucí obchodní vazby). Dokument proto zkoumá, jak mohou trendy zrychlené pandemií v dlouhodobém horizontu přetvořit. Zkoumá tyto změny v průběhu roku 2030 v osmi výše uvedených zemích s různými hospodářskými modely a modely trhu práce.

Pro účely tohoto výzkumu autoři určili deset pracovních arén (lékařská péče, osobní péče, interakce zákazníků na místě, volný čas a cestování, domácí podpora, výroba a skladování ve vnitřních prostorách, kancelářská práce na počítači, učebna a školení, přeprava zboží a venkovní výroba a údržba), která sdružují povolání podle jejich blízkosti ke spolupracovníkům a zákazníkům, počtu interpersonálních interakcí a jejich charakteru na místě a uvnitř budov.

Z klíčových zjištění tohoto výzkumu vyplývá, že pracovní místa na pracovišti s vyšší úrovní blízkosti pravděpodobně po pandemii projdou větší transformací, což povede k dominovým efektům na jiných pracovištích jako reakce na změnu obchodních modelů. Kromě toho se očekává, že narušení práce způsobená onemocněním COVID-19 budou větší, než se odhadovalo v předpandemickém výzkumu, zejména u pracovníků s nejnižšími platy, nejméně vzdělanými a nejzranitelnějšími pracovníky. Výzkum odhaduje, že více než 100 milionů pracovníků v osmi zemích, které jsme studovali, možná bude muset změnit povolání a tito pracovníci budou čelit ještě větším rozdílům v požadavcích na dovednosti. V důsledku toho dokument poskytuje některé dlouhodobé poznatky a vyzývá k flexibilním a kolaborativním reakcím, které by mohly vést k vyššímu růstu produktivity a vytvořit profesní dráhu s vzestupnou mobilitou pracovníků.

Tato zpráva o budoucnosti práce po pandemii COVID-19 je první ze tří zpráv MGI, které se zabývají aspekty hospodářství po pandemii. Ostatní se zabývají dlouhodobým vlivem pandemie na spotřebu a potenciálem pro rozsáhlé oživení, které je vedeno zvýšenou produktivitou a inovacemi.