Základní informace o publikaci

Oblast vzdělávání a rozvoje: Všeobecné programy a kvalifikace dále nedefinované
Téma: Kybernetická bezpečnost, Digitální dovednosti
Cílová skupina: Digitální dovednosti ve vzdělávání
Úroveň digitálních dovedností: Základní
Druh iniciativy: Místní iniciativa

O publikaci

Lenka Eckertová a Lucie Seifertová vás velmi vtipnou formou provedou úskalími a nebezpečími, které číhají na internetu na vás a vaše děti.

utorky, Lenka Eckertová a Lucie Seifertová, se rozhodly čtenáře poučit o online rizicích netradičně a zábavně. Do pestrobarevného komiksového kabátu oblékly užitečné rady, jak se s problémy vypořádat. Publikaci vytvořily především pro děti (cca od 9 let), ale též pro jejich rodiče a pečující dospělé: učitele, družináře, knihovníky apod. Obsah vychází ze zkušeností, které Lenka Eckertová nasbírala při svém několikaletém působení v Národním centru bezpečnějšího internetu, spoluprací s mnoha organizacemi, které se tématem zabývají, i jako matka.

Kniha obsahuje velké množství humorných ilustrací a je doplněna neotřelými vysvětlivkami pro méně zkušené uživatele internetu. Těžištěm je znázornění situací, do nichž se dnešní děti dostávají a jsou nuceny je řešit – ať již s pomocí dospělých, anebo samy. Řeč je např. o kyberšikaně (šikana s využitím moderních komunikačních technologií), kybergroomingu (lákání na schůzku), hrách a závislosti, škodlivém softwaru, reklamě a nákupech, bezpečném využívání sociálních sítí atd.

Hlavní postavou knihy je desetiletý Michal, který popisuje dění kolem své rodiny. Dětským způsobem komentuje problémy, s nimiž se setkává na internetu i v reálném světě. Odlehčené pasáže jsou střídány vážnějšími “rámečky”, v nichž je vysvětleno, jak se s patáliemi vypořádat.

Pedagogové mohou vzít knihu do vyučování a nenásilně tak otevřít debatu s žáky k jednotlivým tématům. Posléze doporučujeme sáhnout k dalším zdrojům informací, dle vlastních preferencí a aktuální situace ve třídě.

Knížka Hustej INTERNET vyšla v Nakladatelství Petr Prchal pod záštitou Národního centra bezpečnějšího internetu, u příležitosti Dne bezpečnějšího internetu 2014.