Základní informace o publikaci

Oblast vzdělávání a rozvoje: Všeobecné programy a kvalifikace dále nedefinované
Téma: Digitální dovednosti
Cílová skupina: Digitální dovednosti pro pracovní sílu
Úroveň digitálních dovedností: Základní, Střední
Druh iniciativy: Mezinárodní iniciativa
Druh publikace: Zpráva
Geografický rozsah: Evropská unie

O publikaci

Sedmé vydání Monitoru Mezinárodní organizace práce představuje nejnovější analýzu dopadu pandemie COVID-19 na trh práce.

Podle této výroční zprávy se na světových trzích práce objevují předběžné známky oživení po bezprecedentním narušení v roce 2020 v důsledku pandemie COVID-19. Potvrzuje obrovský dopad, který v roce 2020 utrpěly trhy práce. Nejnovější údaje ukazují, že za celý poslední rok (ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2019) došlo ke ztrátě 8,8 % celosvětové pracovní doby, což odpovídá 255 milionům pracovních míst na plný úvazek. To je přibližně čtyřikrát více než počet ztracených během celosvětové finanční krize v roce 2009.

Publikace zdůrazňuje, že narušení trhu práce způsobené pandemií postihlo ženy více než muži. Obzvláště těžce zasaženi byli také mladší pracovníci, kteří buď přišli o práci, odešli z trhu práce, nebo oddalovali vstup na trh práce. Zpráva ukazuje nerovnoměrný dopad na různá hospodářská a zeměpisná odvětví
a odvětví trhu práce. Upozorňuje na obavy spojené s oživením ve tvaru „K“, kdy by tato odvětví
a pracovníci, kteří byli nejvíce zasaženi, mohli být při oživení opomenuti, což by vedlo ke zvýšení nerovnosti, pokud nebudou přijata nápravná opatření.

Nejvíce postiženým odvětvím jsou ubytovací a stravovací služby, kde zaměstnanost klesla v průměru
o více než 20 %, následovaná maloobchodem a výrobou. Naopak zaměstnanost v oblasti informací
a komunikací a financí a pojištění se ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2020 zvýšila. 

Monitor MOP celkově zaznamenává obrovské škody na pracovní době a příjmech, přičemž vyhlídky na oživení v roce 2021 jsou pomalé, nerovnoměrné a nejisté, pokud včasná zlepšení nebudou podpořena politikami oživení zaměřenými na člověka. Publikace předkládá tři scénáře oživení (základní, pesimistické
a optimistické) a obsahuje řadu politických doporučení pro oživení.