Základní informace o publikaci

Oblast vzdělávání a rozvoje: Ekonomie
Pracovní dovednosti
Informační a komunikační technologie (IKT) dále nedefinované
Elektronika a automatizace
Téma: Umělá inteligence, Robotika, Software, Vývoj webových stránek, Digitální dovednosti
Cílová skupina: Digitální dovednosti pro pracovní sílu
Digitální dovednosti pro ICT odborníky
Úroveň digitálních dovedností: Základní, Střední, Pokročilá, Odborník na digitální technologie
Druh iniciativy: Institucionální iniciativa EU
Druh publikace: Zpráva
Geografický rozsah: Evropská unie

O publikaci

Ztráta pracovních míst a COVID-19: jsou práce na dálku, automatizace a úkoly na pracovišti důležité? Je zpráva Evropského střediska pro rozvoj odborného vzdělávání, jejímž cílem je poskytnout určitý přehled o budoucnosti práce a o tom, jak se trendy a údaje změnily v důsledku dopadu pandemie COVID-19 na Evropskou unii a celý svět. 

Analýza ve zprávě vychází z nejnovějších statistik ve spojení s údaji střediska Cedefop o prognózách dovedností, přičemž se zaměřuje na různé dopady, které měla pandemie COVID-19 na povolání, úlohy, odvětví a průmyslová odvětví. Jedním z důležitých aspektů je odolnost: zpráva konstatuje, že potenciál práce na dálku, který povolání nabízí, a čím vyšší je riziko automatizace pro určitou úlohu, tím větší je pravděpodobnost ztráty zaměstnání. Ještě důležitější je potřeba základních digitálních dovedností pro všechny a pokročilejších dovedností potřebných pro práci v odvětví informačních a komunikačních technologií (IKT): analýza ukazuje, že prognózy ztráty pracovních míst jsou výrazně nižší u zemí a povolání, v nichž jsou vyžadovány dovednosti v oblasti informačních a komunikačních technologií. 

V neposlední řadě zpráva nabízí doporučení, která vycházejí nejen z pozorování a výsledků získaných během práce související se zprávou, ale rovněž zohledňují reformy a investice členských států EU od roku 2022 v rámci nástroje NextGenerationEU a Nástroje pro oživení a odolnost.