Seriál inspirativních žen v kódování: Margaret Hamiltonová a Mina Saidze

Autor: DigiKoalice, Code Week Publikováno: 1. března 2023 01.03.2023

Margaret Hamiltonová

Nezbývalo nám nic jiného než být průkopníky.

20. červenec 1969 byl významným dnem v dějinách lidstva:  Apollo 11, první let na Měsíc s lidskou posádkou, který sledovalo 600 milionů lidí v televizi, byl úspěšně dokončen částečně díky softwaru vyvinutému Margaret Hamiltonovou a jejím týmem.

Margaret Hamiltonová, narozená 17. srpna 1936 v Paoli, Indiana, USA, je od přírody zvídavá a již v raném dětství objeví vášeň pro matematiku, která ji přivedla ke studiu matematiky a filozofie na Earlham College v Indianě.

Po získání bakalářského titulu v roce 1958 odložila své plány na postgraduální studium a podpořila svého manžela při studiu práv na Harvardově univerzitě. Odmítla se účastnit harvardské společenské tradice servírování čaje, která se v té době od manželek studentů práv očekávala, a místo toho se sama naučila programovat.

Krátce poté začala pracovat na meteorologickém oddělení MIT a vyvinula software pro předpovídání počasí, následovala práce v Lincolnově laboratoři MIT, kde vyvinula prototyp softwaru, který odhaloval nepřátelská letadla.

Díky svým zkušenostem s programováním se jí podařilo získat ve svých 28 letech práci jako vůbec první programátorka najatá v laboratoři Charlese Starka Drapera na MIT, která pracovala na vesmírné misi Apollo.

Jako vedoucí oddělení softwarového inženýrství vytvořila termín “softwarové inženýrství” a získala této disciplíně respekt jako kterékoli jiné technické disciplíně.

Software, který vyvinula ona a její tým, byl naprogramován tak, aby dokázal rozpoznat chybové stavy a následně provést ozdravné programy. Havarijní situace, která nastala těsně před přistáním Apolla 11 na Měsíci, by pravděpodobně vedla k selhání mise, kdyby ji software nerozpoznal. Vzhledem k tomu, že v sázce byly lidské životy, ukázalo se, že Hamiltonovou vyvinuté palubní systémy fungují bezchybně při všech misích Apolla s posádkou.

Za své úspěchy Hamiltonová obdržela v roce 2003 největší finanční odměnu, jakou kdy NASA jednotlivci udělila, a v roce 2016 jí bylo uděleno nejvyšší civilní vyznamenání v USA, Prezidentská medaile svobody.

Mina Saidze

Stavím most mezi technikou a lidmi.

Mina Saidze, zakladatelka Inclusive Tech, první evropské organizace pro podporu a poradenství v oblasti diverzity v technologiích, má jeden konkrétní cíl:  podpora nedostatečně zastoupených skupin, včetně žen a barevných lidí v technologickém průmyslu.

Narodila se v roce 1993 v uprchlické ubytovně v Hamburku jako dcera politických aktivistů z Íránu a Afghánistánu a pohání ji myšlenka pomáhat druhým a bojovat za spravedlivější budoucnost.

Programátorka-samouk, která se specializuje na analýzu velkých dat, vlastní titul z ekonomie. Do technologického průmyslu vstoupila jako datová analytička pro přední německé mediální a e-commerce společnosti. K založení společnosti Inclusive Tech ji nakonec přivedlo zjištění, že jako žena a osoba s jinou barvou pleti je v IT prostředí výjimkou.

V současné době jsou vývojové týmy nejvýkonnějších technologií stále převážně bílé, mužské a ze střední a vyšší třídy, což vede k tomu, že služby, obchodní modely a produkty jsou vyvíjeny z homogenního pohledu. To může mít reálné důsledky pro nedostatečně zastoupené skupiny, říká Mina Saidze: Například umělá inteligence (AI) může být misogynní nebo rasistická, pokud algoritmus není naprogramován tak, aby nebyl diskriminační.

S posláním podporovat rozmanitost v technologiích, zejména v oblastech pokročilé analytiky, datové vědy a strojového učení, poskytuje Inclusive Tech komunitu s více než 4500 členy. Inclusive Tech také radí firmám, jak najímat různorodé technické týmy a vyvíjet inkluzivní technologie. Pořádá meetupy, sympozia i networkingové akce a ve spolupráci s firmami bude nabízet podpůrné programy pro osoby měnící zaměstnání.

Za svou angažovanost v používání technologií tak, aby přispívali k inkluzivnější a spravedlivější společnosti, získala Mina Saidze několik vyznamenání a ocenění. Byla například zařazena na seznam Forbes 30 pod 30 v oblasti technologií v regionu DACH 2021 a získala cenu Emotion Award 2021 v kategorii “Ženy digitalizace”.

Zdroje:

Článek je syntézou dvou článků, které vznikly pro blog Code Week. Do češtiny nechala přeložit DigiKoalice. Originály najdete na stránkách zde a zde.