Síla low-code developing platforms (LCDP) v boji proti nedostatku dovedností v ICT sektoru aneb zkušenosti ze sousedního Polska

Autor: Przemysław Jatkiewicz Publikováno: 9. února 2023 09.02.2023

I když programování získává na popularitě, jak v Evropě, tak mimo ni, stojí za pozornost, že cesta ke splnění cíle EU Digitálního desetiletí, kterým je do roku 2030 dosáhnout 20 milionů odborníků v ICT, je stále velmi dlouhá. Low-code developing platforms (LCDP) by však mohly být klíčem k zpřístupnění programování pro všechny.

Zefektivnění programování skrze low-code developing platforms

Low-code developing platforms (LCDP) mají schopnost zefektivnit programování tím, že snižují průměrný čas strávený úkoly a umožňují urychlené dodávání podnikových aplikací. To znamená, že mnohem širší segment populace může nějakým způsobem participovat na vývoji aplikace – zatímco v minulosti takové úkoly vyžadovaly nejen lidi s dobrou dovedností v kódování, ale také individua s porozuměním správného řízení a dodržování společných pravidel a regulací.

V těchto případech mohou LCPD také pomoci snížit počáteční náklady na nastavení, školení, nasazení a údržbu – všechny fáze delšího tradičního procesu, který vyžaduje určitý čas na jeho průběh.

Polsko trpí nedostatkem vývojářů

V průměru 1 z 1 organizací, které dnes v Polsku pracují na implementaci nových technologických řešení (jako umělá inteligence, internet věcí, cloudové výpočty atd.), tvrdí, že mají více obtíží s náboru dostatečně kvalifikovaných odborníků než dříve. Může v této situaci technologie pomoci překlenout potřebných IT expertů alespoň zčásti v některých z jejich úkolů? Toto není zcela nepravděpodobný scénář, jak ukazuje stále rostoucí důležitost nízkokódové platformy IT modelu, který umožňuje rychlou konstrukci aplikací.

IT profesionálové jsou již delší dobu hlavními cíly náboru, pronásledovanými stovkami a tisíci organizací z celého světa. Díky jejich specifickému, technickému a vzácnému souboru dovedností patří digitální experti k nejprestižnějším a nejlépe placeným povoláním na světě. Navíc rychlý nápor digitální transformace v Polsku, Evropě a na globální úrovni způsobuje, že průmysly a odvětví se musí přizpůsobovat a měnit. A to není vše: samotné IT projekty se také stávají mnohem složitějšími.

Programátoři jsou stále velmi potřební, ale stále více se hledají specialistické dovednosti a povolání, jako jsou inženýři, testery a vývojáři, aby tvořili různorodé a efektivní týmy pro vývoj aplikací. Výzkum v této oblasti také shodně ukazuje, že počet odborníků v oblasti informačních a komunikačních technologií v Evropě je stále nedostatečný a vzhledem k tomu, že se sektor stále rozrůstá, tato mezera se bude jistě zvyšovat, pokud nebude stále více lidí mít schopnost (a zájem) věnovat se digitálním a IT profesím.

Dalším aspektem, který zdůraznilo několik odborníků, je potenciál umělé inteligence dočasně překlenout tuto mezeru a podporovat provádění širšího spektra úkolů jako způsob, jak se odvětví IT může vymanit z tohoto obtížného kontextu. Jiní hledají řešení v platformách s nízkým kódem. Další skupina hledá řešení v platformách s nízkým kódem. Takže co to vlastně jsou a proč je o ně takový zájem? V tomto článku se zabýváme platformami pro vývoj s nízkým kódem a jejich potenciálem změnit způsob programování po celém světě.

Přechod na LCDP?

Low-code developing platforms (LCDP) mají obrovský potenciál: ale nejprve by mohly být užitečné některé definice vzhledem k nové povaze tohoto termínu. LCDP poskytuje vývojové prostředí, které lze použít k vytvoření softwarové aplikace prostřednictvím grafického uživatelského rozhraní. Může produkovat aplikace, které jsou zcela provozuschopné, nebo takové, které vyžadují dodatečný kódování v konkrétních situacích.

LCDP je založena na vizuálním přístupu k vývoji softwaru: to, co je dělá speciálními, je skutečnost, že jsou tak uživatelsky přívětivé, že návrh firemních aplikací může být rychlý, příjemný, efektivní a flexibilní.

Hlavní funkce a cíle LCDP

Zjednodušeně řečeno, platformy pro vývoj s nízkým kódem umožňují vytvářet nová IT řešení v reálném čase přímo z grafického rozhraní a pomocí jednodušších mechanismů jako je přetahování. V konkrétních případech to může odstranit potřebu programování úplně. Skrze LCDP může kdokoli (ti, kteří nemají žádnou specializaci a ti, kteří již nějaké dovednosti mají) pracovat na vytváření firemních aplikací, které jsou funkční, kompatibilní s relevantními předpisy a normami a jsou snadno integrovatelné se systémy, které organizace již má k dispozici.

Oblasti a trendy

Tento potenciál platform s nízkým kódem je rozpoznáván nejen jednotlivými společnostmi v Polsku, ale dokonce i celými odvětvími jako celkem. Týká se automobilového, lékařského nebo průmyslového sektoru, které potřebují a chtějí zlepšit obchodní procesy a jsou často brzděny nedostatkem personálu nebo zpožděním při náboru. V těchto případech mohou platformy s nízkým kódem efektivně ulevit vývojářům a přidělit jim složitější úkoly, zatímco na automatizaci zanechávají menší řešení a výzvy. Pro každou organizaci může být potenciál této extrémně efektivního využití zdrojů (technických i lidských) skutečně zásadní změnou.

Popularita těchto platforem nyní roste díky rozšířenému používání běžných programovacích standardů. Segment platform s nízkým kódem se očekává, že v roce 2023 poroste téměř o 20 %. Podle predikce společnosti Gartner bude již v roce 2025 70 % nových aplikací v organizacích generováno. Pro rostoucí podnik, který chce držet krok s rychlým tempem technologického vývoje, je to možnost, kterou je obtížné ignorovat.

Stav IT trhu v oblasti LCDP

Platformy pro vývoj s nízkým kódem nejsou zrovna revoluční – existují již nějakou dobu a měli bychom se zdržet představy, že by mohly znamenat konec programování jako disciplíny, jak naznačují některé apokalyptické scénáře. Ačkoli je nesporné, že platformy s nízkým kódem mají svá omezení, mohou být chytře využity k obrovskému zlepšení pro každou organizaci a přinést konkrétní výhody pro společnost, například automatizací firemních procesů.

Jaké jsou aplikace platform s nízkým kódem? Určitě poskytují dobrý výchozí bod, ze kterého je snazší dosáhnout výsledků rychleji. Platformy s nízkým kódem jsou užitečné v různých oblastech: od vytváření funkčních prototypů mobilních aplikací, webových stránek nebo procesních enginů až po přispívání k urychlení prototypování, konceptuální práce nebo testování. To znamená, že je mnohem snazší dosáhnout požadovaného cíle za mnohem kratší dobu ve srovnání s organizací, která použila tradiční metody vývoje softwaru.

Organizace také tendují využívat potenciál platform s nízkým kódem vždy, když potřebují software přizpůsobený a na míru přesně jejich potřebám. Dokonce i v době, kdy služby aplikací na trhu zanechávají nedokončené podnikové procesy (které nejsou plně v souladu s firemní politikou a očekáváními), je efektivním obchodním řešením buď rychle zaplnit mezeru nebo navrhnout individuální systém, který splňuje všechny firemní potřeby. Konkrétním příkladem použití platformy s nízkým kódem jsou aplikace, které poskytují nové funkcionality a doplňují nebo kombinují využité cloudové možnosti nebo systémy pro řízení energetické efektivity.

Takové IT projekty, které zefektivňují interní procesy, jsou vyvíjeny pomocí platforem s nízkým kódem a umožňují společnostem vysoký stupeň volnosti při vytváření a přizpůsobení řešení. To často rozhodují korporace, které vyvinuly strategie a širokou škálu spolupráce se svými partnery. Velký počet kontaktů ovlivňuje více infrastrukturních funkcí a tím i potenciálních míst, kde aplikace dostupné na trhu nesplňují všechna očekávání.

LCDP v digitálním transformačním světě

Digitální transformace již několik let formuje strategii mnoha organizací pro provoz a rozvoj. Poskytuje konkurenční výhodu, otevírá nové příležitosti pro obchodní spolupráci a poskytuje inovativní a interaktivní způsoby, jak se zapojit s konzumenty. V době, kdy trh chybí potřebným IT specialistům k dosažení jejich skutečného potenciálu, mohou platformy s nízkým kódem sloužit jako most – cesta k obejití problému, dokud nebude mezera vyplněna, a to navzdory zřejmému a výraznému nedostatku digitálních talentů z odvětví ICT.

Tuto příležitost, kterou nabízejí platformy s nízkým kódem, využívají dnes všechna odvětví a firmy všech velikostí – od malých a středních podniků, které chtějí přizpůsobit dostupná řešení svým specifickým potřebám, po velké korporace, které potřebují zlepšit správu dat shromážděných v globálních databázích a lokálních systémech. Platformy s nízkým kódem mohou také pomoci organizacím urychlit začlenění zákazníků a implementovat řešení jako jsou digitální strojírenské parky nebo vyvíjet a zlepšovat existující digitální nástroje pro školení. Jsou to dveře k bezpečnému vývoji softwaru a zlepšování procesů při nedostatku ICT odborníků v Evropě.

Dnešní obchodní požadavky klade velkou odpovědnost a tlak na vývojáře, aby splnili jejich očekávání, což s aktuálním počtem profesionálů není možné. Řešením jsou platformy s nízkým kódem, které jsou schopny udržet rychlé tempo vývoje a částečně se vyrovnat nedostatku odborníků, který čelí digitalizovaný svět několik let.

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz