­č窭čç« Slovinsko: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 17. srpna 2023 17.08.2023

Index digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) 2022 ukazuje, ┼że Slovinsko pokro─Źilo a nyn├ş se v celkov├ęm ┼żeb┼Ö├ş─Źku um├şstilo na 11. m├şst─Ť, co┼ż je nejvy┼í┼í├ş um├şst─Ťn├ş Slovinska v historii existence ┼żeb┼Ö├ş─Źku. Slovinsko z┼»st├ív├í nad evropsk├Żm pr┼»m─Ťrem v oblasti konektivity a v oblasti integrace digit├íln├şch technologi├ş, zejm├ęna cloudov├Żch slu┼żeb a um─Ťl├ę inteligence. V oblasti lidsk├ęho kapit├ílu je Slovinsko mezi ─Źlensk├Żmi st├íty EU na 17. m├şst─Ť. Oproti roku 2021 se pod├şl slovinsk├Żch odborn├şk┼» v oblasti ICT na lidsk├ęm kapit├ílu zv├Ż┼íil (2021: 4,4 %; 2022: 4,8 %) a pohybuje se nad evropsk├Żm pr┼»m─Ťrem. Pod├şl ┼żen mezi odborn├şky v oblasti ICT z┼»st├ív├í stejn├Ż (17 %) a nedosahuje evropsk├ęho pr┼»m─Ťru. Slovinsko zaost├ív├í za evropsk├Żm pr┼»m─Ťrem v pod├şlu osob s digit├íln├şmi dovednostmi na z├íkladn├ş ├║rovni a s digit├íln├şmi dovednostmi na vy┼í┼í├ş ├║rovni (SI: 50 % a 20 %; EU: 54 % a 26 %).

Index digit├íln├ş budoucnosti spole─Źnosti Microsoft mapuje ├║rove┼ł digitalizace v 16 evropsk├Żch zem├şch, v─Źetn─Ť Slovinska. Index obsahuje ├║daje o aktu├íln├ş ├║rovni digitalizace dan├ę zem─Ť a ukazuje na m├şsta, kde je digitalizace ├║sp─Ť┼ín├í, a tak├ę na oblasti, kde je t┼Öeba urychlit proces digit├íln├ş transformace. Digitalizace je poj├şm├ína prost┼Öednictv├şm 5 kategori├ş digit├íln├şho rozvoje: Digit├íln├ş podnik├ín├ş, digit├íln├ş st├ítn├ş spr├íva a ve┼Öejn├Ż sektor, digit├íln├ş infrastruktura, digit├íln├ş sektor a lidsk├Ż kapit├íl. Celkov├í ├║rove┼ł digit├íln├şho rozvoje Slovinska je 107, co┼ż je 7 % nad pr┼»m─Ťrem st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy. V porovn├ín├ş se zem─Ťmi st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy se Slovinsko ┼Öad├ş z hlediska digitalizace obecn─Ť k nadpr┼»m─Ťru a v n─Ťkter├Żch oblastech m┼»┼że konkurovat n─Ťkter├Żm nejrozvinut─Ťj┼í├şm evropsk├Żm zem├şm v t├ęto sf├ę┼Öe. Dobr├ę v├Żsledky zaznamen├ív├í v oblasti digitalizace vzd─Ťl├ív├ín├ş, lidsk├Żch zdroj┼», podnikov├Żch investic do v├Żzkumu a v├Żvoje a digit├íln├ş konkurenceschopnosti podnik┼».

Slovinsk├í digit├íln├ş koalice (Digitalna Slovenija)byla zalo┼żena v roce 2016 jako platforma v├şce z├║─Źastn─Ťn├Żch stran koordinovan├í Obchodn├ş a pr┼»myslovou komorou Slovinska. Slovinsk├í digit├íln├ş koalice se zam─Ť┼Öuje na dosahov├ín├ş mezisektorov├ęho multiplika─Źn├şho dopadu, kter├Ż zrychl├ş rozvoj digit├íln├ş spole─Źnosti a vyu┼ż├şv├í p┼Ö├şle┼żitost├ş pro rozvoj informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş a internetu. M├í za c├şl upev┼łovat digit├íln├ş dovednosti a prohlubovat digit├íln├ş kompetence evropsk├ę spole─Źnosti a odborn├ę pracovn├ş s├şly. Nab├şz├ş p┼Öehled o evropsk├Żch a n├írodn├şch iniciativ├ích a aktivit├ích v oblasti digit├íln├şch dovednost├ş a znalost├ş, mo┼żnostech odborn├ęho vzd─Ťl├ív├ín├ş a kari├ęrn├şho rozvoje, osv─Ťd─Źen├Żch postupech, odborn├Żch rad├ích, zdroj├şch a prost┼Öedc├şch, ├║daj├şch zalo┼żen├Żch na v├Żzkumu, faktech a ─Ź├şslech, mo┼żnostech financov├ín├ş, novink├ích, n├ízorech a ud├ílostech.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş

Strategie digit├íln├ş transformace hospod├í┼Östv├ş byla vypracov├ína v roce 2021 a slovinsk├í vl├ída ji p┼Öijala v lednu 2022. T├Żk├í se pokro─Źil├Żch digit├íln├şch technologi├ş, efektivn├şho ekosyst├ęmu pro konkurenceschopnou ekonomiku a udr┼żitelnou spole─Źnost jako z├íklad r┼»stu digit├íln├ş ekonomiky. Strategie se zam─Ť┼Öuje na t┼Öi hlavn├ş c├şle: pokro─Źil├ę digit├íln├ş technologie umo┼ż┼łuj├şc├ş digit├íln├ş transformaci ekonomiky; efektivn├ş ekosyst├ęm pro konkurenceschopnou ekonomiku; otev┼Öen├í a udr┼żiteln├í spole─Źnost jako z├íklad r┼»stu digit├íln├ş ekonomiky.

V ├║noru 2022 byl p┼Öijat z├íkon o podpo┼Öe digit├íln├şho za─Źle┼łov├ín├ş, kter├Ż se t├Żk├í cel├ę spole─Źnosti a jeho c├şlem je digit├íln├ş ob─Źansk├ę vzd─Ťl├ív├ín├ş prost┼Öednictv├şm finan─Źn├şch pob├şdek na n├íkup digit├íln├şho vybaven├ş a p┼Öisp├şv├í k digitalizaci ┼íkoln├şho vyu─Źov├ín├ş a k odpov─Ťdn├ęmu a bezpe─Źn├ęmu pou┼ż├şv├ín├ş digit├íln├şch technologi├ş.

C├şlem n├írodn├şho programu na podporu rozvoje a vyu┼ż├şv├ín├ş um─Ťl├ę inteligence do roku 2025 je vytvo┼Öit otev┼Öen├ę a kreativn├ş prost┼Öed├ş pro rychlou a efektivn├ş v├Żm─Ťnu informac├ş, sd├şlen├ş zku┼íenost├ş a osv─Ťd─Źen├Żch metod a poskytnout prostor pro v├Żzkum, v├Żvoj, nasazen├ş a testov├ín├ş technologi├ş um─Ťl├ę inteligence.

Strategie pro digit├íln├ş ve┼Öejn├ę slu┼żby na obdob├ş 2021ÔÇô2030 byla p┼Öijata v prosinci 2022. Usiluje o zabezpe─Źen├ş dat ke zlep┼íen├ş slu┼żeb a p┼Öij├şm├ín├ş rozhodnut├ş a o vytvo┼Öen├ş bezpe─Źn├ęho, d┼»v─Ťryhodn├ęho a inkluzivn├şho digit├íln├şho prost┼Öed├ş.

Digitalna Slovenija 2030, n├írodn├ş strategie digit├íln├ş transformace Slovinska do roku 2030, byla zve┼Öejn─Ťna v b┼Öeznu 2023. Mezi horizont├íln├ş principy strategie pat┼Ö├ş: V┼íeobecn├ę pov─Ťdom├ş o v├Żznamu digit├íln├ş transformace; Internet jako strategick├Ż n├ístroj digit├íln├ş transformace; Ochrana svobodn├ęho a otev┼Öen├ęho internetu; Snaha o meziodv─Ťtvov├ę synergick├ę efekty rozvoje; Pou┼ż├şv├ín├ş slovinsk├ęho jazyka a zachov├ín├ş kulturn├ş identity; Podpora v├Żzkumu a v├Żvoje digit├íln├şch technologi├ş a jejich vyu┼żit├ş; Strategick├í sob─Ťsta─Źnost, jednotn├Ż digit├íln├ş trh a digit├íln├ş suverenita; Demokratick├í digit├íln├ş spole─Źnost a dosa┼żen├ş rozvojov├Żch c├şl┼» Slovinska prost┼Öednictv├şm digit├íln├ş transformace.

Slovinsko se m┼»┼że od roku 2021 pochlubit Ministerstvem pro digit├íln├ş transformaci, kter├ę monitoruje a analyzuje stav digit├íln├ş transformace a informa─Źn├ş spole─Źnosti na n├írodn├ş ├║rovni. Odpov├şd├í za oblasti informa─Źn├ş spole─Źnosti, elektronick├Żch komunikac├ş, digit├íln├şho za─Źle┼łov├ín├ş, digit├íln├şch kompetenc├ş, datov├ę ekonomiky, spr├ívy informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch syst├ęm┼» a poskytov├ín├ş elektronick├Żch slu┼żeb ve┼Öejn├ę spr├ívy. Ve spolupr├íci s p┼Ö├şslu┼ín├Żmi ministerstvy a ├║┼Öady vl├ídy p┼Öipravuje, koordinuje a napl┼łuje n├írodn├ş aktivity a projekty v oblasti informa─Źn├ş spole─Źnosti a digit├íln├ş transformace hospod├í┼Östv├ş, ve┼Öejn├ę spr├ívy, zdravotnictv├ş, justice, zem─Ťd─Ťlstv├ş, ┼íkolstv├ş a dal┼í├şch oblastech.

N├írodn├ş iniciativy 

Slovinsk├Ż pl├ín pro o┼żiven├ş a odolnost se pod├şl├ş na digit├íln├ş transformaci slovinsk├ę spole─Źnosti a ekonomiky 21,4 % z celkov├ę ─Ź├ístky ur─Źen├ę na tento pl├ín. podporuje p┼Öechod na digit├íln├ş technologie pomoc├ş reforem v oblasti digitalizace ve┼Öejn├ę spr├ívy, dovednost├ş a kybernetick├ę bezpe─Źnosti. Strategie digit├íln├ş transformace a reformy v oblasti elektronick├ę identity sm─Ť┼Öuj├ş k v─Ťt┼í├şmu vyu┼ż├şv├ín├ş ve┼Öejn├Żch elektronick├Żch slu┼żeb a digitalizaci podnik┼».

Digit├íln├ş transformaci hospod├í┼Östv├ş (podnik┼» a pr┼»myslu) napom├íh├í schv├ílen├ş strategie pro digit├íln├ş transformaci podnik┼», z├ísad pro inovativn├ş zad├ív├ín├ş ve┼Öejn├Żch zak├ízek a zaveden├ş jednotn├ę digit├íln├ş identity (e-identity) pro podniky. Strategie po─Ź├şt├í s p┼Öeveden├şm r┼»zn├Żch registr┼» do jedin├ęho obchodn├şho rejst┼Ö├şku. V souladu se strategi├ş z├şsk├í elektronickou identitu nejm├ęn─Ť 200 podnik┼».

C├şlem projektu Pos├şlen├ş digit├íln├ş transformace ve┼Öejn├ę spr├ívy je dos├íhnout pokroku v digit├íln├ş transformaci ve ve┼Öejn├ę spr├ív─Ť. Tohoto c├şle bude dosa┼żeno prost┼Öednictv├şm Strategie digit├íln├şch ve┼Öejn├Żch slu┼żeb 2021-2030 a z┼Ö├şzen├şm Rady pro rozvoj informatiky jako koordina─Źn├şho org├ínu digit├íln├şch ┼Öe┼íen├ş. Rada pro rozvoj informatiky byla z┼Ö├şzena v ├║noru 2022. Funguje jako ┼Ö├şdic├ş org├ín, kter├Ż se star├í o koordinaci aktivit souvisej├şc├şch s investicemi do IT ve ve┼Öejn├ęm sektoru, s jejich standardy, s back-office syst├ęmy a dal┼í├şm technologick├Żm rozvojem, kde je kompatibilita syst├ęm┼» nezbytn├í pro jejich provoz a ├║dr┼żbu. V prosinci 2022 byla p┼Öijata Strategie pro digit├íln├ş ve┼Öejn├ę slu┼żby 2021ÔÇô2030 byla p┼Öijata v prosinci 2022. Jej├şm c├şlem je zabezpe─Źit data pro kvalitn─Ťj┼í├ş slu┼żby a rozhodov├ín├ş a vytvo┼Öit bezpe─Źn├ę, d┼»v─Ťryhodn├ę a inkluzivn├ş digit├íln├ş prost┼Öed├ş.

Ocen─Ťn├ş In┼żen├Żrka evropsk├ęho roku je ur─Źena mlad├Żm d├şvk├ím, kter├ę se rozhodly zvolit si povol├ín├ş in┼żen├Żrky. Ocen─Ťn├ş se zab├Żv├í probl├ęmem “neviditelnosti” ┼żen-in┼żen├Żrek ve spole─Źnosti. Jej├şm c├şlem je p┼Öedstavit vzory mlad├Żm d├şvk├ím a vyzdvihnout pracovn├ş ├║sp─Ťchy a p┼Ö├şnos slovinsk├Żch in┼żen├Żrek pro spole─Źnost. Prost┼Öednictv├şm ankety In┼żen├Żrka roku Slovinsko ka┼żdoro─Źn─Ť p┼Öedstavuje ve┼Öejnosti 10 zaj├şmav├Żch in┼żen├Żrek, kter├ę svou osobnost├ş a prac├ş mohou nadchnout, inspirovat nebo povzbudit mlad├ę lidi k rozhodnut├ş pro in┼żen├Żrsk├ę studium nebo kari├ęru. Projekt od roku 2012 motivuje mlad├ę ┼żeny pro techniku, technologie, p┼Ö├şrodn├ş v─Ťdy a inovace.

Nov├Żm projektem p┼Öijat├Żm v kv─Ťtnu 2022 je projekt E-obsah a e-slu┼żby a nov├ę p┼Ö├şstupy ve vzd─Ťl├ív├ín├ş. Zam─Ť┼Öuje se na snadn─Ťj┼í├ş pr┼»b─Ťh digitalizace vzd─Ťl├ív├ín├ş ve Slovinsku. D├şky p┼Ö├şsp─Ťvku z Evropsk├ęho fondu pro region├íln├ş rozvoj projekt podpo┼Ö├ş v─Ťt┼í├ş vyu┼ż├şv├ín├ş modern├şch informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş ve vyu─Źov├ín├ş a vzd─Ťl├ív├ín├ş. V r├ímci projektu Ministerstvo ┼íkolstv├ş, v─Ťdy a sportu, Slovinsk├í akademick├í a v├Żzkumn├í s├ş┼ą (ARNES) a ├Üstav informatiky zaji┼í┼ąuj├ş komplexn├ş modernizaci jak: (i) st├ívaj├şc├şch vzd─Ťl├ívac├şch elektronick├Żch slu┼żeb a elektronick├ęho obsahu, tak (ii) st├ívaj├şc├şho syst├ęmu podpory pro ┼ż├íky i u─Źitele na z├íkladn├şch a st┼Öedn├şch ┼íkol├ích. Modernizace bude prob├şhat v letech 2021-2023. Projekt napom┼»┼że zdokonalit: (i) vzd─Ťl├ívac├ş procesy zalo┼żen├ę na vyu┼ż├şv├ín├ş inovativn├şch p┼Ö├şstup┼»; (ii) dovednosti mlad├Żch lid├ş pomoc├ş v─Ťt┼í├şho pou┼ż├şv├ín├ş modern├şch informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş ve vyu─Źov├ín├ş a vzd─Ťl├ív├ín├ş; a (iii) dovednosti pedagog┼» na z├íklad─Ť ┼íir┼í├şho vyu┼ż├şv├ín├ş modern├şch informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş ve vyu─Źov├ín├ş a vzd─Ťl├ív├ín├ş.

Mo┼żnosti financov├ín├ş 

Mo┼żnosti financov├ín├ş prohlubov├ín├ş a zvy┼íov├ín├ş kvalifikace na podporu digit├íln├şch kompetenc├ş jednotlivc┼» a organizac├ş jsou k dispozici ve form─Ť p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm n├ístroje pro obnovu a odolnost, ale tak├ę jako aktivity v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích slovinsk├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş ve Slovinsku

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz