#ThinkB4UClick: Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti 2021

Autor: Eleonora Censorii, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 7. října 2021 07.10.2021

Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti (ECSM) je každoroční kampaň Evropské unie zaměřená na podporu kybernetické bezpečnosti mezi občany a organizacemi EU a představuje iniciativy Agentury Evropské unie pro kybernetickou bezpečnost (ENISA) a Evropské komise, které jsou organizátory, ale také zúčastněných zemí. Cílem je sdílet informace a šířit povědomí občanů, organizací a podniků o mnoha aspektech on-line bezpečnosti.

S názvem #ThinkB4UClick má ročník 2021 dvě hlavní témata: První pomoc, vše o pokynech k tomu, co dělat, pokud se stane obětí kybernetického útoku, a kyberneticky bezpečné doma. Tato dvě témata se objevila jako zásadní reakce po pandemii, která přinesla na internetu stále více občanů v Evropě i na celém světě, ale často bez jakéhokoli koučování ohledně rizik, která mohou vzniknout. Informace jsou v tomto ohledu klíčové a užitečný obsah internetových stránek #CyberSecMonth 2021 zahrnuje mezi mnoha zdroji rozsáhlou část s mapou „První pomoc“ Evropy. Pro každou zemi je možné najít užitečné kontakty pro jakékoli otázky související s kybernetickou bezpečností, od nakupování až po bankovní podvody až po to, co dělat v případě hackerských útoků na vaše sociální média.

Část letošní kampaně
„Being Cyber Secure From Home“ se místo toho zaměřuje na tipy a pokusy udržet kybernetickou bezpečnost v našem každodenním životě, například při on-line transakcích, komunikaci, práci nebo studiu on-line, s užitečným poradenstvím ohledně „kybernetické hygieny“ pro každodenní postupy online.

Další součástí iniciativy je Evropská výzva kybernetické bezpečnosti, která se letos bude konat v šestém ročníku a bude hostit v České republice. Výzva je každoroční evropská akce, která sdružuje mladé talenty z celé Evropy, aby si mohli v oblasti kybernetické bezpečnosti konkurovat. 
V souvislosti s touto výzvou se v Praze setkají špičkoví kybernetický talent z každé zúčastněné země, aby spolupracovali a nakonec vzájemně soutěžili. Budou zpochybňováni při řešení úkolů souvisejících s bezpečností z oblastí, jako je bezpečnost internetových stránek, mobilní bezpečnost, šifrovací puzzle, reverzní inženýrství a forenzní analýza, a při shromažďování bodů pro jejich řešení.

Pozvání k účasti na Měsíci kybernetické bezpečnosti je otevřeno všem: zainteresované organizace mohou přispět tím, že navrhnou svou vlastní místní nebo celostátní iniciativu, čímž se měsíc kybernetické bezpečnosti stane živě zainteresovanou iniciativou.
V neposlední řadě platforma iniciativy zahrnuje speciální školení pro všechny občany o čtyřech základních opatřeních, která musíme všichni naučit, abychom dělali bezpečněji, kampaň „Get Cyber Skills“ bude zahájena v pondělí 8. října a občané se budou moci dozvědět o:

1. Správa hesel
2. Podpůrné údaje
3. Nastavení ochrany soukromí
4. Ochrana před sociálním inženýrstvím

@ ENISA

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.