Týdenní hlášení #18 2020

Opis týdenního hlášení z FB DigiKoalice školám ze dne 5. května 2020.

Gramotnosti, to je oč tu běží! Ať už jde o digitální, čtenářskou, matematickou nebo mediální, naše Týdenní hlášení #18 vám tentokrát přináší informace a tipy na služby týkající se právě gramotností.

🏫 Hlavní sdělení pro vás tentokrát máme přímo ze sítě Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní pedagogický institut ČR

📲 V rámci projektu PPUČ a kampaně Gramotnosti.pro život vzniklo krátké a praktické video s využitím chytré aplikace ve výuce Přírodopisu ➡️ https://gramotnosti.pro/petiminutovka-holec.

Ve videu je  rozvíjena digitální gramotnost tím, že je vytvářen nový digitální obsah. Ten je  pak sdílen v rámci komunity amatérských i profesionálních přírodovědců, a tím se vytváří otevřená data. Čtenářská gramotnost se uplatňuje při porovnávání aplikací nabízených určení rostlin a zvířat s dalšími zdroji v podobě tištěných i elektronických určovacích klíčů a atlasů.

Přečtěte si více o Gramotnosti.pro život na stránkách https://gramotnosti.pro/ nebo se zapojte do diskuse ve skupině Učíme v souvislostech – Gramotnosti.pro život.

🗣 Národní pedagogický institut ČR připravil přehled zajímavých textů pro komunikační výchovu, které jsou připraveny pro využití ve výuce ➡️ bit.ly/KomunikacniVychovaNPI.

💬 Zapojte se do diskuse k tématu digitálních kompetencí v LinkedIn skupině projektu P-KAP ➡️ https://www.linkedin.com/groups/13804631/.

👩‍🏫👨‍🏫 Chcete využít lekcí projektu UčíTelka a navazujících metodických materiálů pro online vzdělávání žáků? Pak koukněte na video, které pro vás NPI ČR připravil ➡️ bit.ly/VyuzitiLekciUciTelka.

📰 Inspirujete se speciálními bulletiny k výuce #NaDalku? Vychází každé pondělí a najdete je vždy v aktualitách na webu NPI ČR ➡️ https://www.npicr.cz/aktuality/.

🧐 Novinky a události (nejen) od našich členů, které by vám neměly uniknout.

* Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost spustil online kurz Vanda a Eda v Onlajn světě, který seznamuje předškoláky a žáky 1.-2. tříd s riziky využívání digitálních technologií a internetu ➡️ vandaeda.nukib.cz.

🛡 Česká pobočka AFCEA International pořádá webináře ke kyberbezpečnosti, které se mimo jiné věnují zabezpečení cloudu či bezpečnému nasazení Microsoft Teams pro spolupráci #NaDalku ➡️ bit.ly/webinarkyberbezpecnost.

🗞 Mediální gramotnost je jednou z nejvíce skloňovaných gramotností posledních let. Jeden svět na školách ve spolupráci s O2 Chytrá škola připravili už před časem seriál právě na toto téma, který je určen už dětem na 1. stupni ➡️ bit.ly/JSNSmedialnigramotnost.

💻 Rádi bychom upozornili na kurz “Bezpečně v kyber!” od Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Účastníci se v něm dozví základní informace o rizikových jevech v online prostředí jako je kyberšikana, závislosti nebo sexting. ⤵️

Kurz je specificky určen pedagogickým pracovníkům v oblasti vzdělávání a prevence rizikového chování ➡️ https://digikoalice.cz/online…/online-kurz-bezpecne-v-kyber/.

🖋 Diktáty. Všichni je potřebují procvičovat a nikdo v nich není dokonalý. Nyní mohou žáci a studenti využívat služeb Diktát na jedničku až do odvolání zdarma a začít se zlepšovat ➡️ https://dn1.cz/.

💡 Lámete si hlavu nad tím, jak upoutat pozornost žáků v hodině? Využijte Intro Creator od Kassel Labs, díky kterému si můžete k obrazu svému vytvořit úvod k hodině á la Game of Thrones či Star Wars. Jak to může vypadat ukázal Daniel Pražák ze ZŠ Strossmayerovo nám., jemuž tímto děkujeme za inspiraci ➡️ bit.ly/StrossWarsIntro.

Odkaz přímo na Intro Creator: https://kassellabs.io/#introCreators. 🙂

Ať vás nejen v tento den provází síla a #spolutozvladneme. Pokud byste s námi chtěli cokoliv sdílet, neváhejte nám napsat!