Uznávání role žen v kódování
Autor: DigiKoalice, Code Week Publikováno: 13. února 2023 13.02.2023
V rámci Evropského týdne programování (CodeWeek) jsme pro vás přeložili texty o slavných ženách, které měly (některé stále mají) velký vliv na vývoj kódování. Chceme tak spolu s CodeWeekem přiblížit, ocenit, uznat a propagovat ženy, jejichž přínos a vliv na svět počítačů je zásadní.
V průkopnických dobách počítačového programování hrály ženy svou důležitou roli. Do poloviny 80. let 20. století byl počet mužů a žen se zájmem o kariéru v oblasti informatiky a programování vyrovnaný, v posledním desetiletí klesl podíl žen v programování na něco málo přes 17 %.
Tento nepoměr je částečně způsoben tím, že inspirativní ženy v oblasti technologií a počítačů nejsou podporovány. Ženy v tomto oboru jsou vzorem pro novou generaci dívek a žen, které se chtějí stát inovátorkami a programátorkami.
Jako první zmiňme Adu Lovelaceovou, která ve 40. letech 19. století byla vůbec první programátorkou – a o dvě století později zmíníme Margaret Hamiltonovou – jako tu, která měla na starosti programování mise přistání na Měsíci. Ženy mají vliv na historii techniky, počítačů a kódování.
Historie prvního elektronického digitálního počítače ENIAC je rovněž silně ovlivněna ženami – “ženami z ENIACu”, skupinou šesti žen, které technicky zvládly obsluhu tohoto počítače a staly se průkopnicemi jako programátorky. Jejich práce se týkala výpočtu balistických tabulek, které byly později přeneseny do ENIACu.
Významnou roli ve vývoji informačních technologií a techniky sehrály také evropské ženy, počínaje Lady Adou Lovelaceovou (a její vizí budoucího využití počítačů), přes Joyce Ethel Aylardovou (anglickou luštitelku kódů za druhé světové války), Hedy Lamarrovou (vynálezkyni Wifi a předchůdce Bluetooth, která byla rakouského původu) až po Angelu Ruiz Roblesovou (španělskou učitelku, která vytvořila mechanickou verzi moderní elektronické knihy) a mnoho dalších, které se rozhodujícím způsobem podílely na inovacích a pokroku moderní techniky.
V současnosti, ženy významně přispívají k rozvoji IT a technologií. Například Elvira Fortunato (koordinátorka týmu, která v roce 2008 vyrobil první papírový tranzistor), Ursula Kellerová (průkopnice ultrarychlých laserových technologií) a ženy ve vedoucích funkcích, jako je Victoria Bunyardová (technická ředitelka IBM v Beneluxu), Jaya Balooová (ředitelka informační bezpečnosti společnosti Avast) a mnoho dalších vlivných žen, které v současnosti působí v oblasti IT a technologií.
Abychom povzbudili více dívek k programování a začali usilovat o technickou kariéru, vzdáváme poctu ženám, které měly a mají vliv na svět techniky a počítačů. Od vynálezkyň, přes myslitelky, vývojářky až po učitelky – bez nich by svět, jak ho známe dnes, nebyl stejný. V článcích, které budeme publikovat v dalších týdnech se tak budete moci dočíst více právě o těchto ženách.
Zdroje:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Women_in_computing
- https://www.bunkhistory.org/resources/3865
- https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_women_in_computing
- https://www.digitaltrends.com/computing/remembering-eniac-and-the-women-who-programmed-it/
- https://www.bestcomputersciencedegrees.com/lists/5-influential-women-in-computer-science/
Text byl přeložen z originálního článku na blogu CodeWeek: https://blog.codeweek.eu/recognising-the-role-of-women-in-coding/.