Náskok EU v oblasti autonomní robotiky a služeb umělé inteligence

Autor: Tiana Zignani, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 19. dubna 2022 19.04.2022

AI Watch Index nabízí analýzu mnoha ukazatelů souvisejících s rozvojem umělé inteligence (AI) v pěti oblastech:

Index se zaměřuje na Evropskou unii (EU), nabízí i srovnání se Spojenými státy (USA) a Čínou. Zkoumá průmyslové, technologické a výzkumné možnosti v oblasti umělé inteligence, politické iniciativy členských států EU související s umělou inteligencí, a také využití a technický rozvoj umělé inteligence a její dopad.

Nejnovější AI Watch Index ukazuje, že EU má celosvětově srovnatelnou výhodu v různých sofistikovaných odvětvích umělé inteligence (AI), Spojené státy (USA) a Čína jsou v oblasti AI i nadále v čele indexu. Zpráva uvádí, že investice Evropské unie (EU) do AI vzrostly v letech 2018 až 2019 o 39 %, což EU staví do pozice, kdy během tohoto desetiletí překoná stanovený cíl 20 miliard eur do AI. Ani tyto investice však neumožnily EU zaujmout postavení USA a Číny.

Spojené státy vedou v oblasti služeb umělé inteligence, zpracování zvuku a přirozeného jazyka, autonomní robotiky a propojených a automatizovaných vozidel. Na druhé straně Čína vede v podávání nových patentů a čínské prostředí AI se může pochlubit dostupností velkých dat, která podporují rozvoj AI.

V porovnání s těmito zeměmi vede EU v oblasti služeb umělé inteligence a robotiky, kategorie robotiky zahrnuje obchod s průmyslovými a vývojovými autonomními roboty. Ti musí být schopni komunikovat s lidmi i stroji a orientovat se ve spletitém prostředí. Kromě toho je EU poměrně silná také v hraničním výzkumu, je v indexu těsně za USA.

© Evropská komise

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.