Výhoda EU v oblasti autonomní robotiky a služeb umělé inteligence

Autor: Tiana Zignani, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 19. dubna 2022 19.04.2022

AI Watch Index poskytuje analýzu několika ukazatelů souvisejících s rozvojem umělé inteligence v pěti rozměrech:

Index se zaměřuje na Evropskou unii (EU), ale poskytuje srovnávací body se Spojenými státy (USA) a Čínou. Zkoumá průmyslovou, technologickou a výzkumnou kapacitu v oblasti umělé inteligence, politické iniciativy členských států EU související s umělou inteligencí, jakož i zavádění a technický rozvoj umělé inteligence a její dopad. 

Nejnovější index organizace AI Watch uvádí, že EU má po celém světě komparativní výhodu v různých sofistikovaných odvětvích souvisejících s umělou inteligencí, zatímco Spojené státy (USA) a Čína i nadále stojí v čele oblasti umělé inteligence. Ve zprávě se uvádí, že investice Evropské unie (EU) do umělé inteligence vzrostly mezi lety 2018 a 2019 o 39 %, což vedlo EU k tomu, aby v tomto desetiletí překročila cíl 20 miliard EUR na umělou inteligenci. Tyto investice však EU neumožnily převzít dominantní postavení USA a Číny v tomto odvětví. 

USA mají vedoucí postavení v oblasti služeb umělé inteligence, zpracování zvuku a přirozeného jazyka, autonomní robotiky a propojených a automatizovaných vozidel. Na druhé straně Čína stojí v podávání žádostí o nové patenty a čínské prostředí umělé inteligence má přístup k datům velkého objemu, které podporují jejich vývoj v oblasti umělé inteligence.

Ve srovnání s těmito zeměmi stojí EU v oblasti služeb a robotiky v oblasti umělé inteligence, přičemž kategorie robotiky zahrnuje obchod s průmyslem a vývoj autonomních robotů. Ty musí být schopny interagovat s lidmi i stroji a navigovat komplexní nastavení. EU je navíc poměrně silná i v hraničním výzkumu těsně za USA. 

© Evropská komise

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.