Webinář Jak na CodeWeek v roce 2022 je za námi! 

Autor: DigiKoalice Publikováno: 25. srpna 2022 25.08.2022

22. srpna uspořádala DigiKoalice pro učitele i neziskové organizace setkání k letošnímu ročníku Evropského týdne programování – CodeWeeku.  

Setkání bylo zahájeno ambasadorkou CodeWeeku, Martinou Teichmannovou, která blíže představila celou iniciativu, objasnila přihlášení akcí a hovořila i o letošních novinkách. Jednalo se o novinky, které připravila Evropa (např. podcasty), nebo které chystá DigiKoalice, kdy se učitelé mohou těšit na 10 pracovních listů do výuky. 

Aktivity CodeWeek v praxi 

Na co se zaměřil CodeWeek v DDM Lanškroun popsala jeho ředitelka Iva Skalická: „Děti tvořily kocoury na 3D tiskárně, v Minecraftu nebo pomocí stavebnice Lego. Pro ty, kterým se do digitálních novinek nechtělo nebo se bály zapojit, jsme připravili jiné kreativní aktivity, díky kterým postupně našly cestu i k moderním technologiím.“ 

Meet and Code jako podpora aktivit na rozvoj informatického myšlení v rámci CodeWeeku byl dalším tématem webináře, které přineslo Sdružení Via. Účastníci webináře si mohli odnést tipy, jak získat grant na podporu programování spolu s inspirací z virtuální knihovny Meet and Code.  

V dílně Evy Nečasové právě vznikají pracovní listy k podpoře knihy Hello Ruby. „Na škole jsem vedla kroužek robotiky a využívala jsem pro to právě knížku s malou Ruby. Zjistila jsem, že potřebuji další materiály, a tak jsem tvořila. Pracovní listy jsem si ale nechtěla nechat jen pro sebe, proto jsem kontaktovala finskou autorku Lindu Liukas a s jejím svolením vznikla česká verze, kterou dám v září k dispozici našim učitelům základních škol,“ vysvětlila Eva na webináři. Její druhý projekt se nazývá AI dětem, který pomáhá šířit užitečné znalosti a dovednosti v oboru umělé inteligence nejen na základních školách. 

„Jsem velmi rád za vysoký počet přihlášených účastníků, je vidět, že čeští pedagogové se zajímají o novinky ze světa IT a jsou nadšenci do pořádání programovacích akcí pro děti,” shrnul setkání tajemník DigiKoalice, Josef Dašek.

DigiKoalice je společnou platformou NPI ČR a MŠMT pro propojování stakeholderů v oblasti digitálního vzdělávání a podpory aktivit pro rozvoj informatického myšlení a digitální kompetence na školách. 

Záznam webináře můžete zhlédnout zde:

Máte nějaké dotazy k letošnímu CodeWeeku? Napište nám na codeweek@npi.cz.  

Zajímají vás spíše aktivity kolem DigiKoalice a případné členství na naší platformě? Napište nám na digikoalice@npi.cz

Nejdůležitější odkazy k jednotlivým aktivitám představovaným účastníky najdete níže: 

CodeWeek: 

DigiKoalice: 

NPI ČR/MŠMT:

Hello Ruby / AI dětem 

Meet and Code: