🇧🇪 Belgie: přehled digitálních dovedností
Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 17. srpna 2023 17.08.2023
Belgii patří 13. místo z 27 zemí EU v oblasti lidského kapitálu podle indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI) pro rok 2022 s výsledkem 48,7 (průměr EU 45,7). Zastoupení Belgičanů s digitálními dovednostmi na základní úrovni je srovnatelné s průměrem EU a činí 54 %, a podíl osob s pokročilými digitálními dovednostmi na úrovni 26 %. Belgie dosahuje jen nepatrně lepších výsledků než EU v ukazateli podílu osob s alespoň základními dovednostmi v oblasti tvorby digitálního obsahu (67 % oproti 66 %). Přibližně třetina belgických podniků nabízí svým zaměstnancům školení v oblasti ICT. To je sice více než průměr EU, ale po roce 2019 se tento ukazatel snižuje. Procento specialistů na ICT je v Belgii mírně nad průměrem EU (5,6 % oproti 4,5 %) a země má také větší podíl žen mezi specialisty na ICT.
Digitalizace ve vlámských podnicích, zpráva o průzkumu podnikatelské sféry za rok 2021 byla zveřejněna v květnu 2023. Nadace SERV/Inovace a práce zpracovává každé tři roky podnikatelský průzkum na reprezentativním vzorku více než tisíce firem a organizací z Vlámska a nizozemsky mluvícího Bruselu. Výsledky nabízejí jedinečný pohled na to, jak firmy budují svou kvalifikační politiku a jak se vypořádávají s digitalizací, flexibilním nasazením pracovníků a dopady krize. Hlavním tématem zprávy, která vyšla v květnu 2023, je digitalizace. Firmy ve Flandrech jsou stále více přesvědčeny o významu online aktivit. Více než devět z deseti podniků (92 %) má internetové stránky nebo je aktivních na sociálních sítích a čtvrtina všech podniků (26 %) prodává své výrobky nebo služby online. Digitální absence je stále méně častá. V roce 2018 postrádalo webové stránky nebo internetový obchod 18 % podniků, do roku 2021 tento podíl klesl na 8 %. Ve stejném období se podíl podniků, které kombinují webové stránky s internetovým obchodem, zvýšil z 15 % na 25 %.
V roce 2014 vznikla první belgická Národní koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa, která znovu obnovila svoji činnost v listopadu 2020, aby odrážela změněné globální prostředí. Partnerství s více zúčastněnými stranami se věnuje odstraňování mezer v digitálních dovednostech a usiluje o rozšiřování a přeškolování dovedností občanů a pracovníků s cílem podpořit rozvoj dovedností všech a podpořit digitální transformaci ekonomiky a společnosti. Národní a regionální zástupci akademické obce, vzdělávání, průmyslu, veřejného sektoru a neziskového sektoru jsou přizváni k aktivní účasti formou odborných příspěvků, aby se Belgie připojila k evropskému úsilí o využití přínosů digitalizace. Digiskills Belgiumje webová platforma, která usiluje o vytvoření ekosystému iniciativ a školení pro všechny belgické občany, kteří chtějí učinit krok směrem k digitální společnosti současnosti i budoucnosti. DigiSkills Belgium, kterou podporuje belgická Národní koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa, se zaměřuje na zmenšení mezer v digitálních dovednostech na národní úrovni.
Přehled státních strategií a národních iniciativ
Státní strategie
Všechny úrovně státní správy uplatňují různorodé digitální strategie a plány. Federální digitální strategie #Smart Nation vznikla v roce 2021. Točí se kolem pěti os, které odpovídají ukazatelům DESI (digitální transformace ekonomiky, digitální lidský kapitál, digitální správa, důvěra/transparentnost/bezpečnost a digitální infrastruktury a ekosystémy). Strategie je podporována prací výboru Digital Minds složeného z 22 odborníků z akademické a podnikatelské sféry.
Belgický program reforem se zaměřuje na hlavní otázky hospodářství, trhu práce a sociální soudržnosti, mimo jiné na podnikání, inovace, hospodářskou soutěž a digitalizaci.
Vláda Vlámska schválila dne 31. března 2023 vlámský program reforem na rok 2023 (FRP 2023). Prostřednictvím programu FRP tak formulovala svou koncepci hlavní sociálně-ekonomické výzvy, kterým region čelí, a rovněž postupovala v souladu s doporučeními Rady Evropské unie. Politická opatření a reformy se týkají následujících témat: Rozpočet. Trh práce a vzdělávání, Podnikání, hospodářská soutěž, digitalizace a inovace, Udržitelnost, energetika a mobilita.
Jedním ze sedmi pilířů vlámského plánu obnovy (Vlaamse Veerkracht)je digitální transformace. Je založen na třech základních horizontálních pilířích, které slouží jako spojovací článek mezi různými iniciativami digitální transformace: (i) zhodnocení dat jako suroviny, (ii) soustředění se na samotnou státní službu a (iii) podpora digitálních talentů.
Součástí programu Digitální Valonsko jsou následující iniciativy: i) rozvoj výzkumu, inovací a odborné přípravy v oblasti kybernetické bezpečnosti, ii) rozvoj technologií umělé inteligence, iii) digitální transformace prioritních odvětví, zejména stavebnictví, a iv) digitální transformace škol, samospráv a poskytování širokopásmového připojení podnikatelským centrům. Wallonská vláda se rovněž rozhodla posílit síť superpočítačů. Pracuje se také na digitalizaci státní správy tak, aby se rozvinula správa dat; součástí tohoto cíle je vytvoření integrované digitální veřejné služby.
V červnu 2021 přijal region Brusel-hlavní město svůj regionální inovační plán (Plan régional pour l’Innovation, PRI/Gewestelijk innovatieplan, GIP) na období 2021-2027, ve kterém se investice soustředí do šesti strategických oblastí inovací: odolnost vůči změně klimatu, optimalizace zdrojů, městské toky, zdraví, sociální inovace a pokročilé digitální technologie a služby. Kromě toho existuje výzva pro projekty digitalizace a ekonomické transformace (Digitalisering & economische transitie / Numériques & transition économique) na podporu digitálních projektů, které mají pozitivní sociální a environmentální dopad. Společnost hub.brussels nabízí digitální podporu podnikům, zejména těm, které nemají dostatečnou míru digitalizace, a tato podpora se ještě posílila po krizi způsobené koronavirem. Na podporu digitalizace podniků s vysokou digitální úrovní přispívá několik předních organizací, například Institut umělé inteligence pro společné dobro (FARI), a finanční podpora plyne i ze společností Innoviris a Finance&invest.brussels.
Ve federaci Valonsko-Brusel je v rámci strukturálního refinancování vysokoškolského vzdělávání část prostředků určena na rozvoj výzkumu, zejména prostřednictvím univerzitního výzkumu, výzkumu na vysokých školách a vysokých uměleckých školách. Součástí plánu ekologické transformace smluv o správě mezi ministerstvem a ETNIC je důležitá osa vedoucí k elektronickému zpracování dokumentů, zejména prostřednictvím jejich dematerializace.
Národní a mezisektorová strategie „Ženy v digitální oblasti“ je zaměřena proti nerovnému zastoupení mužů a žen v digitální oblasti a soustředí se na pět strategických cílů:
- zvýšit počet žen, které vystudují digitální obor
- podporovat uplatnění žen ve světě digitální práce a/nebo v digitálním odvětví
- podporovat setrvání žen v digitálním sektoru
- bojovat proti stereotypům
- odstraňovat rozdíly mezi muži a ženami ve specifických cílových skupinách.
Národní iniciativy
V rámci belgické programu Obnova a odolnost se digitální část soustředí především na dovednosti a elektronickou státní správu. Mezi klíčové výsledky očekávané v příštích 12 měsících patří zavedení 5G, počáteční fáze digitalizace soudnictví a vybavení škol IT infrastrukturou a technologickými pomůckami.
Projekt Digitální transformace vzdělávání“ německy mluvícího společenství usiluje o celkové zefektivnění vzdělávacího systému a poskytuje notebooky a IT podporu všem učitelům německy mluvících škol v Belgii. Do roku 2024 obdrží notebooky také všichni studenti německy mluvících středních škol. Tímto opatřením dojde rovněž na podporu vzdělávání žáků a učitelů v oblasti odborných dovedností a vzdělávání. Na tuto investici je vyčleněno 5,5 milionu EUR z programu Obnova a odolnost.
Digitalizace federálních státních úřadů financovaná částkou 218 milionů eur z programu Obnova a odolnost má urychlit digitalizaci různých federálních správních úřadů, a to jak na vnitřní úrovni, tak při jejich komunikaci s občany. Významná část investice je určena na digitální transformaci civilních, obchodních a trestních soudů, včetně modernizace stávající hardwarové infrastruktury a vybavení, zavedení videokonferenčních možností a zavedení digitálního spisu.
V Belgii reforma vzdělávacího účtu poskytuje každému zaměstnanci individuální nárok na pět dnů školení ročně; zavádí daňové výhody pro podniky, aby je motivovala k poskytování většího počtu hodin školení svým zaměstnancům; přispívá ke spolupráci mezi Národním úřadem práce (ONEM) a službami zaměstnanosti v regionech. Tato reforma umožní odbornou přípravu a opětovné začlenění na trh práce přibližně 25 000 nezaměstnaným pracovníkům.
S podporou programu Obnova a odolnost zřídilo Vlámsko místní „Digibanky“aby omezilo riziko digitálního vyloučení znevýhodněných skupin s těmito cíli: zajistit rovný přístup k digitálním technologiím, prostřednictvím školení a sdílení znalostí posílit osobní i technické digitální dovednosti, zlepšit digitální přístup k důležitým službám, jako jsou digitální vládní služby, poskytováním poradenství při jejich využívání. Digibanky se zaměřují na dospělé ve Vlámsku, kteří jsou ohroženi digitálním vyloučením (např. lidé žijící v chudobě, lidé s minimální gramotností, osamělí senioři, uchazeči o zaměstnání). Celkový rozpočet na Digibanky činí 50 milionů EUR.
Možnosti financování
Možnosti financování rozšiřování a prohlubování kvalifikace s cílem podpořit digitální kompetence jednotlivců a organizací je možné formou půjček, grantů a finančních nástrojů. V období 2021-2026 je většina aktivit v oblasti digitální transformace financována prostřednictvím nástroje pro obnovu a odolnost, a také formou aktivit v rámci programů Horizont, Erasmus+, ESIF a grantových schémat EHP. Více informací naleznete na stránkách belgické národní koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa a v článku věnovanému možnostem financování digi dovedností v Belgii.
Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz