­čçž­čç¬ Belgie: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 17. srpna 2023 17.08.2023

Belgii pat┼Ö├ş 13. m├şsto z 27 zem├ş EU v oblasti lidsk├ęho kapit├ílu podle indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) pro rok 2022 s v├Żsledkem 48,7 (pr┼»m─Ťr EU 45,7). Zastoupen├ş Belgi─Źan┼» s digit├íln├şmi dovednostmi na z├íkladn├ş ├║rovni je srovnateln├ę s pr┼»m─Ťrem EU a ─Źin├ş 54 %, a pod├şl osob s pokro─Źil├Żmi digit├íln├şmi dovednostmi na ├║rovni 26 %. Belgie dosahuje jen nepatrn─Ť lep┼í├şch v├Żsledk┼» ne┼ż EU v ukazateli pod├şlu osob s alespo┼ł z├íkladn├şmi dovednostmi v oblasti tvorby digit├íln├şho obsahu (67 % oproti 66 %). P┼Öibli┼żn─Ť t┼Öetina belgick├Żch podnik┼» nab├şz├ş sv├Żm zam─Ťstnanc┼»m ┼íkolen├ş v oblasti ICT. To je sice v├şce ne┼ż pr┼»m─Ťr EU, ale po roce 2019 se tento ukazatel sni┼żuje. Procento specialist┼» na ICT je v Belgii m├şrn─Ť nad pr┼»m─Ťrem EU (5,6 % oproti 4,5 %) a zem─Ť m├í tak├ę v─Ťt┼í├ş pod├şl ┼żen mezi specialisty na ICT.

Digitalizace ve vl├ímsk├Żch podnic├şch, zpr├íva o pr┼»zkumu podnikatelsk├ę sf├ęry za rok 2021 byla zve┼Öejn─Ťna v kv─Ťtnu 2023. Nadace SERV/Inovace a pr├íce zpracov├ív├í ka┼żd├ę t┼Öi roky podnikatelsk├Ż pr┼»zkum na reprezentativn├şm vzorku v├şce ne┼ż tis├şce firem a organizac├ş z Vl├ímska a nizozemsky mluv├şc├şho Bruselu. V├Żsledky nab├şzej├ş jedine─Źn├Ż pohled na to, jak firmy buduj├ş svou kvalifika─Źn├ş politiku a jak se vypo┼Ö├íd├ívaj├ş s digitalizac├ş, flexibiln├şm nasazen├şm pracovn├şk┼» a dopady krize. Hlavn├şm t├ęmatem zpr├ívy, kter├í vy┼íla v kv─Ťtnu 2023, je digitalizace. Firmy ve Flandrech jsou st├íle v├şce p┼Öesv─Ťd─Źeny o v├Żznamu online aktivit. V├şce ne┼ż dev─Ťt z deseti podnik┼» (92 %) m├í internetov├ę str├ínky nebo je aktivn├şch na soci├íln├şch s├şt├şch a ─Źtvrtina v┼íech podnik┼» (26 %) prod├ív├í sv├ę v├Żrobky nebo slu┼żby online. Digit├íln├ş absence je st├íle m├ęn─Ť ─Źast├í. V roce 2018 postr├ídalo webov├ę str├ínky nebo internetov├Ż obchod 18 % podnik┼», do roku 2021 tento pod├şl klesl na 8 %. Ve stejn├ęm obdob├ş se pod├şl podnik┼», kter├ę kombinuj├ş webov├ę str├ínky s internetov├Żm obchodem, zv├Ż┼íil z 15 % na 25 %.

V roce 2014 vznikla prvn├ş belgick├í N├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta, kter├í znovu obnovila svoji ─Źinnost v listopadu 2020, aby odr├í┼żela zm─Ťn─Ťn├ę glob├íln├ş prost┼Öed├ş. Partnerstv├ş s v├şce z├║─Źastn─Ťn├Żmi stranami se v─Ťnuje odstra┼łov├ín├ş mezer v digit├íln├şch dovednostech a usiluje o roz┼íi┼Öov├ín├ş a p┼Öe┼íkolov├ín├ş dovednost├ş ob─Źan┼» a pracovn├şk┼» s c├şlem podpo┼Öit rozvoj dovednost├ş v┼íech a podpo┼Öit digit├íln├ş transformaci ekonomiky a spole─Źnosti. N├írodn├ş a region├íln├ş z├ístupci akademick├ę obce, vzd─Ťl├ív├ín├ş, pr┼»myslu, ve┼Öejn├ęho sektoru a neziskov├ęho sektoru jsou p┼Öizv├íni k aktivn├ş ├║─Źasti formou odborn├Żch p┼Ö├şsp─Ťvk┼», aby se Belgie p┼Öipojila k evropsk├ęmu ├║sil├ş o vyu┼żit├ş p┼Ö├şnos┼» digitalizace. Digiskills Belgiumje webov├í platforma, kter├í usiluje o vytvo┼Öen├ş ekosyst├ęmu iniciativ a ┼íkolen├ş pro v┼íechny belgick├ę ob─Źany, kte┼Ö├ş cht─Ťj├ş u─Źinit krok sm─Ťrem k digit├íln├ş spole─Źnosti sou─Źasnosti i budoucnosti. DigiSkills Belgium, kterou podporuje belgick├í N├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta, se zam─Ť┼Öuje na zmen┼íen├ş mezer v digit├íln├şch dovednostech na n├írodn├ş ├║rovni.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a n├írodn├şch iniciativ
St├ítn├ş strategie

V┼íechny ├║rovn─Ť st├ítn├ş spr├ívy uplat┼łuj├ş r┼»znorod├ę digit├íln├ş strategie a pl├íny. Feder├íln├ş digit├íln├ş strategie #Smart Nation vznikla v roce 2021. To─Ź├ş se kolem p─Ťti os, kter├ę odpov├şdaj├ş ukazatel┼»m DESI (digit├íln├ş transformace ekonomiky, digit├íln├ş lidsk├Ż kapit├íl, digit├íln├ş spr├íva, d┼»v─Ťra/transparentnost/bezpe─Źnost a digit├íln├ş infrastruktury a ekosyst├ęmy). Strategie je podporov├ína prac├ş v├Żboru Digital Minds slo┼żen├ęho z 22 odborn├şk┼» z akademick├ę a podnikatelsk├ę sf├ęry.

Belgick├Ż program reforem se zam─Ť┼Öuje na hlavn├ş ot├ízky hospod├í┼Östv├ş, trhu pr├íce a soci├íln├ş soudr┼żnosti, mimo jin├ę na podnik├ín├ş, inovace, hospod├í┼Öskou sout─Ť┼ż a digitalizaci.

Vl├ída Vl├ímska schv├ílila dne 31. b┼Öezna 2023 vl├ímsk├Ż program reforem na rok 2023 (FRP 2023). Prost┼Öednictv├şm programu FRP tak formulovala svou koncepci hlavn├ş soci├íln─Ť-ekonomick├ę v├Żzvy, kter├Żm region ─Źel├ş, a rovn─Ť┼ż postupovala v souladu s doporu─Źen├şmi Rady Evropsk├ę unie. Politick├í opat┼Öen├ş a reformy se t├Żkaj├ş n├ísleduj├şc├şch t├ęmat: Rozpo─Źet. Trh pr├íce a vzd─Ťl├ív├ín├ş, Podnik├ín├ş, hospod├í┼Ösk├í sout─Ť┼ż, digitalizace a inovace, Udr┼żitelnost, energetika a mobilita.

Jedn├şm ze sedmi pil├ş┼Ö┼» vl├ímsk├ęho pl├ínu obnovy (Vlaamse Veerkracht)je digit├íln├ş transformace. Je zalo┼żen na t┼Öech z├íkladn├şch horizont├íln├şch pil├ş┼Ö├şch, kter├ę slou┼ż├ş jako spojovac├ş ─Źl├ínek mezi r┼»zn├Żmi iniciativami digit├íln├ş transformace: (i) zhodnocen├ş dat jako suroviny, (ii) soust┼Öed─Ťn├ş se na samotnou st├ítn├ş slu┼żbu a (iii) podpora digit├íln├şch talent┼».

Sou─Ź├íst├ş programu Digit├íln├ş Valonsko jsou n├ísleduj├şc├ş iniciativy: i) rozvoj v├Żzkumu, inovac├ş a odborn├ę p┼Ö├şpravy v oblasti kybernetick├ę bezpe─Źnosti, ii) rozvoj technologi├ş um─Ťl├ę inteligence, iii) digit├íln├ş transformace prioritn├şch odv─Ťtv├ş, zejm├ęna stavebnictv├ş, a iv) digit├íln├ş transformace ┼íkol, samospr├ív a poskytov├ín├ş ┼íirokop├ísmov├ęho p┼Öipojen├ş podnikatelsk├Żm centr┼»m. Wallonsk├í vl├ída se rovn─Ť┼ż rozhodla pos├şlit s├ş┼ą superpo─Ź├şta─Ź┼». Pracuje se tak├ę na digitalizaci st├ítn├ş spr├ívy tak, aby se rozvinula spr├íva dat; sou─Ź├íst├ş tohoto c├şle je vytvo┼Öen├ş integrovan├ę digit├íln├ş ve┼Öejn├ę slu┼żby.

V ─Źervnu 2021 p┼Öijal region Brusel-hlavn├ş m─Ťsto sv┼»j region├íln├ş inova─Źn├ş pl├ín (Plan r├ęgional pour lÔÇÖInnovation, PRI/Gewestelijk innovatieplan, GIP) na obdob├ş 2021-2027, ve kter├ęm se investice soust┼Öed├ş do ┼íesti strategick├Żch oblast├ş inovac├ş: odolnost v┼»─Źi zm─Ťn─Ť klimatu, optimalizace zdroj┼», m─Ťstsk├ę toky, zdrav├ş, soci├íln├ş inovace a pokro─Źil├ę digit├íln├ş technologie a slu┼żby. Krom─Ť toho existuje v├Żzva pro projekty digitalizace a ekonomick├ę transformace (Digitalisering & economische transitie / Num├ęriques & transition ├ęconomique) na podporu digit├íln├şch projekt┼», kter├ę maj├ş pozitivn├ş soci├íln├ş a environment├íln├ş dopad. Spole─Źnost hub.brussels nab├şz├ş digit├íln├ş podporu podnik┼»m, zejm├ęna t─Ťm, kter├ę nemaj├ş dostate─Źnou m├şru digitalizace, a tato podpora se je┼ít─Ť pos├şlila po krizi zp┼»soben├ę koronavirem. Na podporu digitalizace podnik┼» s vysokou digit├íln├ş ├║rovn├ş p┼Öisp├şv├í n─Ťkolik p┼Öedn├şch organizac├ş, nap┼Ö├şklad Institut um─Ťl├ę inteligence pro spole─Źn├ę dobro (FARI), a finan─Źn├ş podpora plyne i ze spole─Źnost├ş Innoviris a Finance&invest.brussels.

Ve federaci Valonsko-Brusel je v r├ímci struktur├íln├şho refinancov├ín├ş vysoko┼íkolsk├ęho vzd─Ťl├ív├ín├ş ─Ź├íst prost┼Öedk┼» ur─Źena na rozvoj v├Żzkumu, zejm├ęna prost┼Öednictv├şm univerzitn├şho v├Żzkumu, v├Żzkumu na vysok├Żch ┼íkol├ích a vysok├Żch um─Ťleck├Żch ┼íkol├ích. Sou─Ź├íst├ş pl├ínu ekologick├ę transformace smluv o spr├ív─Ť mezi ministerstvem a ETNIC je d┼»le┼żit├í osa vedouc├ş k elektronick├ęmu zpracov├ín├ş dokument┼», zejm├ęna prost┼Öednictv├şm jejich dematerializace.

N├írodn├ş a mezisektorov├í strategie ÔÇ×┼Żeny v digit├íln├ş oblastiÔÇť je zam─Ť┼Öena proti nerovn├ęmu zastoupen├ş mu┼ż┼» a ┼żen v digit├íln├ş oblasti a soust┼Öed├ş se na p─Ťt strategick├Żch c├şl┼»:

N├írodn├ş iniciativy

V r├ímci belgick├ę programu Obnova a odolnost se digit├íln├ş ─Ź├íst soust┼Öed├ş p┼Öedev┼í├şm na dovednosti a elektronickou st├ítn├ş spr├ívu. Mezi kl├ş─Źov├ę v├Żsledky o─Źek├ívan├ę v p┼Ö├ş┼ít├şch 12 m─Ťs├şc├şch pat┼Ö├ş zaveden├ş 5G, po─Ź├íte─Źn├ş f├íze digitalizace soudnictv├ş a vybaven├ş ┼íkol IT infrastrukturou a technologick├Żmi pom┼»ckami.

Projekt Digit├íln├ş transformace vzd─Ťl├ív├ín├şÔÇť n─Ťmecky mluv├şc├şho spole─Źenstv├ş usiluje o celkov├ę zefektivn─Ťn├ş vzd─Ťl├ívac├şho syst├ęmu a poskytuje notebooky a IT podporu v┼íem u─Źitel┼»m n─Ťmecky mluv├şc├şch ┼íkol v Belgii. Do roku 2024 obdr┼ż├ş notebooky tak├ę v┼íichni studenti n─Ťmecky mluv├şc├şch st┼Öedn├şch ┼íkol. T├şmto opat┼Öen├şm dojde rovn─Ť┼ż na podporu vzd─Ťl├ív├ín├ş ┼ż├ík┼» a u─Źitel┼» v oblasti odborn├Żch dovednost├ş a vzd─Ťl├ív├ín├ş. Na tuto investici je vy─Źlen─Ťno 5,5 milionu EUR z programu Obnova a odolnost.

Digitalizace feder├íln├şch st├ítn├şch ├║┼Öad┼» financovan├í ─Ź├ístkou 218 milion┼» eur z programu Obnova a odolnost m├í urychlit digitalizaci r┼»zn├Żch feder├íln├şch spr├ívn├şch ├║┼Öad┼», a to jak na vnit┼Ön├ş ├║rovni, tak p┼Öi jejich komunikaci s ob─Źany. V├Żznamn├í ─Ź├íst investice je ur─Źena na digit├íln├ş transformaci civiln├şch, obchodn├şch a trestn├şch soud┼», v─Źetn─Ť modernizace st├ívaj├şc├ş hardwarov├ę infrastruktury a vybaven├ş, zaveden├ş videokonferen─Źn├şch mo┼żnost├ş a zaveden├ş digit├íln├şho spisu.

V Belgii reforma vzd─Ťl├ívac├şho ├║─Źtu poskytuje ka┼żd├ęmu zam─Ťstnanci individu├íln├ş n├írok na p─Ťt dn┼» ┼íkolen├ş ro─Źn─Ť; zav├íd├ş da┼łov├ę v├Żhody pro podniky, aby je motivovala k poskytov├ín├ş v─Ťt┼í├şho po─Źtu hodin ┼íkolen├ş sv├Żm zam─Ťstnanc┼»m; p┼Öisp├şv├í ke spolupr├íci mezi N├írodn├şm ├║┼Öadem pr├íce (ONEM) a slu┼żbami zam─Ťstnanosti v regionech. Tato reforma umo┼żn├ş odbornou p┼Ö├şpravu a op─Ťtovn├ę za─Źlen─Ťn├ş na trh pr├íce p┼Öibli┼żn─Ť 25 000 nezam─Ťstnan├Żm pracovn├şk┼»m.

S podporou programu Obnova a odolnost z┼Ö├şdilo Vl├ímsko m├şstn├ş ÔÇ×DigibankyÔÇťaby omezilo riziko digit├íln├şho vylou─Źen├ş znev├Żhodn─Ťn├Żch skupin s t─Ťmito c├şli: zajistit rovn├Ż p┼Ö├şstup k digit├íln├şm technologi├şm, prost┼Öednictv├şm ┼íkolen├ş a sd├şlen├ş znalost├ş pos├şlit osobn├ş i technick├ę digit├íln├ş dovednosti, zlep┼íit digit├íln├ş p┼Ö├şstup k d┼»le┼żit├Żm slu┼żb├ím, jako jsou digit├íln├ş vl├ídn├ş slu┼żby, poskytov├ín├şm poradenstv├ş p┼Öi jejich vyu┼ż├şv├ín├ş. Digibanky se zam─Ť┼Öuj├ş na dosp─Ťl├ę ve Vl├ímsku, kte┼Ö├ş jsou ohro┼żeni digit├íln├şm vylou─Źen├şm (nap┼Ö. lid├ę ┼żij├şc├ş v chudob─Ť, lid├ę s minim├íln├ş gramotnost├ş, osam─Ťl├ş senio┼Öi, uchaze─Źi o zam─Ťstn├ín├ş). Celkov├Ż rozpo─Źet na Digibanky ─Źin├ş 50 milion┼» EUR.

Mo┼żnosti financov├ín├ş

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm n├ístroje pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích belgick├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta a v┬á─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş v Belgii.┬á

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz