­čçş­čçĚ Chorvatsko: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Chorvatsko se ve vyd├ín├ş indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) za rok 2022 um├şstilo na 9. m├şst─Ť v oblasti lidsk├ęho kapit├ílu z 27 ─Źlensk├Żch st├ít┼» EU s v├Żsledkem 51,8 bodu. Mezi lety 2017 a 2022 se sk├│re Chorvatska v indexu DESI zv├Ż┼íilo m├şrn─Ť nad sk├│re EU. ┬á

Podle zpr├ívy DESI m├í v Chorvatsku 63 % lid├ş alespo┼ł z├íkladn├ş digit├íln├ş dovednosti. 3,6 % zam─Ťstnanc┼» jsou odborn├şci na informa─Źn├ş a komunika─Źn├ş technologie, navzdory n├ír┼»stu nab├şdky odborn├şk┼» na informa─Źn├ş a komunika─Źn├ş technologie v┼íak 68 % chorvatsk├Żch spole─Źnost├ş, kter├ę p┼Öij├şmaj├ş nebo se sna┼ż├ş p┼Öijmout odborn├şky na informa─Źn├ş a komunika─Źn├ş technologie, st├íle uv├íd├ş pot├ş┼że p┼Öi hled├ín├ş vhodn├Żch kandid├ít┼». Nicm├ęn─Ť pod├şl absolvent┼» studuj├şc├şch ICT v Chorvatsku (4,7 %) z┼»st├ív├í vy┼í┼í├ş ne┼ż pr┼»m─Ťr EU (3,9 %). Relativn─Ť dob┼Öe si zem─Ť vede tak├ę v pod├şlu ┼żen mezi odborn├şky na ICT (21 %).

Index digit├íln├ş budoucnosti sspole─Źnosti Microsoft hodnot├ş ├║rove┼ł digitalizace v 16 evropsk├Żch zem├şch v─Źetn─Ť Chorvatska. Index p┼Öin├í┼í├ş ├║daje o aktu├íln├ş ├║rovni digitalizace zem─Ť a ur─Źuje nej├║sp─Ť┼ín─Ťj┼í├ş oblasti, ale tak├ę oblasti, kde je t┼Öeba je┼ít─Ť zapracovat na urychlen├ş procesu digit├íln├ş transformace. Digitalizace je vn├şm├ína prost┼Öednictv├şm 5 kategori├ş digit├íln├şho rozvoje: Digit├íln├ş podnik├ín├ş, digit├íln├ş st├ítn├ş spr├íva a ve┼Öejn├Ż sektor, digit├íln├ş infrastruktura, digit├íln├ş sektor a lidsk├Ż kapit├íl. Celkov├í ├║rove┼ł digit├íln├şho rozvoje Chorvatska je 91, co┼ż je 9 % pod pr┼»m─Ťrem st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy. V porovn├ín├ş se zem─Ťmi st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy se Chorvatsko ┼Öad├ş nad pr┼»m─Ťr pouze v oblasti lidsk├ęho kapit├ílu, v├Żrazn─Ť nadpr┼»m─Ťrn├ę jsou digit├íln├ş dovednosti obyvatel. V kategori├şch digit├íln├ş sektor, infrastruktura a podniky a st├ítn├ş spr├íva se Chorvatsko bl├ş┼ż├ş pr┼»m─Ťru, p┼Öesto je st├íle pod n├şm.

Chorvatsko zalo┼żilo v prosinci 2018 N├írodn├ş koalici pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta ÔÇô Nacionalna Koalicija za digitalne vje┼ítine i Radna mjesta u Republici Hrvatskoj ÔÇô kterou vytvo┼Öilo Sdru┼żen├ş chorvatsk├Żch zam─Ťstnavatel┼» (CEA) s 20 partnery z akademick├ę a vzd─Ťl├ívac├ş sf├ęry, pr┼»myslu, ve┼Öejn├ęho a neziskov├ęho sektoru a jej├ş┼ż hlavn├ş priority jsou: zv├Ż┼íen├ş po─Źtu vy┼íkolen├Żch a zam─Ťstnan├Żch digit├íln├şch odborn├şk┼» a kvalifikovan├Żch digit├íln├şch odborn├şk┼» v Chorvatsku.

Chorvatsk├í n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta je tak├ę zapojena do projekt┼» region├íln├şch center excelence v odborn├ęm vzd─Ťl├ív├ín├ş, podporuje zaji┼í┼ąov├ín├ş kvality, informace o trhu pr├íce, zapojen├ş zam─Ťstnavatel┼» do poradenstv├ş ┼íkol├ím a vzd─Ťl├ív├ín├ş. Chorvatsk├í n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta byla zm├şn─Ťna v chorvatsk├Żch zpr├ív├ích DESI za roky 2021 a 2022.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a n├írodn├şch iniciativ┬á
St├ítn├ş strategie 

N├írodn├ş rozvojov├í strategie Chorvatska je n├írodn├ş strategick├Ż ak─Źn├ş pl├ín na obdob├ş 2018 a┼ż 2030, kter├Ż se zam─Ť┼Öuje na digit├íln├ş a ekologick├Ż p┼Öechod chorvatsk├ę spole─Źnosti a hospod├í┼Östv├ş. N├írodn├ş strategie vymezuje 4 strategick├ę prioritn├ş okruhy: Udr┼żiteln├ę hospod├í┼Östv├ş a spole─Źnost, Zv├Ż┼íen├ş odolnosti v┼»─Źi kriz├şm, Zelen├Ż a digit├íln├ş p┼Öechod a Vyv├í┼żen├Ż region├íln├ş rozvoj. Kapitola o zelen├ęm a digit├íln├şm p┼Öechodu strategie nab├şz├ş dal┼í├ş vhled do konkr├ętn├şch krok┼», kter├ę jsou pl├ínov├íny s ohledem na rozvoj digit├íln├şch dovednost├ş a pracovn├şch m├şst pro v┼íechny ob─Źany, pracovn├ş s├şlu, sektor vzd─Ťl├ív├ín├ş – v─Źetn─Ť pokro─Źilej┼í├şch dovednost├ş pro digit├íln├ş odborn├şky.

V prosinci 2022 byla zve┼Öejn─Ťna Strategie digit├íln├şho Chorvatska na obdob├ş do roku 2032 s viz├ş Chorvatska modernizovan├ęho d├şky digit├íln├ş transformaci. Strategie Digit├íln├ş Chorvatsko stanovila 4 strategick├ę c├şle ve 4 strategick├Żch oblastech: Rozvinut├ę a inovativn├ş digit├íln├ş hospod├í┼Östv├ş (nap┼Ö. podpora digit├íln├şch inova─Źn├şch center); Digitalizovan├í ve┼Öejn├í spr├íva (nap┼Ö. podpora digit├íln├şch slu┼żeb a z├íkaznick├ę podpory mezi ob─Źany); Zaveden├ę, dostupn├ę a vyu┼ż├şvan├ę VHCN (nap┼Ö. podpora vyu┼ż├şv├ín├ş velmi rychl├Żch slu┼żeb) a Rozvinut├ę digit├íln├ş kompetence pro pr├íci a ┼żivot v digit├íln├şm v─Ťku, Zv├Ż┼íen├ş po─Źtu ICT odborn├şk┼» na trhu pr├íce, Rozvoj digit├íln├şch kompetenc├ş ob─Źan┼» pro pr├íci a ┼żivot v digit├íln├şm v─Ťku s pomoc├ş ICT, Digit├íln├ş transformace podporuj├şc├ş rozvoj syst├ęmu vzd─Ťl├ív├ín├ş a v├Żzkumu. Pro strategick├Ż c├şl Rozvinut├ę digit├íln├ş kompetence pro pr├íci a ┼żivot v digit├íln├şm v─Ťku jsou stanoveny c├şlov├ę hodnoty: b├Żt mezi prvn├şmi 5 zem─Ťmi na ┼żeb┼Ö├ş─Źku DESI v oblasti lidsk├ęho kapit├ílu, zv├Ż┼íit pod├şl ICT specialist┼» v zam─Ťstn├ín├ş tak, aby byl vy┼í┼í├ş ne┼ż 8 %, a zv├Ż┼íit digit├íln├ş dovednosti jednotlivc┼» tak, aby pat┼Öili mezi 5 nejlep┼í├şch zem├ş EU.

Strategie rozvoje um─Ťl├ę inteligence v Chorvatsk├ę republice se teprve p┼Öipravuje, ve strategii Digit├íln├ş Chorvatsko se uv├íd├ş, ┼że N├írodn├ş pl├ín rozvoje um─Ťl├ę inteligence stanov├ş pl├íny na v─Ťt┼í├ş vyu┼żit├ş technologi├ş um─Ťl├ę inteligence s c├şlem transformovat chorvatskou ekonomiku, a to nad r├ímec pouh├ęho vyu┼żit├ş technologi├ş, s c├şlem d┼»kladn─Ť prozkoumat obchodn├ş modely a zav├ęst z├ísadn├ş kroky vedouc├ş k produktivit─Ť a vytvo┼Öen├ş nov├Żch oblast├ş r┼»stu. C├şlem pl├ínu je: pos├şlit v├Żzkum a rozv├şjet inovace tak, aby bylo mo┼żn├ę vyu┼ż├şt um─Ťlou inteligenci v chorvatsk├ęm hospod├í┼Östv├ş; rozv├şjet kompetence a lidsk├ę zdroje; zlep┼íit p┼Ö├şstup k dat┼»m, digit├íln├ş infrastrukturu a bezpe─Źnost; vytvo┼Öit etick├Ż a pr├ívn├ş r├ímec pro pou┼ż├şv├ín├ş um─Ťl├ę inteligence.

N├írodn├ş iniciativy┬á

Pl├ín obnovy a odolnosti Chorvatska podporuje digit├íln├ş transformaci chorvatsk├ę spole─Źnosti a hospod├í┼Östv├ş 20,4 % z celkov├ę ─Ź├ístky p┼Öid─Ťlen├ę na tento pl├ín. Kroky pl├ínu zahrnuj├ş: zlep┼íen├ş v├Żkonnosti a transparentnosti org├ín┼» ve┼Öejn├ęho sektoru; vytvo┼Öen├ş struktury pro pl├ínov├ín├ş a koordinaci digit├íln├ş transformace spole─Źnosti a ve┼Öejn├ę spr├ívy a poskytov├ín├ş prost┼Öedk┼» a technologi├ş ve┼Öejn├ę spr├ív─Ť pot┼Öebn├Żch k rozv├şjen├ş ├║─Źinn─Ťj┼í├şch a kvalitn─Ťj┼í├şch digit├íln├şch slu┼żeb p┼Öizp┼»soben├Żch pot┼Öeb├ím u┼żivatel┼».

V─Ťt┼í├ş st├ítn├ş investice do pokryt├ş ┼íirokop├ísmov├Żm p┼Öipojen├şmpokryt├ş sm─Ť┼Öuj├ş ke zp┼Ö├şstupn─Ťn├ş s├şt├ş pro p┼Öenos dat v oblastech, kde nen├ş o tyto slu┼żby z├íjem, a to prost┼Öednictv├şm gigabitov├ęho p┼Öipojen├ş dom├ícnost├ş a podnik┼» v souladu s c├şli Evropsk├ę gigabitov├ę spole─Źnosti.Investice do ┼íirokop├ísmov├ęho p┼Öipojen├ş (133 mil. EUR) budou pou┼żity v pevn├Żch s├şt├şch (VHCN) v zemi, ve venkovsk├Żch a m─Ťstsk├Żch oblastech. Tyto investice by m─Ťly do z├í┼Ö├ş 2023 zaru─Źit pomoc 20 projekt┼»m na rozvoj infrastruktury pro ┼íirokop├ísmov├Ż p┼Ö├şstup a do ─Źervna 2026 pokr├Żt dal┼í├şch nejm├ęn─Ť 100 000 dom├ícnost├ş v b├şl├Żch oblastech NGA ┼íirokop├ísmov├Żm p┼Ö├şstupem o rychlosti alespo┼ł 100 Mbit/s pro stahov├ín├ş dat (s mo┼żnost├ş upgradu na 1 Giga).

Zaveden├şm pouk├ízek na investice do rozvoje ekologick├Żch a digit├íln├şch dovednost├ş se usiluje o v─Ťt┼í├ş zam─Ťstnatelnost pracovn├şk┼» a lep┼í├ş slad─Ťn├ş nab├şdky a popt├ívky na trhu pr├íce pomoc├ş celo┼żivotn├şho vzd─Ťl├ív├ín├ş a z├şsk├ív├ín├ş nov├Żch dovednost├ş, zejm├ęna ekologick├Żch a digit├íln├şch. Program financuje ├║─Źast v├Żhradn─Ť na vzd─Ťl├ívac├şch programech vytvo┼Öen├Żch na z├íklad─Ť chorvatsk├ęho kvalifika─Źn├şho r├ímce (CROQF) a je uskute─Ź┼łov├ín akreditovan├Żmi institucemi v souladu s nov├Żm z├íkonem o vzd─Ťl├ív├ín├ş dosp─Ťl├Żch. Pouk├ízky vyu┼ż├şvaj├ş zam─Ťstnan├ş i nezam─Ťstnan├ş, zvl├í┼ítn├ş d┼»raz je v┼íak kladen na znev├Żhodn─Ťn├ę skupiny (dlouhodob─Ť nezam─Ťstnan├ş, neaktivn├ş nebo mlad├ş lid├ę, kte┼Ö├ş nejsou zam─Ťstn├íni ani se nevzd─Ťl├ívaj├ş). Z celkov├Żch finan─Źn├şch prost┼Öedk┼» ve v├Ż┼íi 40 milion┼» EUR je 70 % ur─Źeno na programy t├Żkaj├şc├ş se ekologick├Żch dovednost├ş a 30 % na programy t├Żkaj├şc├ş se digit├íln├şch dovednost├ş. Od zah├íjen├ş programu v dubnu 2022 bylo schv├íleno v├şce ne┼ż 9000 ┼ż├ídost├ş a v├şce ne┼ż 4200 p┼Ö├şjemc┼» se ji┼ż ├║─Źastn├ş odborn├ęho vzd─Ťl├ív├ín├ş. Do konce ─Źervna 2026 m├í b├Żt poskytnuto 30 000 pouk├ízek, z toho nejm├ęn─Ť 12 000 osob├ím dlouhodob─Ť nezam─Ťstnan├Żm, neaktivn├şm nebo mlad├Żm lidem, kte┼Ö├ş nejsou zam─Ťstn├íni ani se nevzd─Ťl├ívaj├ş.

Program “Grow Croatia with Google” dos├íhl od sv├ęho spu┼ít─Ťn├ş v roce 2017 v├Żznamn├Żch v├Żsledk┼». Od roku 2017 do roku 2020 pomohl program “Grow Croatia with Google” 37 000 lidem v cel├ęm Chorvatsku osvojit si digit├íln├ş dovednosti, kter├ę pot┼Öebuj├ş k tomu, aby se stali sebev─Ťdom├Żmi akt├ęry ve sv─Ťt─Ť pr├íce. V letech 2020 a┼ż 2021 program pomohl dal┼í├şm 10 000 mal├Żm a st┼Öedn├şm podnik┼»m z├şskat digit├íln├ş pom┼»cky, poradenstv├ş a ┼íkolen├ş, urychlit digit├íln├ş transformaci jejich podnik├ín├ş a osvojit si nov├ę znalosti a prost┼Öedky, kter├ę jim maj├ş usnadnit pr├íci a pomoci jim vr├ítit se po krizi zp─Ťt do ┼żivota.

Program e-School ÔÇô podporovan├Ż Chorvatskou akademickou a v├Żzkumnou s├şt├ş (CARNET) – chce do konce z├í┼Ö├ş 2023 digit├íln─Ť transformovat v├Żuku a vzd─Ťl├ívac├ş procesy ve v┼íech ┼íkol├ích v Chorvatsku. Projekt e-School umo┼żn├ş zlep┼íit strategick├ę veden├ş ┼íkol s d┼»razem na v─Ťt┼í├ş digit├íln├ş vysp─Ťlost a pos├şlen├ş digit├íln├şch kompetenc├ş u─Źitel┼». Projekty nab├şdnou spolehliv├ę a bezpe─Źn├ę ICT prost┼Öed├ş p┼Öizp┼»soben├ę pot┼Öeb├ím ┼íkol a zajist├ş, aby v┼íechny ┼íkoly byly p┼Öipojeny k vysokorychlostn├şmu internetu. Chorvatsko rovn─Ť┼ż vypracovalo Strategick├Ż r├ímec digit├íln├ş vysp─Ťlosti ┼íkol a ┼íkoln├şho vzd─Ťl├ív├ín├ş v Chorvatsk├ę republice (2030). Tento strategick├Ż r├ímec byl poprv├ę zve┼Öejn─Ťn v roce 2020 a v sou─Źasn├ę dob─Ť je jeho ─Źinnost financov├ína z prost┼Öedk┼» Evropsk├ęho soci├íln├şho fondu (ESF) a st├ítn├şho rozpo─Źtu.

┼ákola budoucnosti (┼ákola budu─çnosti)je platforma, kter├í propojuje ┼íkoly s technologick├Żm sektorem. Projekty, kter├ę budou prob├şhat a┼ż do roku 2025, p┼Öin├í┼íej├ş do vybran├Żch ┼íkol praktick├ę zku┼íenosti s technologick├Żmi projekty. Rovn─Ť┼ż se ka┼żdoro─Źn─Ť konaj├ş technologick├ę konference a online mentoringov├Ż program. V├Żzva na rok 2021/2022 se zam─Ť┼Öila na v├Żvoj chatbot┼» s um─Ťlou inteligenc├ş a rok 2022/23 pat┼Ö├ş t├ęmat┼»m um─Ťl├ę inteligence, robotice a ekologick├ę technologii. Projekt dosud oslovil v├şce ne┼ż 4 000 student┼» ve v├şce ne┼ż 200 ┼íkol├ích.

Mo┼żnosti financov├ín├ş 

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm n├ístroje pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích chorvatsk├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş v Chorvatsku.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz