CodeWeek 2020

Autor: Josef Dašek Publikováno: 23. června 2020 23.06.2020

Do kalendářů tohoto podzimu máme pro Vás tip na celoevropskou popularizační kampaň CodeWeek – Evropský týden programování. Kampaň proběhne letos hlavně ve dnech 10. až 25. říjen 2020, ale akce a komunikace témat bude probíhat celý podzim. V tuto dobu se budou zapojené školy, knihovny, poskytovatelé vzdělávání a školení chlubit po celé EU tím, jak podporují u dětí, dospělých, seniorů a dalších zájemců zájem o svět IT, programování, řešení problémů za pomocí digitálních technologií. Učíte ve vaší škole základy algoritmizace a programování? Nabízíte kroužky dětem k nástrojům jako je Scratch, Baltík, GameMaker, Arduino, Microbit či dokonce nějaké profesionální nástroje? Už máte v kabinetech nakoupené roboty a učíte se je postupně zapojovat do výuky? Spolupracujete s knihovnou či dalšími partnery na projektových dnech v oblasti robotiky, programování, tvorby webu a animací? Přemýšlíte, jak prohloubit u zapálených dětí zájem o Minecraft a tvorbu videí směrem, který může ovlivnit u dětí zájem o účelné využití vlastních IT dovedností?

Pak přesně pro Vás je kampaň CodeWeek. Dejte o sobě vědět a přihlašte nějakou svou i běžnou akci konanou během podzimu 2020 (nejen v období 14 dnů kampaně) do kampaně CodeWeek. Den otevřených dveří, soutěž, náborové dny pro žáky ZŠ a podobně. Můžete také soutěžit v kategoriích “10 propojených organizací” nebo “3 zúčastněné země”. Na organizaci akce není možné v rámci celého CodeWeek žádat o finanční podporu, ale pod kampaň jdou zařadit běžné aktivity vašich projektů OP VVV (šablony, MAP, iKAP) nebo aktivity spolupráce s vašimi partnery (pomoci může knihovna, místní IT firma, spolupracující katedra VŠ).

Unikátní podporou CodeWeek po celé EU je také program Meet and Code, který financuje firma SAP a v ČR spravuje Sdružení VIA ve svém programu TechSoup. Už nyní může váš spolek rodičů nebo oborová asociaci, se kterou spolupracujete (spolek) požádat o grant/dar 10.000 Kč pro neziskovou organizaci, na organizaci ONLINE akce s tématem CodeWeek. Minulé roky grantový program podporoval i prezenční akce, díky COVID situaci byl plán akcí přesunutý do internetu. O pestrosti akcí jsme v NÚV/NPI psali v článku na blogu DigiKoalice (2018, 2019) a v našem příkladu dobré praxe. Meet and Code také cílí na kategorie akcí – pro dívky, rovné příležitosti, kóduj pro planetu, komunita, kóduj pro Evropu. Podmínky grantového programu najdete na https://meet-and-code.org/cz/cs/registration-info, pozor, termín poslání žádostí je 10. září.

Kdo máte zájem o další informace o CodeWeek, sledujte FB stránku Codeweek.cz nebo si registrujte Newsletter DigiKoalice, kde Vám nové informace přineseme. Na stránce www.codeweek.eu najdete také tipy na zdroje, aktivity do hodin, odkazy na masivní online kurzy a další tipy, jak inovovat výuku informatiky ve vaší škole. Případné otázky, jak se zapojit do CodeWeeku nám můžete pokládat na email codeweek@npicr.cz

Odkazy k dalšímu prostudování

29. června 2020 se uskutečnilo živé vysílání s tématikou tipů/triků pro CodeWeek 2020. Chystáme pro Vás odkaz na záznam vysílání.