­čçź­čç« Finsko: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

├Üvod 

Finsko se v indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) za rok 2022 um├şstilo na prvn├şm m├şst─Ť z 27 ─Źlensk├Żch st├ít┼» EU. Finsko je i nad├íle pr┼»kopn├şkem zem├ş EU, pokud jde o ukazatele sledov├ín├ş lidsk├ęho kapit├ílu. Procentn├ş pod├şl zam─Ťstnan├Żch osob pracuj├şc├şch jako specialist├ę na informa─Źn├ş a komunika─Źn├ş technologie ve Finsku p┼Öesahuje pr┼»m─Ťr EU o t├ęm─Ť┼Ö 3 body (7,4 % oproti 4,5 %), absolventi IKT ve Finsku p┼Öedstavuj├ş 7,5 % v┼íech absolvent┼» a pod├şl spole─Źnost├ş, kter├ę sv├Żm zam─Ťstnanc┼»m poskytuj├ş odbornou p┼Ö├şpravu v oblasti IKT, je t├ęm─Ť┼Ö dvojn├ísobn─Ť vy┼í┼í├ş ne┼ż pr┼»m─Ťr EU. ├Ürove┼ł digit├íln├şch dovednost├ş ve Finsku je v├Żrazn─Ť nad pr┼»m─Ťrem EU: 79 % obyvatel m├í z├íkladn├ş dovednosti ve srovn├ín├ş s pr┼»m─Ťrem EU, kter├Ż ─Źin├ş 54 %. 

Index digit├íln├ş budoucnosti spole─Źnosti Microsoft m─Ť┼Ö├ş ├║rove┼ł digitalizace 16 evropsk├Żch zem├ş, v─Źetn─Ť Finska. Index poskytuje informace o sou─Źasn├ęm stavu digitalizace zem─Ť a ur─Źuje jak oblasti, v nich┼ż byla digitalizace nej├║sp─Ť┼ín─Ťj┼í├ş, tak oblasti, v nich┼ż je je┼ít─Ť t┼Öeba vykonat pr├íci na urychlen├ş procesu digit├íln├ş transformace. ├Ürove┼ł digitalizace se m─Ť┼Ö├ş v p─Ťti kategori├şch digit├íln├şho rozvoje: Digit├íln├ş podnik├ín├ş, digit├íln├ş ve┼Öejn├í spr├íva a ve┼Öejn├Ż sektor, digit├íln├ş infrastruktura, digit├íln├ş sektor a lidsk├Ż kapit├íl. Celkov├ę sk├│re digit├íln├şho rozvoje Finska je 162, co┼ż je nad pr┼»kopnick├Żm pr┼»m─Ťrem (158) a st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy (100).  

Ve Finsku neexistuje ┼ż├ídn├í n├írodn├ş koalice. Zem─Ť v┼íak aktivn─Ť p┼Öisp├şv├í k rozvoji digit├íln├şho prost┼Öed├ş v mnoha oblastech. 

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a vnitrost├ítn├şch iniciativ 
St├ítn├ş strategie 

Finsk├Ż program Digit├íln├ş pokrok (Digiohjelma) byl zaveden v roce 2020 a skon─Źil dne 31. b┼Öezna 2023. C├şlem programu bylo zv├Ż┼íit technologick├ę a digitaliza─Źn├ş schopnosti ve┼Öejn├ęho sektoru a rozv├şjet spolupr├íci mezi ve┼Öejn├Żm a soukrom├Żm sektorem.  P┼Öehled v├Żsledk┼» programu (v angli─Źtin─Ť) je k dispozici zde. Z├ív─Ťre─Źn├í hodnot├şc├ş zpr├íva je k dispozici zde (ve fin┼ítin─Ť). Finsko nav├şc pokra─Źuje v prov├íd─Ťn├ş programu Digivisio 2030 a programu Um─Ťl├í inteligence 4.0, kter├Ż podporuje v├Żvoj a vyu┼ż├şv├ín├ş um─Ťl├ę inteligence ve spole─Źnostech.  

Krom─Ť toho finsk├Ż digit├íln├ş kompas ÔÇô n├írodn├ş strategick├Ż pl├ín na obdob├ş do roku 2030, kter├Ż poskytuje p┼Öehled o digit├íln├ş transformaci Finska. Stanov├ş vnitrost├ítn├ş c├şle pro ├║─Źinn├ę vyu┼ż├şv├ín├ş digit├íln├şch syst├ęm┼», aby Finsko mohlo v prob├şhaj├şc├ş transformaci usp─Ťt.  Zpr├íva vl├ídy o finsk├ęm digit├íln├şm kompasu je zve┼Öejn─Ťna ve fin┼ítin─Ť, ale podle internetov├Żch str├ínek bude k dispozici v angli─Źtin─Ť.  

Vnitrost├ítn├ş iniciativy  

Finsk├Ż pl├ín pro o┼żiven├ş a odolnost sest├ív├í z 39 investic a 18 reforem podporovan├Żch granty ve v├Ż┼íi 2,1 miliardy eur. 50 % pl├ínu bude podporovat c├şle v oblasti klimatu a 27 % pl├ínu podpo┼Ö├ş digit├íln├ş transformaci. Finsk├Ż pl├ín pro o┼żiven├ş a odolnost p┼Öid─Ťluje finan─Źn├ş prost┼Öedky na r┼»zn├ę iniciativy, kter├ę maj├ş usnadnit digit├íln├ş transformaci zem─Ť. Jedn├şm z aspekt┼» pl├ínu je investovat 50 milion┼» EUR do rozvoje vysokorychlostn├ş ┼íirokop├ísmov├ę infrastruktury ve Finsku. Pl├ín nav├şc poskytuje 85 milion┼» EUR na podporu projektu Digirail, jeho┼ż c├şlem je zav├ęst do roku 2040 evropsk├Ż syst├ęm ┼Ö├şzen├ş ┼żelezni─Źn├şho provozu na cel├ę vnitrost├ítn├ş ┼żelezni─Źn├ş s├şti. Tento projekt zahrnuje rovn─Ť┼ż z┼Ö├şzen├ş budouc├şho ┼żelezni─Źn├şho mobiln├şho komunika─Źn├şho syst├ęmu 4G a 5G. Pl├ín d├íle zahrnuje 100 milion┼» EUR na podporu digit├íln├şch inovac├ş ve slu┼żb├ích soci├íln├şho zabezpe─Źen├ş a zdravotn├ş p├ę─Źe, 46 milion┼» EUR na investice do pr┼»b─Ť┼żn├ęho u─Źen├ş a 25 milion┼» EUR na urychlen├ş v├Żvoje kl├ş─Źov├Żch technologi├ş, jako je mikroelektronika, 6G, um─Ťl├í inteligence a kvantov├í v├Żpo─Źetn├ş technika. Pl├ín nav├şc vy─Źle┼łuje 20 milion┼» EUR na zefektivn─Ťn├ş imigra─Źn├şch proces┼» zalo┼żen├Żch na pr├íci a vzd─Ťl├ív├ín├ş a usnadn─Ťn├ş n├íboru na mezin├írodn├ş ├║rovni. 

Projekty ÔÇ×digitalizaceÔÇť se zam─Ť┼Öuj├ş na oblasti, jako jsou: 

OdigO: Projekt ÔÇ×The Skillful Tutors of Adults and Aging PopulationÔÇÖs Digital Competences to LaplandÔÇť koordinuje Laponsk├í univerzita za podpory Laponsk├ę univerzity aplikovan├Żch v─Ťd. Realizace projektu byla zah├íjena v roce 2021 a skon─Ź├ş dne 1. srpna 2023. Navzdory nejvy┼í┼í├şmu postaven├ş Finska v oblasti lidsk├ęho kapit├ílu podle indexu DESI 2022 st├íle existuje zna─Źn├Ż probl├ęm p┼Öi zaji┼í┼ąov├ín├ş digit├íln├şho za─Źlen─Ťn├ş star┼í├şch osob. C├şlem tohoto projektu bylo zv├Ż┼íit pov─Ťdom├ş obyvatel Laponska o podpo┼Öe digit├íln├şch dovednost├ş dosp─Ťl├Żch a st├írnouc├şch skupin obyvatelstva prost┼Öednictv├şm on-line programu pro seniory. Program je zalo┼żen na informovan├ęm v├Żzkumu a je p┼Ö├şstupn├Ż ka┼żd├ęmu, kdo m├í o toto t├ęma z├íjem. V├şce informac├ş o projektu naleznete na internetov├Żch str├ínk├ích.  

Mo┼żnosti financov├ín├ş 

Mo┼żnosti financov├ín├ş prohlubov├ín├ş dovednost├ş a zm─Ťny kvalifikace na podporu digit├íln├şch kompetenc├ş jednotlivc┼» a organizac├ş jsou k dispozici ve form─Ť p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021ÔÇô2026 je v─Ťt┼íina ─Źinnost├ş v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm N├ístroje pro o┼żiven├ş a odolnost, ale tak├ę jako ─Źinnosti v grantov├Żch re┼żimech Horizontu, Erasmus+, ESI fond┼» a EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínce finsk├ęho ministerstva hospod├í┼Östv├ş a zam─Ťstnanosti a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş ve Finsku.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz.