­čçź­čç« Finsko: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Finsko se v indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) za rok 2022 um├şstilo na 1. m├şst─Ť z 27 ─Źlensk├Żch st├ít┼» EU. V ukazatel├şch sleduj├şc├şch lidsk├Ż kapit├íl je Finsko i nad├íle na ┼ípici mezi zem─Ťmi EU. Pod├şl zam─Ťstnanc┼» na pozici specialisty v oblasti ICT ve Finsku p┼Öevy┼íuje pr┼»m─Ťr EU t├ęm─Ť┼Ö o 3 body (7,4 % oproti 4,5 %), absolventi ICT ve Finsku tvo┼Ö├ş 7,5 % v┼íech absolvent┼» a pod├şl spole─Źnost├ş, kter├ę nab├şzej├ş sv├Żm zam─Ťstnanc┼»m ┼íkolen├ş v oblasti ICT, je t├ęm─Ť┼Ö dvojn├ísobn├Ż oproti pr┼»m─Ťru EU. ├Ürove┼ł digit├íln├şch dovednost├ş ve Finsku je v├Żrazn─Ť nad pr┼»m─Ťrem EU: V porovn├ín├ş s pr┼»m─Ťrem EU, kter├Ż ─Źin├ş 54 %, m├í z├íkladn├ş dovednosti 79 % obyvatel.

Index digit├íln├ş budoucnosti spole─Źnosti Microsoft hodnot├ş ├║rove┼ł digitalizace v 16 evropsk├Żch zem├şch v─Źetn─Ť Finska. Index poskytuje informace o aktu├íln├şm stavu digitalizace v dan├ę zemi a identifikuje jak oblasti, kde se j├ş da┼Ö├ş nejv├şce, tak oblasti, kde je t┼Öeba je┼ít─Ť vykonat ┼Öadu krok┼» k urychlen├ş procesu digit├íln├ş transformace. ├Ürove┼ł digitalizace se m─Ť┼Ö├ş v p─Ťti kategori├şch digit├íln├şho rozvoje: Digit├íln├ş podnik├ín├ş, digit├íln├ş st├ítn├ş spr├íva a ve┼Öejn├Ż sektor, digit├íln├ş infrastruktura, digit├íln├ş sektor a lidsk├Ż kapit├íl. Celkov├ę sk├│re digit├íln├şho rozvoje Finska je 162 bod┼», kter├ę se nach├íz├ş vysoko nad pr┼»m─Ťrem zem├ş, kter├ę se um├şstily na p┼Öedn├şch m├şstech (158), a nad pr┼»m─Ťrem zem├ş st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy (100).

Ve Finsku nep┼»sob├ş n├írodn├ş koalice. Zem─Ť nicm├ęn─Ť aktivn─Ť zasahuje do rozvoje digit├íln├şho prost┼Öed├ş v mnoha oblastech.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a n├írodn├şch iniciativ┬á
St├ítn├ş strategie 

Finsk├Ż program Digital Progress (Digiohjelma) byl vytvo┼Öen v roce 2020 a byl ukon─Źen 31. b┼Öezna 2023. Program byl zam─Ť┼Öen na rozvoj technologick├Żch a digitaliza─Źn├şch schopnost├ş ve┼Öejn├ęho sektoru a na rozvoj spolupr├íce mezi ve┼Öejn├Żm a soukrom├Żm sektorem. P┼Öehled v├Żsledk┼» programu (v angli─Źtin─Ť) je k dispozici zde, zat├şmco z├ív─Ťre─Źnou hodnot├şc├ş zpr├ívu naleznete zde (ve fin┼ítin─Ť). Krom─Ť toho Finsko pokra─Źuje v napl┼łov├ín├ş programu Digivisio 2030 a programu Um─Ťl├í inteligence 4.0, kter├Ż vyb├şz├ş k rozvoji a vyu┼ż├şv├ín├ş um─Ťl├ę inteligence ve firm├ích.

Nav├şc finsk├Ż digit├íln├ş kompas – n├írodn├ş strategick├Ż pl├ín do roku 2030 p┼Öin├í┼í├ş p┼Öehled finsk├ę digit├íln├ş transformace. Dokument obsahuje n├írodn├ş c├şle pro ├║sp─Ť┼ín├ę pou┼ż├şv├ín├ş digit├íln├şch syst├ęm┼», aby Finsko bylo ├║sp─Ť┼ín├ę v prob├şhaj├şc├ş transformaci.┬á Vl├ídn├ş zpr├íva o finsk├ęm digit├íln├şm kompasu je zve┼Öejn─Ťna ve fin┼ítin─Ť, podle webov├Żch str├ínek bude k dispozici i v angli─Źtin─Ť.┬á┬á

N├írodn├ş iniciativy┬á┬á

Finsk├Ż pl├ín obnovy a odolnosti se skl├íd├í z 39 investic a 18 reforem, kter├ę jsou podpo┼Öeny granty ve v├Ż┼íi 2,1 miliardy eur. 50 % pl├ínu je ur─Źeno na ochranu klimatu a 27 % pl├ínu je ur─Źeno na digit├íln├ş transformaci. Finsk├Ż pl├ín obnovy a odolnosti vy─Źle┼łuje finan─Źn├ş prost┼Öedky na r┼»zn├ę iniciativy, kter├ę maj├ş usnadnit p┼Öechod zem─Ť na digit├íln├ş technologie. Jeden z aspekt┼» pl├ínu zahrnuje investice ve v├Ż┼íi 50 milion┼» EUR do rozvoje vysokorychlostn├ş ┼íirokop├ísmov├ę infrastruktury v cel├ęm Finsku. Krom─Ť toho pl├ín poskytuje 85 milion┼» eur na podporu projektu Digirail, jeho┼ż c├şlem je do roku 2040 zav├ęst evropsk├Ż syst├ęm ┼Ö├şzen├ş ┼żelezni─Źn├ş dopravy na cel├ę vnitrost├ítn├ş ┼żelezni─Źn├ş s├şti. Sou─Ź├íst├ş tohoto projektu je tak├ę vytvo┼Öen├ş syst├ęmu mobiln├ş komunikace na ┼żeleznici budoucnosti na b├ízi 4G a 5G. Pl├ín d├íle zahrnuje 100 milion┼» eur ur─Źen├Żch na digit├íln├ş inovace v oblasti soci├íln├şch a zdravotnick├Żch slu┼żeb, 46 milion┼» eur na investice do dal┼í├şho vzd─Ťl├ív├ín├ş a 25 milion┼» eur na urychlen├ş v├Żvoje kl├ş─Źov├Żch technologi├ş, jako je mikroelektronika, 6G, um─Ťl├í inteligence a kvantov├í v├Żpo─Źetn├ş technika. Krom─Ť toho pl├ín vy─Źle┼łuje 20 milion┼» eur na zjednodu┼íen├ş imigra─Źn├şch proces┼» souvisej├şc├şch s prac├ş a vzd─Ťl├ín├şm a na usnadn─Ťn├ş n├íboru pracovn├şk┼» ze zahrani─Ź├ş.

Projekty “digitalizace” se zam─Ť┼Öuj├ş na oblasti, jako jsou:┬á

Projekt OdigO: “The Skillful Tutors of Adults’ and Aging Population’s Digital Competences to Lapland” koordinuje Laponsk├í univerzita s podporou Laponsk├ę univerzity aplikovan├Żch v─Ťd. Projekt byl zah├íjen v roce 2021 a bude ukon─Źen 1. srpna 2023. P┼Öesto┼że se Finsko podle DESI 2022 um├şstilo na p┼Öedn├şch p┼Ö├ş─Źk├ích v oblasti lidsk├ęho kapit├ílu, pokra─Źuje v ot├ízce digit├íln├şho za─Źle┼łov├ín├ş star┼í├şch osob. Projekt se proto zam─Ť┼Öil na v─Ťt┼í├ş informovanost obyvatel Laponska o mo┼żnostech digit├íln├şch dovednost├ş dosp─Ťl├Żch a st├írnouc├ş populace, a to formou online programu pro seniory. Program vych├íz├ş z podlo┼żen├ęho v├Żzkumu a je p┼Ö├şstupn├Ż v┼íem z├íjemc┼»m o toto t├ęma. V├şce informac├ş o projektu naleznete na webov├Żch str├ínk├ích.┬á┬á

Mo┼żnosti financov├ín├ş 

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm pl├ínu pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích finsk├ęho ministerstva hospod├í┼Östv├ş a zam─Ťstnanosti a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş ve Finsku.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz.