Základní informace o iniciativě

Téma: Digitální dovednosti
Cílová skupina: Digitální dovednosti ve vzdělávání
Úroveň digitálních dovedností: Základní, Střední
Druh iniciativy: Regionální iniciativa

O iniciativě

Charitativní projekt Počítače dětem vznikl v březnu 2020 na pomoc rodinám v nouzi a zajišťuje dětem techniku a její servis pro jejich domácí studium. Zároveň projekt pomáhá základním a středním školám a vyučujícím lépe zvládat výuku na dálku. Dalším cílem této akce je využít techniku k zvyšování počítačové gramotnosti a ke kreativním činnostem.

“Vdechněme technice druhý život. Rodičům některých rodin se nedostává prostředků a jejich děti nyní nemohou studovat přes počítač na dálku. Pro tyto děti, kterých je zhruba 20.000, získáváme starší techniku a organizujeme dobrovolníky, kteří nám pomáhají s instalací, rozvozem a servisem techniky.”

Tato činnost neskončila po návratu dětí do škol. Koronavirus jen ve vší naléhavosti upozornil na děti bez budoucnosti. Organizátoři proto budují dlouhodobý projekt:

“Budeme pomáhat rodinám, které jsou aktivní a mají zájem o rozvoj digitální gramotnosti svých dětí, ale jejich ekonomická situace jim neumožňuje dítěti pořídit počítač. Ve 21. století chybějící digitální gramotnost ohrožuje budoucnost dítěte. Digitální gramotností nemyslíme schopnost si zahrát hry a mít přístup k sociálním sítím přes telefon. Digitální gramotností dítěte rozumíme možnost osvojit si běžné digitální pracovní nástroje pro kreativní tvorbu textů, výpočtů, obrázků nebo třeba videí.”

Projekt byl vytvořen zástupci Nadačního fondu IT People (za podpory společnosti Mironet.cz) a dobrovolníků z Univerzity Karlovy.