O příkladu

Institut pro budoucnost (IFF) je interdisciplinární výzkumné středisko na kyperské univerzitě v Nikósii (UNIC), jehož cílem je zlepšit vývoj, zavádění a zavádění vznikajících technologií a přispět k jejich úspěšnému uplatnění v průmyslu, vzdělávání a státní správě.

Výzkumné středisko rovněž věnuje zdroje na výzkum a hodnocení dopadu vznikajících technologií na zaměstnanost, nerovnost bohatství a pracovní a společenský život. Posláním IFF je vzdělávat vedoucí představitele zítřka, rozvíjet znalosti a podporovat sdílení znalostí a pomáhat společnosti lépe se připravit na budoucí výzvy a reagovat na ně. 

Středisko se zaměřuje na výzkum a financování ve dvou hlavních oblastech: 

V rámci tohoto mezioborového vzdělávacího programu mají studenti příležitost prozkoumat potenciál, důsledky a využití vznikajících technologií, zejména technologie blockchain a umělé inteligence. Tím, že vybaví účastníky vzdělávání dovednostmi, které potřebují k přípravě na tyto změny, má program rovněž podpořit celkový proces digitální transformace a přispět k zajištění konkurenceschopné pracovní síly. V rámci programu se vzdělávací činnosti zaměřují na získávání znalostí o koncepcích, použitích a hlavních aplikacích blockchainu. Studenti se dozvědí o kryptoměnách nebo zavádění technologie blockchain v oblastech, jako je energetika, regulace, politika nebo právo. Na internetových stránkách IFF mohou studující nalézt magisterské programy v oblasti umělé inteligence, blockchainu a digitální měny – plně online, jakož i kratší on-line kurzy, činnosti zaměřené na podnikání a profesionální aktivity a otevřené on-line kurzy (MOOC). 

Institut pro budoucnost dosáhl od roku 2013 značného dopadu, a to i díky mezinárodní perspektivě Univerzity v Nikósii (vzdělávací programy jsou nabízeny převážně v angličtině; a univerzita je největší univerzitou v jižní Evropě, pokud jde o poskytování formálních vzdělávacích programů v angličtině). Univerzita je hlavní formální vzdělávací institucí v oblasti blockchainu a byla první, která zveřejňovala certifikáty blockchain a akceptovala bitcoin jako platbu školného. Iniciativa je snadno rozšiřitelná: velká část kurzů je dostupná on-line a v angličtině a zahrnuje různé formáty. Kurzy MOOC, které středisko vyvinulo, měly široký dosah a zapsalo se do nich více než 35,000 studentů z 95 zemí. Kromě toho se magisterskému programu Blockchain a digitálním měnám univerzity podařilo od roku 2014 vzdělávat více než 650 studentů. 

⚠ Disclaimer: Příklad dobré praxe byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste našli chyby v textu, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.