O příkladu

Iniciativa Teens In AI, která byla zahájena na celosvětovém summitu OSN o umělé inteligenci pro dobré životní podmínky v květnu 2018, má inspirovat příští generaci etických výzkumných pracovníků, podnikatelů a vedoucích představitelů v oblasti umělé inteligence, kteří budou utvářet svět zítřka. 

Cílem této iniciativy je demokratizovat umělou inteligenci a vytvořit příležitosti pro nedostatečně zastoupené talenty. Umožňuje tak mladým lidem a zejména dívkám, aby se včas seznámili s umělou inteligencí, která je vyvíjena a využívána pro společenský prospěch.

Hlavní činnosti, informační činnost a mise

Prostřednictvím kombinace hackathonů, akcelerátorů a bootcampů spolu s odborným mentoringem, přednáškami, prohlídkami firem a příležitostmi k navazování kontaktů vytváří program platformu pro mladé lidi ve věku 12-18 let, která jim umožní zkoumat umělou inteligencí, strojové učení a datovou vědu.

Od svého počátku v roce 2015 oslovila iniciativa Teens in AI více než 9000 mladých lidí ve více než 140 městech po celém světě. 

Jednou z hlavních aktivit této iniciativy jsou celosvětové hackathony umělé inteligence pro teenagery, které se konají dvakrát ročně. Během těchto kampaní se zástupci z různých koutů z celého světa účastní místních akcí. V rámci nich týmy vyvíjejí a prezentují technologická řešení, která se zabývají některým z cílů udržitelného rozvoje OSN (SDG), a rozhodují o vítězi.

Národní digitální aliance v Bulharsku, jejímž posláním je přilákat více lidí k novým technologiím, dosáhnout efektivnějšího využití digitálního potenciálu a podpořit rozvoj odvětví informačních a komunikačních technologií v Bulharsku tím, že povzbudí mladé lidi, aby se věnovali výpočetní technice a technologiím, byla hlavním organizátorem této akce pro Bulharsko dvakrát za sebou – v říjnu 2021 a v březnu 2022.

Christina de Bruinová, zástupkyně UNICEF v Bulharské republice, uvedla toto ve svém projevu k zahájení prvního hackathonu Teens In AI hackathon v Bulharsku:

“Nemůžeme dopustit, aby polovina světových talentů – dívky – byla vyloučena ze sféry umělé inteligence a technologických řešení, které jsou v dnešní době nesmírně důležité. Zdravíme organizátory této iniciativy!”

V čem se jedná o osvědčený postup?

Během přísných omezení způsobených COVID-19 se společnosti DNA podařilo úspěšně uspořádat dva po sobě jdoucí hackathony Teens in AI v online formátu. To umožnilo zapojení širšího spektra dětí z celého Bulharska, včetně zástupců menšinových skupin.

Výsledkem těchto akcí bylo, že více než 100 dětí z různých prostředí, s nulovými technickými dovednostmi i s rozsáhlými zkušenostmi s programováním, vyvinulo téměř 20 inovativních projektů založených na umělé inteligenci, z nichž nejlepší byly hodnoceny mezinárodní porotou Teens in AI.

“Hackathonu jsem se zúčastnila, protože si myslím, že je důležité sledovat globální problémy a hledat jejich řešení. Umělá inteligence má velký potenciál a věřím, že nám může pomoci vytvořit lepší svět pro všechny.”

Elena, 16 let, která se účastnila obou bulharských hackathonů.

Další účastník posledního bulharského vydání Teens in AI potvrdil tuto pozitivní zpětnou vazbu a uvedl, že tato iniciativa je:

“Hackathon, kde nemusíte vynechávat školu, a přesto vyvíjíte projekt, kde nejen programujete, ale také vytváříte podnikatelský plán s cílovými skupinami, zdroji příjmů, partnery a tak dále.”

Iniciativa Teens in AI se šíří stále více po celém světě a probíhá v přibližně 25 zemích. 

Pokud se chcete spojit s další generací myslitelů v oblasti technologií a umělé inteligence a inspirovat ji, spolupořádat hackathon nebo podpořit tuto iniciativu, přečtěte si více zde.

Links:

Pitch 1: Winners and experiences from 2022 – video

Pitch 2 from Teens in AI – video

Pitch 3 from Teens in AI Bulgaria

© Digital National Alliance (Digitální národní aliance)

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz