­čçĘ­čçż Kypr: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Kypr sice v roce 2022 dos├íhl v indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI), lep┼í├şho sk├│re ne┼ż v p┼Öedchoz├şch letech, st├íle je v┼íak v oblasti z├íkladn├şch digit├íln├şch dovednost├ş pod pr┼»m─Ťrem EU. Z├íkladn├ş digit├íln├ş dovednosti neovl├íd├í ka┼żd├Ż druh├Ż Kyp┼Öan.

Podle indexu lidsk├ęho kapit├ílu DESI 2022 je Kypr na 21. m├şst─Ť v EU. Pades├ít procent Kyp┼Öan┼» ve v─Ťku 16 a┼ż 74 let disponuje alespo┼ł z├íkladn├şmi digit├íln├şmi dovednostmi, co┼ż je pod pr┼»m─Ťrem EU, kter├Ż ─Źin├ş 54 %. V porovn├ín├ş s pr┼»m─Ťrem EU, kter├Ż ─Źin├ş 26 %, resp. 66 %, m├í 21 % obyvatel pokro─Źil├ę digit├íln├ş dovednosti a 60 % m├í alespo┼ł z├íkladn├ş dovednosti v oblasti tvorby obsahu. Pod├şl odborn├şk┼» na informa─Źn├ş a komunika─Źn├ş technologie mezi pracovn├ş silou je ni┼ż┼í├ş ne┼ż pr┼»m─Ťr EU (3,9 % oproti 4,5 %). Na Kypru je 19 % ┼żen mezi odborn├şky na informa─Źn├ş a komunika─Źn├ş technologie, co┼ż je pr┼»m─Ťr Evropsk├ę unie. Ve srovn├ín├ş s pr┼»m─Ťrem EU pracuje v oblasti ICT 2,7 % kypersk├Żch absolvent┼» oproti 3,9 %. v EU Pod├şl podnik┼», kter├ę na Kypru nab├şzej├ş ┼íkolen├ş v oblasti ICT, p┼Öedstavuje 25 % a je vy┼í┼í├ş ne┼ż pr┼»m─Ťr EU, kter├Ż ─Źin├ş 20 %.

Podle zpr├ívy Digitaln├ş Kypr 2023 , kterou vypracovaly spole─Źnosti We are social a Meltwater, bylo na za─Ź├ítku roku 2023 na Kypru 1,14 milionu u┼żivatel┼» internetu, p┼Öi─Źem┼ż pod├şl u┼żivatel┼» internetu na celkov├ę populaci ─Źinil 90,9 %. To znamen├í, ┼że na za─Ź├ítku roku 2023 nem─Ťlo p┼Ö├şstup k internetu 114,2 tis├şce Kyp┼Öan┼», co┼ż p┼Öedstavuje 9,1 % populace. V lednu 2023 bylo na Kypru 1,10 milionu u┼żivatel┼» soci├íln├şch s├şt├ş, tedy 87,6 % celkov├ę populace. Z├írove┼ł bylo v t├ę dob─Ť na Kypru 1,91 milionu aktivn├şch mobiln├şch telefonn├şch p┼Öipojen├ş, tedy 152 % celkov├ę populace.

Kypersk├í koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şstasdru┼żuje organizace z ve┼Öejn├ęho a soukrom├ęho sektoru i ob─Źansk├ę spole─Źnosti a jej├şm c├şlem je podporovat digit├íln├ş gramotnost nap┼Ö├ş─Ź cel├Żm spektrem spole─Źensk├ę struktury a ekonomick├Żch aktivit, aby se p┼Öeklenula digit├íln├ş propast a vytvo┼Öila otev┼Öen├í, demokratick├í a inkluzivn├ş spole─Źnost. Koalice chce dos├íhnout co nejv─Ťt┼í├şho vlivu a zamezit dublov├ín├ş ├║sil├ş a aktivit, a proto podporuje ├║─Źelnou koordinaci a rozv├şj├ş vztahy d┼»v─Ťry a konstruktivn├ş spolupr├íce mezi v┼íemi z├║─Źastn─Ťn├Żmi stranami.

Hlavn├ş c├şl N├írodn├ş koalice spo─Ź├şv├í v podpo┼Öe aktivit, akc├ş a vzd─Ťl├ívac├şch a ┼íkolic├şch projekt┼» v oblasti ICT, kter├ę jsou ur─Źeny nejen ┼íir┼í├şmu okruhu zam─Ťstnanc┼» (a nezam─Ťstnan├Żch), ale tak├ę odborn├şk┼»m v oblasti ICT a ┼íirok├ę ve┼Öejnosti, se zvl├í┼ítn├şm zam─Ť┼Öen├şm na znev├Żhodn─Ťn├ę skupiny a odlou─Źen├ę oblasti.

Koalice je zapojena do n├írodn├şho ak─Źn├şho pl├ínu pro digit├íln├ş dovednosti na obdob├ş 2021ÔÇô2025, kter├Ż byl za─Źlen─Ťn do n├írodn├şho pl├ínu obnovy a odolnosti “Kypr z├şt┼Öka”.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a n├írodn├şch iniciativ┬á
St├ítn├ş strategie 

Strategie ÔÇ×Digitalizace Kypru (2020ÔÇô2025)ÔÇťusiluje o: i) podporu elektronick├ę st├ítn├ş spr├ívy prost┼Öednictv├şm optimalizace modelu spr├ívy a vytvo┼Öen├ş odoln├ę, spolehliv├ę a bezpe─Źn├ę infrastruktury informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş (“ICT”); ii) vybudov├ín├ş siln─Ťj┼í├ş digit├íln├ş ekonomiky a rozvoj konkurenceschopn├ęho digit├íln├şho pr┼»myslu; iii) vytvo┼Öen├ş vysokorychlostn├şho s├ş┼ąov├ęho p┼Öipojen├ş; iv) p┼Ö├şstupnou a inkluzivn├ş spole─Źnost, kter├í bude m├şt dovednosti a motivaci k p┼Öijet├ş n├írodn├ş digit├íln├ş transformace a k aktivn├ş ├║─Źasti v digit├íln├şch komunit├ích; a v) zabezpe─Źen├ş dat a infrastruktury a zv├Ż┼íen├ş d┼»v─Ťry ve┼Öejnosti v online transakce.

Kypr p┼Öijal v prosinci 2021 ÔÇ×Digit├íln├ş dovednosti ÔÇô n├írodn├ş ak─Źn├ş pl├ín na obdob├ş 2021ÔÇô2025ÔÇť, kter├Ż je sou─Ź├íst├ş Programu obnovy a odolnosti a m├í rozv├şjet a zlep┼íovat digit├íln├ş dovednosti v┼íech obyvatel. Tento ak─Źn├ş pl├ín se zam─Ť┼Öuje na urychlen├ş p┼Öechodu na digit├íln├ş technologie t├şm, ┼że: (i) vytvo┼Ö├ş inkluzivn├ş, otev┼Öenou a digit├íln├ş spole─Źnost; (ii) prohloub├ş z├íkladn├ş digit├íln├ş a z├íkladn├ş softwarov├ę dovednosti Kyp┼Öan┼» a (iii) zajist├ş dostate─Źn├ę mno┼żstv├ş odborn├şk┼» v oblasti informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş v zemi. Ak─Źn├ş pl├ín bude napl┼łovat kypersk├í “N├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta”.

N├írodn├ş iniciativy┬á

Kypersk├Ż program pro obnovu a odolnost napom├íh├í digit├íln├şmu p┼Öechodu prost┼Öednictv├şm investic a reforem zam─Ť┼Öen├Żch na konektivitu zlep┼íen├ş p┼Ö├şstupu ke komunika─Źn├ş infrastruktu┼Öe a digit├íln├ş transformaci pro v┼íechny. Na digitalizaci st├ítn├şch slu┼żeb budou vy─Źlen─Ťny investice ve v├Ż┼íi 133 milion┼» EUR, proto┼że pl├ín zahrnuje vybudov├ín├ş modern├ş, bezpe─Źn├ę a integrovan├ę digit├íln├ş architektury pro p┼Öechod na digit├íln├ş st├ítn├ş slu┼żby. Pl├ín rovn─Ť┼ż podpo┼Ö├ş digit├íln├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş a digit├íln├ş dovednosti, zejm├ęna modernizac├ş digit├íln├ş infrastruktury a digit├íln├şch pom┼»cek ve ┼íkol├ích, poskytov├ín├şm digit├íln├şho ┼íkolen├ş u─Źitel┼»m a prost┼Öednictv├şm aktivit zam─Ť┼Öen├Żch na prohlubov├ín├ş a zvy┼íov├ín├ş kvalifikace r┼»zn├Żch skupin kypersk├ęho obyvatelstva. Krom─Ť toho usnadn├ş p┼Öechod na digit├íln├ş zdravotnictv├ş modernizac├ş informa─Źn├şch syst├ęm┼» n├írodn├şho zdravotnick├ęho syst├ęmu a roz┼í├ş┼Öen├şm p┼Öeshrani─Źn├şch slu┼żeb elektronick├ęho zdravotnictv├ş.

Na financov├ín├ş elektronick├ę st├ítn├ş spr├ívy je vy─Źlen─Ťno 36,4 milionu EUR z programu obnovy a odolnosti, kter├Ż zahrnuje mimo jin├ę pou┼ż├şv├ín├ş nov├Żch postup┼» pro rozvoj vybran├Żch digit├íln├şch slu┼żeb, definov├ín├ş a uplat┼łov├ín├ş nov├ę koncepce cloud computingu, pokud jde o vl├ídn├ş IT syst├ęmy a slu┼żby, a digitalizaci kulturn├şho d─Ťdictv├ş.

Z┼Ö├şzen├ş syst├ęmu Inteligentn├ş doprava vyu┼ż├şvaj├şc├ş technologie Digit├íln├ş dvoj─Źe m├í umo┼żnit lep┼í├ş a ├║─Źinn─Ťj┼í├ş monitorov├ín├ş infrastruktury, jej├ş technologick├ę zdokonalen├ş a roz┼í├ş┼Öen├ş o smart prvky.

Programy Inovativn├ş ┼íkoly a eSafe Schools pom├íhaj├ş jednotliv├Żm ┼íkol├ím a u─Źitel┼»m vyu┼ż├şvat digit├íln├ş technologie a efektivn─Ť je zapojit do v├Żuky. ┼ákoly na Kypru se mohou dobrovoln─Ť p┼Öihl├ísit k ├║─Źasti v obou programech, kter├ę jsou nab├şzeny na za─Ź├ítku ka┼żd├ęho ┼íkoln├şho roku. Z├║─Źastn─Ťn├Żm ┼íkol├ím je zaji┼ít─Ťno poradenstv├ş, podpora a mal├ę mno┼żstv├ş finan─Źn├şch prost┼Öedk┼» na konkr├ętn├ş vzd─Ťl├ívac├ş akce. Krom─Ť toho jsou u─Źitel├ę z ka┼żd├ę instituce jmenov├íni “kou─Źi u─Źitel┼»”. Jejich ├║kolem je zast├ívat roli d┼»le┼żit├Żch pomocn├şk┼» p┼Öi iniciativ─Ť ┼íkoly pou┼ż├şvat a integrovat digit├íln├ş technologie do procesu v├Żuky. Smyslem tohoto projektu je tak├ę vytvo┼Öit komunity u─Źitel┼», kter├ę sd├şlej├ş a ┼í├ş┼Ö├ş ov─Ť┼Öen├ę metody.

Mo┼żnosti financov├ín├ş 

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm n├ístroje pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích kypersk├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş na Kypru.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz