­čçş­čç║ Ma─Ćarsko: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Ve vyd├ín├ş indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) za rok 2022 se Ma─Ćarsko um├şstilo na 23. m├şst─Ť v oblasti lidsk├ęho kapit├ílu se sk├│re 38,4 (sk├│re EU 45,7). Ve srovn├ín├ş s pr┼»m─Ťrem EU, kter├Ż ─Źin├ş 54 %, m├í alespo┼ł z├íkladn├ş digit├íln├ş dovednosti p┼Öibli┼żn─Ť 49 % lid├ş. Procento odborn├şk┼» na informa─Źn├ş a komunika─Źn├ş technologie v pracovn├ş s├şle se zv├Ż┼íilo na 3,9 %, st├íle je v┼íak pod pr┼»m─Ťrem EU, kter├Ż ─Źin├ş 4,5 %. Odborn├şk┼» na informa─Źn├ş a komunika─Źn├ş technologie je nedostatek: 57 % podnik┼» p┼Öedpokl├íd├í, ┼że bude m├şt pot├ş┼że s obsazov├ín├şm pozic v oblasti informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş. Pod├şl ┼żen mezi odborn├şky na ICT je st├íle skromn├Ż (14 %). Pod├şl absolvent┼» ICT mezi v┼íemi absolventy je 3,1 %, co┼ż je pod pr┼»m─Ťrem EU, kter├Ż ─Źin├ş 3,7 %. V roce 2020 bude 16 % podnik┼» nab├şzet sv├Żm zam─Ťstnanc┼»m ┼íkolen├ş v oblasti ICT, zat├şmco v cel├ę EU je to 20 %.┬á

Index digit├íln├ş budoucnosti spole─Źnosti Microsoft sm─Ť┼Ö├ş ├║rove┼ł digitalizace v 16 evropsk├Żch zem├şch v─Źetn─Ť Ma─Ćarska. Digitalizace je posuzov├ína v p─Ťti kategori├şch digit├íln├şho pokroku: Digit├íln├ş podnik├ín├ş, digit├íln├ş st├ítn├ş spr├íva a ve┼Öejn├Ż sektor, digit├íln├ş infrastruktura, digit├íln├ş sektor a lidsk├Ż kapit├íl. Index poskytuje informace o sou─Źasn├ęm stavu digitalizace v dan├ę zemi a identifikuje nej├║sp─Ť┼ín─Ťj┼í├ş oblasti, stejn─Ť jako ty, kter├ę vy┼żaduj├ş dal┼í├ş ├║sil├ş k urychlen├ş procesu digit├íln├ş transformace. Celkov├í ├║rove┼ł digit├íln├şho rozvoje Ma─Ćarska je 100, co┼ż je p┼Öesn─Ť pr┼»m─Ťr st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy. V porovn├ín├ş se zem─Ťmi st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy je Ma─Ćarsko t├ęm─Ť┼Ö ve v┼íech kategori├şch hodnoceno pr┼»m─Ťrn─Ť, p┼Öi─Źem┼ż v kategori├şch Digit├íln├ş podnik├ín├ş a Digit├íln├ş infrastruktura je sk├│re m├şrn─Ť nad pr┼»m─Ťrem, nejni┼ż┼í├ş je v kategorii Digit├íln├ş st├ítn├ş spr├íva a ve┼Öejn├Ż sektor (80,79).

Jako odpov─Ť─Ć na neut─Ť┼íen├Ż stav digit├íln├şho trhu pr├íce vznikla v prosinci 2016 Ma─Ćarsk├í n├írodn├ş koalice. Ma─Ćarsk├í n├írodn├ş koalice se sna┼ż├ş ve shod─Ť se z├ím─Ťry evropsk├ę koalice vypracovat a uskute─Źnit r┼»zn├í opat┼Öen├ş a projekty na odstran─Ťn├ş nedostatku digit├íln├ş pracovn├ş s├şly. Koalici koordinuje organizace Informatikai, T├ívk├Âzl├ęsi ├ęs Elektronikai V├íllalkoz├ísok Sz├Âvets├ęg├ęnek IVSZ, kter├í krom─Ť jin├Żch relevantn├şch aktivit vytvo┼Öila tak├ę Sdru┼żen├ş pro digit├íln├ş Ma─Ćarsko, dobrovolnou koalici prosazuj├şc├ş digit├íln├ş p┼Öechod transformac├ş vzd─Ťl├ívac├şho syst├ęmu a zvy┼íov├ín├şm digit├íln├şch kompetenc├ş obyvatelstva a podnik┼». Popsala ─Źty┼Öi pil├ş┼Öe, na jejich┼ż z├íklad─Ť lze dos├íhnout rychl├Żch a efektivn├şch zm─Ťn: digit├íln├ş spole─Źnost, lidsk├ę zdroje ; odv─Ťtvov├í digitalizace, technologick├Ż rozvoj mal├Żch a st┼Öedn├şch podnik┼»; datov├í ekonomika, inovace, startupov├Ż ekosyst├ęm a digit├íln├ş region, mezin├írodn├ş spolupr├íce.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a vnitrost├ítn├şch iniciativ 
St├ítn├ş strategie 

N├írodn├ş strategie digitalizace (Nemzeti Digitaliz├íci├│s Strat├ęgia 2021-2030) p┼Öedstavuje strategick├Ż politick├Ż r├ímec pro digit├íln├ş politiku v letech 2021-2030. Jedn├í se o zast┼Öe┼íuj├şc├ş strategii, kter├í seskupuje, up┼Öes┼łuje a v n─Ťkter├Żch p┼Ö├şpadech dopl┼łuje opat┼Öen├ş popsan├í v ┼Öad─Ť dal┼í├şch strategick├Żch dokument┼». Struktura strategie vych├íz├ş ze ─Źty┼Ö z├íkladn├şch pil├ş┼Ö┼» kompasu digit├íln├şho desetilet├ş: digit├íln├ş infrastruktura, digit├íln├ş dovednosti, digit├íln├ş ekonomika a digit├íln├ş spr├íva. Strategie uv├íd├ş t┼Öi prioritn├ş oblasti digit├íln├şch dovednost├ş: (1) rozvoj digit├íln├şch kompetenc├ş (na z├íklad─Ť r├ímce DigComp); (2) zv├Ż┼íen├ş po─Źtu a kvalifikace IT odborn├şk┼» a in┼żen├Żr┼»; a (3) podpora struktur├íln├şch zm─Ťn pot┼Öebn├Żch pro rozvoj digit├íln├şch dovednost├ş ve vzd─Ťl├ív├ín├ş a odborn├ę p┼Ö├şprav─Ť. D├íle identifikuje ─Źty┼Öi kritick├ę oblasti ─Źinnosti pro digitalizaci podnik┼»: (1) zv├Ż┼íen├ş vyu┼ż├şv├ín├ş digit├íln├şch technologi├ş mal├Żmi a st┼Öedn├şmi podniky; (2) rozvoj digit├íln├şch start-up┼»; (3) c├şlen├Ż rozvoj ICT pr┼»myslu prost┼Öednictv├şm podp┼»rn├Żch program┼»; a (4) ekonomick├ę vyu┼żit├ş st├ítn├şch datov├Żch aktiv.┬á

Strategie uv├íd├ş p─Ťt priorit t├Żkaj├şc├şch se digit├íln├şho st├ítu: (1) koordinovan├Ż, u┼żivatelsky orientovan├Ż digit├íln├ş rozvoj ├║st┼Öedn├şch a region├íln├şch spr├ívn├şch org├ín┼» a profesion├íln├şch syst├ęm┼» na v┼íech platform├ích; (2) vytvo┼Öen├ş spr├ívy zalo┼żen├ę na datech dal┼í├şm pos├şlen├şm interoperabiln├şch datov├Żch vazeb mezi ve┼Öejn├Żmi rejst┼Ö├şky a p┼Ö├şslu┼ín├Żmi back-endov├Żmi syst├ęmy, a tak├ę slu┼żeb elektronick├ę ve┼Öejn├ę spr├ívy; (3) rozvoj inteligentn├şch s├şdel a inteligentn├şch oblast├ş; a (4) zv├Ż┼íen├ş informa─Źn├ş bezpe─Źnosti syst├ęm┼» ve┼Öejn├ę spr├ívy.

N├írodn├ş strategie soci├íln├şho za─Źle┼łov├ín├ş 2030 (Magyar Nemzeti T├írsadalmi Felz├írk├│z├ísi Strat├ęgia 2030) byla p┼Öijata v roce 2021 se t┼Öemi hlavn├şmi horizont├íln├şmi z├ím─Ťry: rovn├Ż p┼Ö├şstup k ve┼Öejn├Żm slu┼żb├ím, rozvoj situace romsk├Żch ┼żen a digitalizace. Strategie stanovuje n─Ťkolik digit├íln├şch ├║kol┼». Zejm├ęna se zam─Ť┼Öuje na zlep┼íen├ş digit├íln├ş gramotnosti ┼ż├ík┼», rodi─Ź┼» a u─Źitel┼», dal┼í├ş rozvoj digit├íln├ş infrastruktury ve znev├Żhodn─Ťn├Żch regionech, sn├ş┼żen├ş online rizik (jako je kyber┼íikana, z├ívislosti, nen├ívistn├ę projevy a bezpe─Źnost dat) a zlep┼íen├ş IT infrastruktury ve ┼íkol├ích s c├şlem ├║─Źinn─Ť bojovat proti p┼Öed─Źasn├ęmu ukon─Źov├ín├ş ┼íkoln├ş doch├ízky.

N├írodn├ş iniciativy┬á

Mezi c├şle ma─Ćarsk├ęho pl├ínu obnovy a odolnosti (RRP) v oblasti digit├íln├şho p┼Öechodu pat┼Ö├ş rozvoj vysoce kvalifikovan├ę a konkurenceschopn├ę pracovn├ş s├şly cestou digit├íln├ş transformace vzd─Ťl├ív├ín├ş a v├Żzkumu, podpora v├Żuky a v├Żzkumu v digit├íln├şm prost┼Öed├ş a vytvo┼Öen├ş digit├íln├şho kurikula. Na digit├íln├ş transformaci je ur─Źeno 29,8 % z celkov├ęho rozpo─Źtu ve v├Ż┼íi 5,8 miliardy eur.┬á

Sou─Ź├íst ma─Ćarsk├ęho programu (RRP) zam─Ť┼Öen├ęho na vysoce kvalifikovanou a konkurenceschopnou pracovn├ş s├şlu sm─Ť┼Öuje k modernizaci vysoko┼íkolsk├ęho vzd─Ťl├ív├ín├ş a k pos├şlen├ş spolupr├íce mezi vysok├Żmi ┼íkolami a podniky rozv├şjen├şm kapacit v oblasti v├Żzkumu, v├Żvoje a inovac├ş, odv─Ťtvovou modernizac├ş vysoko┼íkolsk├Żch obor┼» a rozvojem infrastruktury a dovednost├ş pro vysoko┼íkolsk├ę obory zam─Ť┼Öen├ę na praxi. Zlep┼íen├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş dosp─Ťl├Żch ve vysoko┼íkolsk├ęm vzd─Ťl├ív├ín├ş m├í v├ęst ke zv├Ż┼íen├ş jejich ├║─Źasti na vzd─Ťl├ív├ín├ş, kter├ę je jednou z kl├ş─Źov├Żch v├Żzev pro ma─Ćarskou ekonomiku a spole─Źnost. D┼»le┼żit├Żm prvkem t├ęto slo┼żky je rozvoj s├şt─Ť instituc├ş odborn├ęho vzd─Ťl├ív├ín├ş a p┼Ö├şpravy pro 21. stolet├ş a n├írodn├şch centr├íln├şch akreditovan├Żch zku┼íebn├şch st┼Öedisek, jako┼ż i rozvoj digit├íln├şch u─Źebn├şch osnov pro odborn├ę vzd─Ťl├ív├ín├ş a p┼Ö├şpravu.

IT Fitness Test je nejnov─Ťj┼í├ş a nejkomplexn─Ťj┼í├ş bezplatn├Ż test ICT dovednost├ş v Ma─Ćarsku. IT Fitness Test, p┼»vodn─Ť organizovan├Ż na Slovensku, byl v roce 2022 poprv├ę organizov├ín ve ─Źty┼Öech zem├şch a p─Ťti jazyc├şch a p┼Öes├íhl po─Źet 100 000 respondent┼». Test byl k dispozici ve sloven┼ítin─Ť, ─Źe┼ítin─Ť, ma─Ćar┼ítin─Ť a pol┼ítin─Ť a jako bonus byla k dispozici anglick├í verze. V roce 2022 si t├ęm─Ť┼Ö 5 000 ├║─Źastn├şk┼» z Ma─Ćarska otestovalo sv├ę dovednosti jako p┼Ö├şpravu na dal┼í├ş studium a praktick├ę vyu┼żit├ş IT dovednost├ş v pracovn├şm ┼żivot─Ť. IT Fitness Test se zam─Ť┼Öuje p┼Öedev┼í├şm na praktick├ę znalosti IT, pro ┼ż├íky vy┼í┼í├şch ro─Źn├şk┼» z├íkladn├şch ┼íkol byla p┼Öipravena samostatn├í sada 20 ot├ízek online, zat├şmco st┼Öedo┼íkol├íci a vysoko┼íkol├íci mus├ş vy┼Öe┼íit slo┼żit─Ťj┼í├ş sadu 25 ot├ízek, jejich┼ż vypln─Ťn├ş zabere zhruba 45-60 minut. V roce 2022 se do iniciativy zapojily tis├şce ┼ż├ík┼» a u─Źitel┼» z t├ęm─Ť┼Ö 150 ma─Ćarsk├Żch ┼íkol, t├ęm─Ť┼Ö 29 % ┼ż├ík┼» a v├şce ne┼ż 61 % u─Źitel┼» dos├íhlo v├Żsledk┼» lep┼í├şch ne┼ż 50 %. Cel├í iniciativa bude pokra─Źovat i v roce 2023.┬á

Mo┼żnosti financov├ín├ş 

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm pl├ínu pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích ma─Ćarsk├ęho pl├ínu pro obnovu a odolnost, a na port├ílu ve┼Öejn├Żch zak├ízek Palyazat.gov.hu a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş v Ma─Ćarsku.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz.