­čç▓­čç╣ Malta: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 17. srpna 2023 17.08.2023

Malta je v dimenzi lidsk├ęho kapit├ílu na 7. m├şst─Ť z 27 zem├ş EU v indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) za rok 2022 s v├Żsledkem 56,6 bodu (EU 45,7 bodu). Malta p┼Öekon├ív├í pr┼»m─Ťr EU, pokud jde o digit├íln├ş dovednosti, nebo┼ą 61 % obyvatel ovl├íd├í alespo┼ł z├íkladn├ş digit├íln├ş dovednosti a 35 % p┼Öekra─Źuje z├íkladn├ş ├║rove┼ł dovednost├ş ve v┼íech oblastech. Na Malt─Ť ovl├íd├í alespo┼ł z├íkladn├ş dovednosti v oblasti tvorby digit├íln├şho obsahu 71 % obyvatel, zat├şmco v cel├ę EU je to 66 %. Pod├şl odborn├şk┼» na informa─Źn├ş a komunika─Źn├ş technologie je na Malt─Ť pom─Ťrn─Ť vysok├Ż (4,9 % oproti 4,5 % v EU) a ┼żeny jsou zde pom─Ťrn─Ť dob┼Öe zastoupeny (26 % oproti 19 % v EU). Zastoupen├ş absolvent┼» ICT m├şrn─Ť vzrostlo na 6,5 %, co┼ż je nad pr┼»m─Ťrem EU, na ├║rove┼ł z roku 2014 (9,0 %) se v┼íak zat├şm nevr├ítilo. Mimo vysoko┼íkolsk├ę vzd─Ťl├ív├ín├ş poskytuje sv├Żm zam─Ťstnanc┼»m v├Żuku ICT 28 % maltsk├Żch podnik┼».

Index digit├íln├ş budoucnosti spole─Źnosti Microsoft m─Ť┼Ö├ş ├║rove┼ł digitalizace v 16 evropsk├Żch zem├şch v─Źetn─Ť Malty. Digitalizace je posuzov├ína v p─Ťti kategori├şch digit├íln├şho pokroku: Digit├íln├ş podnik├ín├ş, digit├íln├ş st├ítn├ş spr├íva a ve┼Öejn├Ż sektor, digit├íln├ş infrastruktura, digit├íln├ş sektor a lidsk├Ż kapit├íl. Index p┼Öin├í┼í├ş ├║daje o sou─Źasn├ę ├║rovni digitalizace dan├ę zem─Ť a zachycuje nej├║sp─Ť┼ín─Ťj┼í├ş oblasti, ale tak├ę oblasti, kde je t┼Öeba je┼ít─Ť zapracovat na urychlen├ş procesu digit├íln├ş transformace. Celkov├í ├║rove┼ł digit├íln├şho rozvoje Malty je 114, co┼ż je 14 % nad pr┼»m─Ťrem st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy a 25 % pod pr┼»m─Ťrem p┼Öedn├şch zem├ş. V porovn├ín├ş se zem─Ťmi st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy je Malta ve v┼íech kategori├şch nadpr┼»m─Ťrn├í, p┼Öi─Źem┼ż nejvy┼í┼í├ş sk├│re m├í v kategorii Digit├íln├ş podnik├ín├ş (122,46) a nejni┼ż┼í├ş v kategorii Digit├íln├ş st├ítn├ş spr├íva a ve┼Öejn├Ż sektor (100). P┼Öi srovn├ín├ş se zem─Ťmi, kter├ę jsou v ─Źele ┼żeb┼Ö├ş─Źku (Finsko, D├ínsko, ┼áv├ędsko a Nizozemsko), se Malta um├şstila pod pr┼»m─Ťrem.

Nadaci eSkills Malta Foundation zalo┼żila maltsk├í vl├ída v roce 2014 a jej├şmi zakl├ídaj├şc├şmi ─Źleny jsou Ministerstvo ┼íkolstv├ş a zam─Ťstnanosti, Maltsk├í agentura pro informa─Źn├ş technologie, Maltsk├Ż ├║┼Öad pro komunikace, Malta Enterprise, Maltsk├Ż ├║┼Öad pro hazardn├ş hry a Maltsk├í obchodn├ş komora pro podnik├ín├ş a pr┼»mysl. Nadace je n├írodn├ş koalic├ş slo┼żenou ze z├ístupc┼» r┼»zn├Żch vl├ídn├şch instituc├ş, pr┼»myslu a ┼íkolstv├ş, kte┼Ö├ş se mohou pod├şlet na prohlubov├ín├ş digit├íln├şch dovednost├ş a rozvoji IT profese. Nadace poskytuje poradenstv├ş vl├íd─Ť a p┼Ö├şslu┼ín├Żm z├║─Źastn─Ťn├Żm stran├ím v ot├ízk├ích souvisej├şc├şch s politikou eSkills, napom├íh├í rozvoji vzd─Ťl├ívac├şch program┼» v oblasti informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş a souvisej├şc├şch vzd─Ťl├ívac├şch aktivit, vede program zam─Ť┼Öen├Ż na rozvoj odbornosti v oblasti informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş; iniciuje reformu dal┼í├ş vzd─Ťl├ívac├ş nab├şdky ICT a p┼Öisp├şv├í k budov├ín├ş kapacit vzd─Ťl├ívac├ş komunity v oblasti ICT a propaguje maltsk├Ż potenci├íl eSkills na m├şstn├ş i mezin├írodn├ş ├║rovni.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a n├írodn├şch iniciativ┬á
St├ítn├ş strategie 

N├írodn├ş strategie eSkills na obdob├ş 2022-2024 po─Ź├şt├í s kroky a doporu─Źen├şmi zam─Ť┼Öen├Żmi na vzd─Ťl├ív├ín├ş, spole─Źnost, pracovn├ş s├şlu a odborn├şky v oblasti informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş. Zd┼»raz┼łuje inkluzivn├ş a spravedliv├Ż v├Żvoj a uplat┼łov├ín├ş z├íkladn├şch, pokro─Źil├Żch a specializovan├Żch digit├íln├şch dovednost├ş. Podporuje spolupr├íci mezi ve┼Öejn├Żm a soukrom├Żm sektorem ve snaze sladit vzd─Ťl├ívac├ş programy s po┼żadavky trhu a zaru─Źit soudr┼żnost v┼íech aktivit na Malt─Ť t├Żkaj├şc├şch se digit├íln├şch dovednost├ş. Strategick├ę pil├ş┼Öe Vzd─Ťl├ív├ín├ş, Spole─Źnost, Pracovn├ş s├şla a Odborn├şci v oblasti informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş jsou shodn├ę s pil├ş┼Öi, kter├ę vyty─Źila evropsk├í Koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta. Je zapot┼Öeb├ş n─Ťkolika spole─Źn├Żch prvk┼» umo┼ż┼łuj├şc├şch, aby byla zaru─Źena ├║─Źelnost strategie a prov├íd─Ťn├ş v┼íech ─Źty┼Ö strategick├Żch pil├ş┼Ö┼». Ty se t├Żkaj├ş spolupr├íce, veden├ş a sd├şlen├ę odpov─Ťdnosti, srovn├ív├ín├ş, financov├ín├ş a strategick├ęho slad─Ťn├ş p┼Öi koncentrovan├ęm p┼Ö├şstupu.

Maltsk├í strategie chytr├ę specializace na obdob├ş 2021-2027 pova┼żuje digit├íln├ş technologie za jednu z prioritn├şch oblast├ş investic do inovac├ş v nadch├ízej├şc├şch letech a up┼Öednost┼łuje investice do inovativn├şch digit├íln├şch technologi├ş v oblastech um─Ťl├ę inteligence, internetu v─Ťc├ş, vysoce v├Żkonn├Żch po─Ź├şta─Ź┼», technologi├ş distribuovan├ę ├║─Źetn├ş knihy, kybernetick├ę bezpe─Źnosti, chatbot┼» a digit├íln├şch her.

V r├ímci n├írodn├ş politiky zam─Ťstnanosti na obdob├ş 2021-2030 hodl├í vl├ída poskytnout zam─Ťstnanc┼»m ┼ż├ídan├ę dovednosti a zah├íjila nov├ę n├írodn├ş s─Ź├şt├ín├ş dovednost├ş, aby odhalila mezery v dovednostech na maltsk├ęm trhu pr├íce a vypracovala vhodn├í doporu─Źen├ş.┬á

Malta – nejlep┼í├ş startovac├ş platforma pro um─Ťlou inteligenci –Strategie a vize pro um─Ťlou inteligenci na Malt─Ť 2030 ÔÇô byla postavena na t┼Öech kl├ş─Źov├Żch pil├ş┼Ö├şch: Investice, start-upy a inovace; Ve┼Öejn├Ż a soukrom├Ż sektor; kter├ę tvo┼Ö├ş vzd─Ťl├ív├ín├ş a zam─Ťstnanci, vytvo┼Öen├ş n├írodn├şho certifika─Źn├şho programu pro um─Ťlou inteligenci, kter├Ż vytvo┼Ö├ş eticky orientovanou, transparentn├ş a spole─Źensky odpov─Ťdnou um─Ťlou inteligenci; a infrastrukturu ekosyst├ęmu.

N├írodn├ş iniciativy┬á

Maltsk├Ż pl├ín obnovy a odolnosti pom├íh├í digit├íln├şmu p┼Öechodu investicemi a reformami ve ve┼Öejn├ęm i soukrom├ęm sektoru. Pat┼Ö├ş sem investice do digitalizace ve┼Öejn├ę spr├ívy a ve┼Öejn├Żch slu┼żeb (34 milion┼» EUR), kter├ę maj├ş pos├şlit vl├ídn├ş IT syst├ęmy a zlep┼íit digit├íln├ş ve┼Öejn├ę slu┼żby. Investuje tak├ę do digitalizace nejm├ęn─Ť 360 podnik┼», zejm├ęna mal├Żch a st┼Öedn├şch podnik┼» (15 milion┼» EUR). Sou─Ź├íst├ş reforem je p┼Öijet├ş maltsk├ę digit├íln├ş strategie na obdob├ş 2021-2027, kter├í se zam─Ť┼Öuje na odstran─Ťn├ş digit├íln├ş propasti, zejm├ęna na podporu rodin s n├şzk├Żmi p┼Ö├şjmy, pokud jde o p┼Öipojen├ş a p┼Ö├şstup k po─Ź├şta─Ź┼»m, a na rozvoj digit├íln├şch dovednost├ş.

Projekt Maltaverians Comics vyd├ív├í s├ęrii komiks┼» v─Ťnovan├Żch digit├íln├şm inova─Źn├şm technologi├şm, kter├ę maj├ş upozornit na d┼»le┼żitost rozv├şjen├ş znalost├ş dosp├şvaj├şc├şch v t├ęto rychle se m─Ťn├şc├ş oblasti. Tyto komiksy budou ur─Źeny student┼»m oboru v├Żpo─Źetn├ş technika a IT, aby jim poskytly hlub┼í├ş znalosti o nejnov─Ťj┼í├şch technologi├şch a p┼Ö├şpadn─Ť je nasm─Ťrovaly k budouc├şmu povol├ín├ş. Komiksy budou k dispozici tak├ę online v digit├íln├ş podob─Ť s podp┼»rn├Żm slovn├ş─Źkem technologick├Żch term├şn┼» a pojm┼». Obr├ízky a p┼Ö├şb─Ťhy v komiksech jsou vytvo┼Öeny tak, aby podn├ştily z├íjem mlad├Żch ─Źten├í┼Ö┼» a napomohly hlub┼í├şmu pochopen├ş inovativn├şch technologi├ş.

Iniciativu ÔÇ×Women in ICTÔÇť tvo┼Ö├ş stejn─Ť nalad─Ťn├ş lid├ę z odv─Ťtv├ş ICT nebo z organizac├ş, kter├ę pou┼ż├şvaj├ş ICT, a sna┼ż├ş se tak podpo┼Öit zapojen├ş ┼żen do digit├íln├ş ekonomiky na Malt─Ť. Navrhovan├ę c├şle skupiny jsou: Vy┼í┼í├ş pod├şl d├şvek a ┼żen v digit├íln├şm pr┼»myslu nebo v pr┼»myslu souvisej├şc├şm s digit├íln├şmi technologiemi; P┼Ö├şstup k rovn├Żm p┼Ö├şle┼żitostem ve vyu┼ż├şv├ín├ş digit├íln├şch mo┼żnost├ş; Vy┼í┼í├ş kvalita zdroj┼» pro ICT pr┼»mysl; Diskuse o genderov├Żch ot├ízk├ích na pracovi┼íti a navrhov├ín├ş p┼Ö├şpadn├Żch zlep┼íen├ş a jej├ş p┼Ö├şnos pro zainteresovan├ę strany.

Mo┼żnosti financov├ín├ş 

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm n├ístroje pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích eSkills Malta Foundation a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş na Malt─Ť.┬á

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz