­čç│­čç▒ Nizozemsko: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 17. srpna 2023 17.08.2023

Nizozemsko se ve vyd├ín├ş Indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) pro rok 2022 um├şstilo na 2. m├şst─Ť v oblasti lidsk├ęho kapit├ílu z 27 ─Źlensk├Żch st├ít┼» EU se sk├│re 63,1. V letech 2017 a┼ż 2022 je sk├│re Nizozemska v indexu DESI nep┼Öetr┼żit─Ť nad pr┼»m─Ťrem EU o t├ęm─Ť┼Ö 4 body ve v├í┼żen├ęm sk├│re a neust├íle roste.┬á

Podle zpr├ívy DESI pat┼Ö├ş Nizozemsko k nejl├ępe hodnocen├Żm zem├şm, pokud jde o z├íkladn├ş digit├íln├ş dovednosti – 79 % lid├ş v Nizozemsku m├í alespo┼ł z├íkladn├ş digit├íln├ş dovednosti, zat├şmco pr┼»m─Ťr EU je 54 %. Odborn├şci v oblasti informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş tvo┼Ö├ş 6,7 % zam─Ťstnanc┼», co┼ż je rovn─Ť┼ż nad pr┼»m─Ťrem EU (4,5 %). S 3,4 % absolvent┼», kte┼Ö├ş studovali ICT, z┼»st├ív├í Nizozemsko za pr┼»m─Ťrem EU (3,9 %) a pouze 18 % v┼íech specialist┼» na ICT v Nizozemsku tvo┼Ö├ş ┼żeny ve srovn├ín├ş s pr┼»m─Ťrem EU (19 %).

Index digit├íln├ş budoucnosti spole─Źnosti Microsoft mapuje ├║rove┼ł digitalizace v 16 evropsk├Żch zem├şch v─Źetn─Ť Nizozemska. Digitalizaci posuzuje pomoc├ş 5 kategori├ş digit├íln├şho rozvoje: Digit├íln├ş podnik├ín├ş, digit├íln├ş st├ítn├ş spr├íva a ve┼Öejn├Ż sektor, digit├íln├ş infrastruktura, digit├íln├ş sektor a lidsk├Ż kapit├íl. Index uv├íd├ş nej├║sp─Ť┼ín─Ťj┼í├ş oblasti i ty, kde je t┼Öeba vynalo┼żit dal┼í├ş ├║sil├ş pro urychlen├ş procesu digit├íln├ş transformace. Nizozemsko dos├íhlo v oblasti digit├íln├şho rozvoje sk├│re 150, co┼ż je o 50 % v├şce, ne┼ż je pr┼»m─Ťr pro st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropu. Nizozemsko je na p┼Öedn├şch m├şstech t├ęm─Ť┼Ö ve v┼íech m─Ť┼Öen├Żch kategori├şch, co┼ż ho celkov─Ť ┼Öad├ş na ─Źtvrt├ę m├şsto za Finsko, D├ínsko a ┼áv├ędsko.

Nizozemsk├í koalice pro um─Ťlou inteligenci vznikla v ┼Ö├şjnu 2019 na podporu aktivit v oblasti um─Ťl├ę inteligence z iniciativy VNO-NCW MKB-Nederland (Konfederace nizozemsk├ęho pr┼»myslu a zam─Ťstnavatel┼» pro nizozemsk├ę mal├ę a st┼Öedn├ş podniky), Ministerstva hospod├í┼Östv├ş a politiky klimatu, TNO (Nizozemsk├í organizace pro aplikovan├Ż v─Ťdeck├Ż v├Żzkum), Seedlink, Philips, Ahold Delhaize, IBM a nizozemsk├ęho ┼ípi─Źkov├ęho t├Żmu Digital Delta. NL AIC je partnerstv├ş ve┼Öejn├ęho a soukrom├ęho sektoru, v n─Ťm┼ż spolupracuj├ş vl├ídn├ş org├íny, podnikatelsk├Ż sektor, vzd─Ťl├ívac├ş a v├Żzkumn├ę instituce a organizace ob─Źansk├ę spole─Źnosti s c├şlem urychlit a propojit v├Żvoj a iniciativy v oblasti um─Ťl├ę inteligence.

Program Smart Industry zalo┼żilo v listopadu 2014 Ministerstvo hospod├í┼Östv├ş (TNO, Hospod├í┼Ösk├í komora, Koninklijke Metaalunie, FME, ROMs). V pr┼»b─Ťhu let se v r├ímci programu Smart Industry vytvo┼Öilo hnut├ş, kter├ę usiluje o urychlen├ş digitalizace zpracovatelsk├ęho pr┼»myslu. Spole─Źn─Ť se sv├Żmi partnery Smart Industry podporuje a vede podniky k digitalizaci a umo┼ż┼łuje jim podniknout dal┼í├ş krok z hlediska v├Żd─Ťle─Źn├ę schopnosti, inova─Źn├ş s├şly, strategick├ę autonomie a pr┼»myslu odoln├ęho v budoucnosti.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a n├írodn├şch iniciativ┬á
St├ítn├ş strategie 

V roce 2018 do┼ílo k p┼Öijet├ş nizozemsk├ę Strategie digitalizace (DDS) pro digit├íln├ş transformaci hospod├í┼Östv├ş a spole─Źnosti. Ta je ka┼żdoro─Źn─Ť aktualizov├ína. Posledn├ş vyd├ín├ş bylo zve┼Öejn─Ťno v ─Źervnu 2021. DDS konsoliduje v┼íechny digitaliza─Źn├ş politiky nizozemsk├ę ├║st┼Öedn├ş vl├ídy a mimo jin├ę klade d┼»raz na v├Żznam inkluzivn├ş digit├íln├ş transformace, na n├ş┼ż se pod├şl├ş ├║pln─Ť v┼íichni.

Nizozemsk├í strategie pro digit├íln├ş ekonomiku vznikala ve spolupr├íci s podnikatelskou sf├ęrou, vzd─Ťl├ívac├şmi institucemi, spole─Źensk├Żmi organizacemi a dal┼í├şmi partnery. Zam─Ť┼Öuje se na: urychlen├ş digitalizace mal├Żch a st┼Öedn├şch podnik┼», stimulaci digit├íln├şch inovac├ş a dovednost├ş, kontrolu dob┼Öe funguj├şc├şch digit├íln├şch trh┼» a slu┼żeb, roz┼í├ş┼Öen├ş spolehliv├ę a siln├ę digit├íln├ş infrastruktury a pos├şlen├ş kybernetick├ę bezpe─Źnosti.

Nizozemsk├í vl├ída schv├ílila I-strategii Rijk 2021 – 2025 (St├ítn├ş digit├íln├ş strategie), kde stanovila po┼żadavek co nejv├şce vyu┼ż├şt transforma─Źn├şho potenci├ílu digitalizace sm─Ťrem k bezpe─Źn├ę, transparentn├ş a efektivn├ş digit├íln├ş budoucnosti zam─Ť┼Öen├ę na lidi. Priority t├ęto strategie popisuje 10 t├ęmat: IDigi v srdci, Digit├íln├ş odolnost, ICT krajina, Obecn├í vybavenost, Spr├íva informac├ş, Data a algoritmy, IDigi ┼Öemeslo, Transparentnost a vhled, Digi kontrola, Trh a inovace.

Ak─Źn├ş pl├ín pro zelen├í a digit├íln├ş pracovn├ş m├şsta, kter├Ż byl zve┼Öejn─Ťn v roce 2023, p┼Öin├í┼í├ş ┼Öadu opat┼Öen├ş, kter├í se t├Żkaj├ş nedostatku pracovn├şch m├şst v odv─Ťtv├şch, kter├í maj├ş v├Żznam pro klimatick├Ż a digit├íln├ş p┼Öechod: 1. Zv├Ż┼íen├ş z├íjmu o p┼Ö├şrodov─Ťdn├ę a technick├ę vzd─Ťl├ív├ín├ş; 2. Udr┼żen├ş a zv├Ż┼íen├ş z├íjmu o trh pr├íce v oblasti STEM; 3. R┼»st produktivity pr├íce; 4. Pos├şlen├ş ve┼Öejn├ę spr├ívy a pot├şr├ín├ş nejednotnosti.

N├írodn├ş iniciativy┬á

Nizozemsk├Ż pl├ín pro obnovu a odolnost napom├íh├í p┼Öechodu na digit├íln├ş technologie prost┼Öednictv├şm investic do pokro─Źil├Żch technologi├ş, jako jsou kvantov├ę technologie (263 milion┼» eur) a um─Ťl├í inteligence (60 milion┼» eur). Investice ve v├Ż┼íi 209 milion┼» eur do infrastruktury informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş (ICT) a odv─Ťtvov├ę vzd─Ťl├ívac├ş infrastruktury podporuj├ş digitalizaci vzd─Ťl├ív├ín├ş. Podpora inovativn├şch ┼Öe┼íen├ş v oblasti inteligentn├ş mobility, zav├íd─Ťn├ş digit├íln├ş infrastruktury v syst├ęmu ┼Ö├şzen├ş vlakov├ę dopravy a rozvoj digit├íln├şch silni─Źn├şch stanic jsou podpo┼Öeny ─Ź├ístkou 149 milion┼» eur s c├şlem prosadit udr┼żitelnou mobilitu. Krom─Ť toho n├ívrh zahrnuje financov├ín├ş digitalizace ┼Öet─Ťzce trestn├şho soudnictv├ş (75 milion┼» eur) a modernizace informa─Źn├şch syst├ęm┼» ministerstva obrany (94 milion┼» eur). Krom─Ť toho pl├ín p┼Öisp─Ťje k rozvoji digit├íln├şch dovednost├ş na r┼»zn├Żch ├║rovn├şch nizozemsk├ęho vzd─Ťl├ívac├şho syst├ęmu, jako┼ż i k digit├íln├ş inkluzi ve vzd─Ťl├ív├ín├ş (329 milion┼» eur) a zdravotnictv├ş (22 milion┼» eur) prost┼Öednictv├şm aplikac├ş elektronick├ęho zdravotnictv├ş.

Quantum Delta NL za p┼Öisp─Ťn├ş 264 milion┼» EUR z prost┼Öedk┼» pl├ínu pro obnovu a odolnost zakl├íd├í pln─Ť funk─Źn├ş n├írodn├ş ekosyst├ęm pro excelenci v oblasti kvantov├Żch inovac├ş, kter├Ż umo┼żn├ş vysoce kvalifikovan├Żm odborn├şk┼»m dod├ívat na trh kvantov├ę po─Ź├şta─Źe, kvantov├ę s├şt─Ť a kvantov├ę senzory. Mezi aplikace kvantov├ę technologie pat┼Ö├ş bezpe─Źn├í komunikace, zvl├íd├ín├ş katastrof s c├şlem zlep┼íit p┼Öedpov─Ťdi, v├Żpo─Źty, simulace, chemie a zdravotnictv├ş. Quantum Delta NL p┼Öedstavuje rozs├íhlou spolupr├íci mezi v─Ťdeck├Żmi institucemi, podniky a spole─Źensk├Żmi organizacemi. Tento ekosyst├ęm se skl├íd├í z p─Ťti center, kter├í se nach├ízej├ş v Delftu, Eindhovenu, Leidenu, Twente a Amsterdamu, a zahrnuje cel├ę Nizozemsko. P┼Öedpokl├íd├í se, ┼że tato investice bude zcela uskute─Źn─Ťna do 30. ─Źervna 2026.

Program dotac├ş pro partnerstv├ş ve┼Öejn├ęho a soukrom├ęho sektoru v odborn├ęm vzd─Ťl├ív├ín├ş byl vytvo┼Öen v roce 2023 jako sou─Ź├íst nizozemsk├ęho ak─Źn├şho pl├ínu pro zelen├í a digit├íln├ş pracovn├ş m├şsta a m├í zv├Ż┼íit inova─Źn├ş s├şlu a produktivitu podnik┼» prost┼Öednictv├şm roz┼í├ş┼Öen├ş spolupr├íce mezi odborn├Żm vzd─Ťl├ív├ín├şm a zam─Ťstnavateli. Na tuto investici bude v nadch├ízej├şc├şch letech vy─Źlen─Ťno 210 milion┼» eur.

Mo┼żnosti financov├ín├ş 

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm n├ístroje pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích str├ínk├ích iniciativy Inteligentn├ş pr┼»mysl, nizozemsk├í koalice pro um─Ťlou inteligenci, o┼żiven├ş a odolnost a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş v Nizozemsku.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz