Základní informace o organizaci

Status: Není členem
Oblast vzdělávání a rozvoje: Obor neznámý
Typ člena/příznivce: Veřejná instituce
Podnikání/průmysl
Téma: Digitální dovednosti
Cílová skupina: Digitální dovednosti pro všechny

O organizaci

Letiště Praha, a. s. (dále jen „Letiště Praha“ nebo „Společnost“) je společností, která je provozovatelem nejvýznamnějšího mezinárodního letiště v České republice a zároveň sdružuje společnosti působící v oblasti letecké přepravy a souvisejících pozemních službách v prostoru mezinárodního letiště Praha/Ruzyně. Jediným akcionářem Společnosti je stát zastoupený Ministerstvem financí ČR.

Letiště Václava Havla Praha má status jednoho z nejrychleji rostoucích letišť v kategorii 10-25 milionů odbavených cestujících v Evropě. Ročně tento mezinárodní vzdušný přístav před pandemií odbavil přes 15 milionů cestujících, v současné době je to vlivem onemocnění COVID-19 přes čtyři miliony cestujících. Ti měli v průběhu roku k dispozici nabídku téměř 50 leteckých společností spojujících Prahu přímou linkou s více než 120 destinacemi po celém světě. Operuje zde i 8 pravidelných cargo dopravců a další desítky společností pak zajišťují charterovou přepravu. Letiště Praha zaměstnává přibližně 2 300 zaměstnanců, dalších odhadovaných více než 14 000 lidí zaměstnávají firmy působící na letišti či navázané na jeho provoz.

Společnost Letiště Praha, a. s., vznikla v únoru 2008 v rámci privatizační transformace ze státního podniku Správa Letiště Praha, s.p. V letech 2011 – 2018 bylo Letiště Praha, a. s., začleněno do holdingové struktury Českého Aeroholdingu. V roce 2018 došlo ke zjednodušení této holdingové struktury, kdy v rámci fúze sloučením vybrané společnosti holdingu, včetně společnosti Český Aeroholding, a.s., zanikly a jejich jmění přešlo na nástupnickou společnost Letiště Praha, a. s. Orgány Společnosti tvoří čtyřčlenné představenstvo a šestičlenná dozorčí rada.

Letiště Praha ve své činnosti úzce spolupracuje zejména s Ministerstvem dopravy České republiky, Úřadem pro civilní letectví, společností Řízení letového provozu České republiky, s. p., leteckými dopravci, orgány veřejné správy v sektoru letectví i mimo něj a ostatními uživateli letiště. V neposlední řadě spolupracuje také s hlavním městem Praha a obcemi ležícími v jeho blízkosti. Jako svoji bázi využívají Letiště Václava Havla Praha čtyři dopravci – Smartwings, Ryanair, Eurowings a České aerolinie.

Související financování