­čçÁ­čç╣ Portugalsko: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Portugalsko se v indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) pro rok 2022 um├şstilo na 15. m├şst─Ť z 27 ─Źlensk├Żch st├ít┼» EU, tedy o jedno m├şsto v├Ż┼íe ne┼ż v roce 2021. Digit├íln├ş p┼Öechod je jedn├şm ze z├íkladn├şch c├şl┼» Portugalska. Po n├ístupu XXIII. ├║stavn├ş vl├ídy dne 30. b┼Öezna 2022 jmenoval p┼Öedseda vl├ídy nov├ęho st├ítn├şho tajemn├şka pro digitalizaci a modernizaci spr├ívy.

Index digit├íln├ş budoucnosti spole─Źnosti Microsoft hodnot├ş ├║rove┼ł digitalizace v 16 evropsk├Żch zem├şch v─Źetn─Ť Portugalska. Index p┼Öin├í┼í├ş informace o aktu├íln├şm stavu digitalizace v dan├ę zemi a uv├íd├ş jak oblasti, kde je digitalizace ├║sp─Ť┼ín├í, tak oblasti, kde je t┼Öeba je┼ít─Ť pracovat na jej├şm dal┼í├şm rozvoji. ├Ürove┼ł digitalizace se posuzuje v p─Ťti kategori├şch: Digit├íln├ş podnik├ín├ş, digit├íln├ş st├ítn├ş spr├íva a ve┼Öejn├Ż sektor, digit├íln├ş infrastruktura, digit├íln├ş sektor a lidsk├Ż kapit├íl. Celkov├ę hodnocen├ş digit├íln├şho rozvoje Portugalska je 104 bod┼», co┼ż je m├şrn─Ť nad pr┼»m─Ťrem st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy, kter├Ż je 100 bod┼».

Portugalsk├í koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta (CPED) byla zalo┼żena v roce 2015 jako odpov─Ť─Ć na zad├ín├ş Evropsk├ę komise zab├Żvat se ot├ízkou digit├íln├şch dovednost├ş v Portugalsku a zlep┼íit zam─Ťstnatelnost v tomto odv─Ťtv├ş. Koalice byla znovu obnovena na za─Ź├ítku roku 2021. Koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta v Portugalsku (CPED) je ve┼Öejn├í iniciativa vl├ídy, soukrom├Żch a ve┼Öejn├Żch subjekt┼», nevl├ídn├şch organizac├ş a akademick├ę obce, kter├í se zav├ízala rozv├şjet digit├íln├ş dovednosti a zam─Ťstnanost portugalsk├Żch ob─Źan┼». Spole─Źnost INCoDe.2030 a Nadace pro v─Ťdu a technologie p┼Öipravily pro pot┼Öeby digit├íln├şch dovednost├ş n├írodn├ş platformu digit├íln├şch dovednost├ş a pracovn├şch m├şst, kter├í slou┼ż├ş jako datab├íze digit├íln├şch kurz┼» a pracovn├şch m├şst propojen├Żch s platformou EU.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a n├írodn├şch iniciativ
St├ítn├ş strategie

Digitalizace je jedn├şm ze z├íkladn├şch c├şl┼» Portugalska. Portugalsk├í digit├íln├ş mise jako jeden z kl├ş─Źov├Żch prvk┼» transformace Portugalska na digit├íln─Ťj┼í├ş, konkurenceschopn─Ťj┼í├ş a mezin├írodn─Ť silnou zemi byla navr┼żena v kontextu digit├íln├ş transformace. Ak─Źn├ş pl├ín digit├íln├ş transformace byl p┼Öijat 5. b┼Öezna 2020 a p┼Öedstavuje strategii digit├íln├ş transformace zem─Ť, jak je stanovena ve struktu┼Öe portugalsk├ę digit├íln├ş mise. Struktura portugalsk├ę digit├íln├ş mise nese odpov─Ťdnost za koordinaci ak─Źn├şho pl├ínu pro digit├íln├ş p┼Öechod, ten za┼íti┼ąuje vazby s r┼»zn├Żmi subjekty zapojen├Żmi do navrhovan├Żch opat┼Öen├ş, jejich realizaci a pod├ív├ín├ş zpr├ív o v├Żsledc├şch ak─Źn├şho pl├ínu. Ak─Źn├ş pl├ín zahrnuje t┼Öi hlavn├ş pil├ş┼Öe: 1. Budov├ín├ş kapacit a digit├íln├ş za─Źle┼łov├ín├ş; 2. Digit├íln├ş transformace podnik┼»; 3. Digitalizace ve┼Öejn├Żch slu┼żeb. Ak─Źn├ş pl├ín digit├íln├ş transformace je koordinov├ín portugalskou strukturou pro digit├íln├ş mise za aktivn├şho zapojen├ş dal┼í├şch ministerstev a dal┼í├şch organizac├ş ve┼Öejn├ęho sektoru, jako┼ż i podnik┼», akademick├ęho sektoru, v─Ťdeck├ę obce a soci├íln├şch partner┼».

N├írodn├ş strategie um─Ťl├ę inteligence, zve┼Öejn─Ťn├í v roce 2019, si nav├şc vytkla za c├şl podpo┼Öit v├Żuku a v├Żzkum inovac├ş a v├Żvoj produkt┼» a slu┼żeb zalo┼żen├Żch na technologi├şch um─Ťl├ę inteligence. Koordinaci pracovn├ş skupiny a N├írodn├ş strategie pro um─Ťlou inteligenci m├í na starosti INCoDe.2030.

N├írodn├ş iniciativy┬á

Portugalsk├Ż pl├ín obnovy a odolnosti (RRP) zahrnuje 83 investic a 32 reforem, kter├ę jsou podpo┼Öeny 13,9 miliardami eur v grantech a 2,7 miliardami eur v p┼»j─Źk├ích. 38 % pl├ínu je ur─Źeno na podporu klimatick├Żch c├şl┼» a 22 % pl├ínu napom├íh├í p┼Öechodu na digit├íln├ş technologie. D├şky RRP se uskute─Ź┼łuj├ş v├Żznamn├ę investice a reformy, kter├ę umo┼ż┼łuj├ş digit├íln├ş transformaci. Tyto kroky se zam─Ť┼Öuj├ş na zvy┼íov├ín├ş kvalifikace, digitalizaci vzd─Ťl├ív├ín├ş a podnik┼» a modernizaci ve┼Öejn├ęho sektoru, v─Źetn─Ť v┼íeobecn├ę ve┼Öejn├ę spr├ívy, zdravotnictv├ş, soudnictv├ş a da┼łov├ę spr├ívy.

N├írodn├ş strategie pro za─Źle┼łov├ín├ş osob se zdravotn├şm posti┼żen├şm usiluje o za─Źlen─Ťn├ş osob se zdravotn├şm posti┼żen├şm do v┼íech oblast├ş ┼żivota, podporuje jejich samostatnost, nez├ívislost a sebeur─Źen├ş a zaji┼í┼ąuje rovn├ę p┼Ö├şle┼żitosti. Zejm├ęna p┼Öipravuje p┼»du pro investice do zlep┼íen├ş p┼Ö├şstupnosti budov, ve┼Öejn├Żch prostranstv├ş a ve┼Öejn├Żch slu┼żeb pro osoby se sn├ş┼żenou nebo omezenou pohyblivost├ş (investice, kter├ę jsou rovn─Ť┼ż zahrnuty do pl├ínu obnovy a odolnosti), do budov├ín├ş digit├íln├ş infrastruktury a jej├şho uveden├ş do provozu k poskytov├ín├ş digit├íln├şch slu┼żeb osob├ím se zdravotn├şm posti┼żen├şm.

Portugalsk├í koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta, program InCode2030, je ve┼Öejnou politickou platformou, kter├í se zab├Żv├í digit├íln├şmi dovednostmi ob─Źan┼» a pracovn├ş s├şly v Portugalsku. Mezi jej├ş c├şle pat┼Ö├ş p┼Öedev┼í├şm digit├íln├ş inkluze a gramotnost, rozvoj digit├íln├şho vzd─Ťl├ív├ín├ş a pov─Ťdom├ş o technologi├şch ji┼ż od ├║tl├ęho v─Ťku, rozvoj digit├íln├şch kompetenc├ş pedagog┼», zvy┼íov├ín├ş kvalifikace zam─Ťstnanc┼» a zaji┼ít─Ťn├ş specializovan├ę odborn├ę p┼Ö├şpravy absolvent┼» v pokro─Źil├Żch digit├íln├şch profes├şch.

Kreativn├ş komunity pro digit├íln├ş za─Źlen─Ťn├ş (CCDI) se zab├Żvaj├ş digit├íln├şm za─Źlen─Ťn├şm, kter├ę vych├íz├ş vst┼Ö├şc po┼żadavk┼»m jednotlivc┼» a komunit. Tyto komunity cht─Ťj├ş zv├Ż┼íit pov─Ťdom├ş ve┼Öejnosti o p┼Ö├şnosu digit├íln├şch technologi├ş t├şm, ┼że analyzuj├ş digit├íln├ş dovednosti obyvatel a definuj├ş r┼»zn├ę ├║rovn─Ť znalost├ş. Sou─Ź├íst├ş t─Ťchto aktivit je tak├ę ┼íkolen├ş technik┼», kte┼Ö├ş se pod├şlej├ş na koordinaci a p┼Ö├şprav─Ť, a mentor┼» pro digit├íln├ş za─Źle┼łov├ín├ş r┼»zn├Żch znev├Żhodn─Ťn├Żch skupin (student┼» vysok├Żch ┼íkol, d─Ťt├ş a ml├íde┼że a dal┼í├şch ─Źlen┼» ob─Źansk├ę spole─Źnosti).

Portugalsk├Ż program ÔÇ×Eu Sou DigitalÔÇť se v─Ťnuje t├ęmatu digit├íln├şho za─Źle┼łov├ín├ş tak, ┼że nab├şz├ş ┼íkolen├ş a pomoc osob├ím, kter├ę maj├ş mal├ę (nebo ┼ż├ídn├ę) znalosti internetu. Mezi prob├şran├í t├ęmata a p┼Öedm─Ťty ┼íkolen├ş se ┼Öad├ş nap┼Ö├şklad to, jak si vytvo┼Öit a spravovat e-mailov├Ż ├║─Źet a online korespondenci, jak vyhled├ívat na internetu, jak vyhled├ívat a vyu┼ż├şvat digit├íln├ş ve┼Öejn├ę slu┼żby a jak p┼Öistupovat k dal┼í├şm online slu┼żb├ím, jako je dom├íc├ş bankovnictv├ş nebo soci├íln├ş s├şt─Ť. K tomu slou┼ż├ş s├ş┼ą 30 000 dobrovoln├şk┼» a 1 500 ┼íkolic├şch st┼Öedisek po cel├ęm Portugalsku.

Mo┼żnosti financov├ín├ş

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm n├ístroje pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş v Portugalsku.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz