🇵🇹 Portugalsko: přehled digitálních dovedností
Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 22. srpna 2023 22.08.2023
Portugalsko se v indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI) pro rok 2022 umístilo na 15. místě z 27 členských států EU, tedy o jedno místo výše než v roce 2021. Digitální přechod je jedním ze základních cílů Portugalska. Po nástupu XXIII. ústavní vlády dne 30. března 2022 jmenoval předseda vlády nového státního tajemníka pro digitalizaci a modernizaci správy.
Index digitální budoucnosti společnosti Microsoft hodnotí úroveň digitalizace v 16 evropských zemích včetně Portugalska. Index přináší informace o aktuálním stavu digitalizace v dané zemi a uvádí jak oblasti, kde je digitalizace úspěšná, tak oblasti, kde je třeba ještě pracovat na jejím dalším rozvoji. Úroveň digitalizace se posuzuje v pěti kategoriích: Digitální podnikání, digitální státní správa a veřejný sektor, digitální infrastruktura, digitální sektor a lidský kapitál. Celkové hodnocení digitálního rozvoje Portugalska je 104 bodů, což je mírně nad průměrem střední a východní Evropy, který je 100 bodů.
Portugalská koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa (CPED) byla založena v roce 2015 jako odpověď na zadání Evropské komise zabývat se otázkou digitálních dovedností v Portugalsku a zlepšit zaměstnatelnost v tomto odvětví. Koalice byla znovu obnovena na začátku roku 2021. Koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa v Portugalsku (CPED) je veřejná iniciativa vlády, soukromých a veřejných subjektů, nevládních organizací a akademické obce, která se zavázala rozvíjet digitální dovednosti a zaměstnanost portugalských občanů. Společnost INCoDe.2030 a Nadace pro vědu a technologie připravily pro potřeby digitálních dovedností národní platformu digitálních dovedností a pracovních míst, která slouží jako databáze digitálních kurzů a pracovních míst propojených s platformou EU.
Přehled státních strategií a národních iniciativ
Státní strategie
Digitalizace je jedním ze základních cílů Portugalska. Portugalská digitální mise jako jeden z klíčových prvků transformace Portugalska na digitálnější, konkurenceschopnější a mezinárodně silnou zemi byla navržena v kontextu digitální transformace. Akční plán digitální transformace byl přijat 5. března 2020 a představuje strategii digitální transformace země, jak je stanovena ve struktuře portugalské digitální mise. Struktura portugalské digitální mise nese odpovědnost za koordinaci akčního plánu pro digitální přechod, ten zaštiťuje vazby s různými subjekty zapojenými do navrhovaných opatření, jejich realizaci a podávání zpráv o výsledcích akčního plánu. Akční plán zahrnuje tři hlavní pilíře: 1. Budování kapacit a digitální začleňování; 2. Digitální transformace podniků; 3. Digitalizace veřejných služeb. Akční plán digitální transformace je koordinován portugalskou strukturou pro digitální mise za aktivního zapojení dalších ministerstev a dalších organizací veřejného sektoru, jakož i podniků, akademického sektoru, vědecké obce a sociálních partnerů.
Národní strategie umělé inteligence, zveřejněná v roce 2019, si navíc vytkla za cíl podpořit výuku a výzkum inovací a vývoj produktů a služeb založených na technologiích umělé inteligence. Koordinaci pracovní skupiny a Národní strategie pro umělou inteligenci má na starosti INCoDe.2030.
Národní iniciativy
Portugalský plán obnovy a odolnosti (RRP) zahrnuje 83 investic a 32 reforem, které jsou podpořeny 13,9 miliardami eur v grantech a 2,7 miliardami eur v půjčkách. 38 % plánu je určeno na podporu klimatických cílů a 22 % plánu napomáhá přechodu na digitální technologie. Díky RRP se uskutečňují významné investice a reformy, které umožňují digitální transformaci. Tyto kroky se zaměřují na zvyšování kvalifikace, digitalizaci vzdělávání a podniků a modernizaci veřejného sektoru, včetně všeobecné veřejné správy, zdravotnictví, soudnictví a daňové správy.
Národní strategie pro začleňování osob se zdravotním postižením usiluje o začlenění osob se zdravotním postižením do všech oblastí života, podporuje jejich samostatnost, nezávislost a sebeurčení a zajišťuje rovné příležitosti. Zejména připravuje půdu pro investice do zlepšení přístupnosti budov, veřejných prostranství a veřejných služeb pro osoby se sníženou nebo omezenou pohyblivostí (investice, které jsou rovněž zahrnuty do plánu obnovy a odolnosti), do budování digitální infrastruktury a jejího uvedení do provozu k poskytování digitálních služeb osobám se zdravotním postižením.
Portugalská koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa, program InCode2030, je veřejnou politickou platformou, která se zabývá digitálními dovednostmi občanů a pracovní síly v Portugalsku. Mezi její cíle patří především digitální inkluze a gramotnost, rozvoj digitálního vzdělávání a povědomí o technologiích již od útlého věku, rozvoj digitálních kompetencí pedagogů, zvyšování kvalifikace zaměstnanců a zajištění specializované odborné přípravy absolventů v pokročilých digitálních profesích.
Kreativní komunity pro digitální začlenění (CCDI) se zabývají digitálním začleněním, které vychází vstříc požadavkům jednotlivců a komunit. Tyto komunity chtějí zvýšit povědomí veřejnosti o přínosu digitálních technologií tím, že analyzují digitální dovednosti obyvatel a definují různé úrovně znalostí. Součástí těchto aktivit je také školení techniků, kteří se podílejí na koordinaci a přípravě, a mentorů pro digitální začleňování různých znevýhodněných skupin (studentů vysokých škol, dětí a mládeže a dalších členů občanské společnosti).
Portugalský program „Eu Sou Digital“ se věnuje tématu digitálního začleňování tak, že nabízí školení a pomoc osobám, které mají malé (nebo žádné) znalosti internetu. Mezi probíraná témata a předměty školení se řadí například to, jak si vytvořit a spravovat e-mailový účet a online korespondenci, jak vyhledávat na internetu, jak vyhledávat a využívat digitální veřejné služby a jak přistupovat k dalším online službám, jako je domácí bankovnictví nebo sociální sítě. K tomu slouží síť 30 000 dobrovolníků a 1 500 školicích středisek po celém Portugalsku.
Možnosti financování
Možnosti financování rozšiřování a prohlubování kvalifikace s cílem podpořit digitální kompetence jednotlivců a organizací je možné formou půjček, grantů a finančních nástrojů. V období 2021-2026 je většina aktivit v oblasti digitální transformace financována prostřednictvím nástroje pro obnovu a odolnost, a také formou aktivit v rámci programů Horizont, Erasmus+, ESIF a grantových schémat EHP. Více informací naleznete na stránkách koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa a v článku věnovanému možnostem financování digi dovedností v Portugalsku.
Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz