­čçČ­čçĚ ┼śecko: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

┼śecko se ve vyd├ín├ş indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) za rok 2022 um├şstilo na 22. m├şst─Ť v oblasti lidsk├ęho kapit├ílu ze v┼íech 27 ─Źlensk├Żch st├ít┼» EU se sk├│re 40,1. Sk├│re ┼śecka v indexu DESI je st├íle pod pr┼»m─Ťrem EU, i kdy┼ż od roku 2019 jeho hodnocen├ş v oblasti lidsk├ęho kapit├ílu vzr┼»st├í.

Podle zpr├ívy DESI 52 % lid├ş (ve v─Ťku 16-74 let) v ┼śecku ovl├íd├í z├íkladn├ş digit├íln├ş dovednosti, tedy t├ęm─Ť┼Ö stejn─Ť jako v EU (54 %). ┼śecko v┼íak pat┼Ö├ş mezi p┼Öedn├ş zem─Ť s 88 % mlad├Żch lid├ş (16-24 let), kte┼Ö├ş maj├ş alespo┼ł z├íkladn├ş digit├íln├ş dovednosti, co┼ż je mnohem v├şce ne┼ż pr┼»m─Ťr EU (71 %). Procento odborn├şk┼» na informa─Źn├ş a komunika─Źn├ş technologie m├şrn─Ť vzrostlo, ve srovn├ín├ş s pr┼»m─Ťrem EU (4,5 %) z┼»st├ív├í n├şzk├ę (2,8 %). Pod├şl ┼żen mezi odborn├şky na ICT (21 %) je v┼íak vy┼í┼í├ş ne┼ż pr┼»m─Ťr EU (19 %).┬á

Index digit├íln├ş budoucnosti spole─Źnosti Microsoft hodnot├ş ├║rove┼ł digitalizace v 16 evropsk├Żch zem├şch v─Źetn─Ť ┼śecka. Index p┼Öin├í┼í├ş ├║daje o aktu├íln├ş ├║rovni digitalizace dan├ę zem─Ť a odhaluje nej├║sp─Ť┼ín─Ťj┼í├ş oblasti, a tak├ę oblasti, kde je t┼Öeba je┼ít─Ť zapracovat na procesu digit├íln├ş transformace. Digitalizace je vn├şm├ína prost┼Öednictv├şm 5 kategori├ş digit├íln├şho rozvoje: Digit├íln├ş podnik├ín├ş, digit├íln├ş st├ítn├ş spr├íva a ve┼Öejn├Ż sektor, digit├íln├ş infrastruktura, digit├íln├ş sektor a lidsk├Ż kapit├íl. Celkov├í ├║rove┼ł digit├íln├şho rozvoje ┼śecka je 81 bod┼», co┼ż je 17 % pod pr┼»m─Ťrem st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy. V porovn├ín├ş se zem─Ťmi st┼Öedn├ş a v├Żchodn├ş Evropy je ┼śecko hodnoceno podpr┼»m─Ťrn─Ť v kategori├şch Digit├íln├ş podnik├ín├ş, Digit├íln├ş st├ítn├ş spr├íva a ve┼Öejn├Ż sektor, Digit├íln├ş infrastruktura, Digit├íln├ş sektor, nadpr┼»m─Ťrn─Ť v kategorii Lidsk├Ż kapit├íl, a to 96,94 ze 100 bod┼».

┼śeck├í n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta je platformou pro spolupr├íci ve┼Öejn├Żch i neve┼Öejn├Żch subjekt┼», kter├ę usiluj├ş o roz┼í├ş┼Öen├ş digit├íln├şch dovednost├ş v ┼Öeck├ę spole─Źnosti. C├şlem N├írodn├ş koalice je spolupr├íce v┼íech z├║─Źastn─Ťn├Żch stran zam─Ť┼Öen├í na pln─Ťn├ş opat┼Öen├ş sm─Ť┼Öuj├şc├şch ke zdokonalov├ín├ş digit├íln├şch dovednost├ş, na p┼Öekon├ín├ş digit├íln├ş propasti ve v┼íech odv─Ťtv├şch ┼Öeck├ę ekonomiky a spole─Źnosti a na ┼í├ş┼Öen├ş politik EU v oblasti digit├íln├şch dovednost├ş v ┼śecku.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a n├írodn├şch iniciativ
St├ítn├ş strategie

Bible digit├íln├ş transformace je hlavn├şm strategick├Żm dokumentem, kter├Ż vyty─Źuje c├şle digit├íln├ş transformace ┼śecka na obdob├ş 2020-2025. Nasti┼łuje hlavn├ş z├ísady, strategick├ę osy a intervence na horizont├íln├ş a vertik├íln├ş ├║rovni, kter├ę jsou zam─Ť┼Öeny na pos├şlen├ş a podporu digit├íln├ş transformace ┼Öeck├ę spole─Źnosti a ekonomiky. P┼Öedstavuje strategick├Ż pl├ín digit├íln├ş transformace ┼śecka na p┼Ö├ş┼ít├şch 5 let. Strategie zahrnuje ┼íest pil├ş┼Ö┼»: (i) konektivitu; (ii) digit├íln├ş dovednosti; (iii) digit├íln├ş st├ít; (iv) digit├íln├ş podnik├ín├ş; (v) digit├íln├ş inovace a (vi) integraci digit├íln├şch technologi├ş do v┼íech odv─Ťtv├ş ekonomiky. Mezi ├║koly souvisej├şc├şmi se z├şsk├ív├ín├şm digit├íln├şch dovednost├ş uv├íd├ş Digit├íln├ş investice do lidsk├Żch zdroj┼», N├írodn├ş port├íl pro digit├íln├ş schopnosti a ┼á├ş┼Öen├ş aktivit zam─Ť┼Öen├Żch na digit├íln├ş dovednosti v ┼śecku, kter├ę jsou v souladu s nejnov─Ťj┼í├şmi politikami EU.

Program digit├íln├ş transformace (PPsiMet) 2021-2027, kter├Ż je financov├ín z EFRR a EKT+, p┼Öisp├şv├í k napln─Ťn├ş vize digit├íln├şho ┼śecka a k prosazen├ş hospod├í┼Ösk├ę transformace zem─Ť prost┼Öednictv├şm: Poskytov├ín├ş nov├Żch a modernizovan├Żch ve┼Öejn├Żch digit├íln├şch slu┼żeb a aplikac├ş podnik┼»m a ob─Źan┼»m, zaji┼ít─Ťn├ş interoperability digit├íln├şch syst├ęm┼» a slu┼żeb, rozvoj digit├íln├şch platforem vyu┼ż├şvan├Żch v podnikatelsk├ę ─Źinnosti, digit├íln├ş transformace m├şstn├ş samospr├ívy, zaji┼ít─Ťn├ş ultrarychl├ęho p┼Öipojen├ş, uspokojen├ş pot┼Öeb v oblasti digit├íln├şch dovednost├ş a integrace nejmodern─Ťj┼í├şch technologi├ş. Rozpo─Źet PPSiMet na obdob├ş 2021-2027 ─Źin├ş 943 004 309 EUR.

N├írodn├ş iniciativy

┼śeck├Ż pl├ín obnovy a odolnosti zahrnuje investice a reformy do digitalizace ve┼Öejn├ę spr├ívy a podnik┼» soukrom├ęho sektoru, do konektivity a do digit├íln├şch dovednost├ş. Investuje 160 milion┼» eur do rozvoje s├şt├ş 5G, 1,3 miliardy eur do digit├íln├ş transformace ve┼Öejn├ęho sektoru a dal┼í├şch 375 milion┼» eur do digitalizace podnik┼», kter├í podpo┼Ö├ş vyu┼żit├ş digit├íln├şch technologi├ş v mal├Żch a st┼Öedn├şch podnic├şch. D├íle bude v r├ímci pl├ínu investov├íno v├şce ne┼ż 500 milion┼» eur do digit├íln├ş transformace vzd─Ťl├ívac├şho a zdravotnick├ęho syst├ęmu a t├ęm─Ť┼Ö 750 milion┼» eur bude investov├íno do digit├íln├şch dovednost├ş. V roce 2022 se rozb─Ťhlo n─Ťkolik akc├ş k modernizaci a digitalizaci ve┼Öejn├ęho sektoru, nap┼Ö. projekty digitalizace archiv┼» a souvisej├şc├şch slu┼żeb (598 mil. EUR), rozvoj interoperability a webov├Żch slu┼żeb a modernizace ve┼Öejn├ę spr├ívy, reforma k napln─Ťn├ş strategie kybernetick├ę bezpe─Źnosti pro ve┼Öejn├Ż sektor a kroky ke zlep┼íen├ş konektivity.

Digit├íln├ş transformace mal├Żch a st┼Öedn├şch podnik┼» p┼Öin├í┼í├ş podp┼»rn├Ż syst├ęm, kter├Ż mal├Żm a st┼Öedn├şm podnik┼»m nab├şz├ş pouk├ízky, kter├ę lze vyu┼ż├şt na n├íkup digit├íln├şch technologi├ş a souvisej├şc├şch slu┼żeb. Prost┼Öednictv├şm online platformy mohou MSP snadno po┼ż├ídat o dotaci a vybrat si odpov├şdaj├şc├ş zp┼»sob digitalizace. Sou─Ź├íst├ş projektu je tak├ę poradensk├í pomoc pro v├Żvoj nov├Żch digitaliza─Źn├şch syst├ęm┼». O─Źek├ív├í se, ┼że po dokon─Źen├ş projektu z├şsk├í d├şky syst├ęmu voucher┼» podporu na digitalizaci nejm├ęn─Ť 100 000 mal├Żch a st┼Öedn├şch podnik┼» a nejm├ęn─Ť 1 000 mal├Żch a st┼Öedn├şch podnik┼» se bude pod├şlet na v├Żvoji nov├Żch digit├íln├şch ┼Öe┼íen├ş.

V├şce ne┼ż 500 000 ┼ż├ík┼» ve v─Ťku od 4 do 24 let z rodin s n├şzk├Żmi p┼Ö├şjmy a v├şce ne┼ż 150 000 u─Źitel┼» z├íkladn├şch a st┼Öedn├şch ┼íkol dostalo pouk├ízku v hodnot─Ť 200 EUR na n├íkup tabletu, notebooku nebo stoln├şho po─Ź├şta─Źe. Akce “Pouk├ízky student┼»m na notebooky a dal┼í├ş IT vybaven├ş” byla ur─Źena osob├ím s n├şzk├Żmi p┼Ö├şjmy a z├írove┼ł p┼Öisp─Ťla k digit├íln├ş transformaci vzd─Ťl├ívac├şho syst├ęmu. B─Ťhem pandemie, kdy byly ┼íkoly zav┼Öen├ę a v├Żuka prob├şhala v├Żhradn─Ť online a vy┼żadovala pou┼żit├ş IT za┼Ö├şzen├ş, usnadnila tato iniciativa p┼Ö├şstup k e-learningu.

Vzd─Ťl├ívac├ş programy pro nezam─Ťstnan├ę a zam─Ťstnance soukrom├ęho sektoru usiluj├ş o to, aby v roce 2023 bylo pro┼íkoleno dal┼í├şch 150 000 zam─Ťstnanc┼» soukrom├ęho sektoru, v─Źetn─Ť zam─Ťstnanc┼» mal├Żch a st┼Öedn├şch podnik┼», v oblasti digit├íln├ş, environment├íln├ş a finan─Źn├ş gramotnosti. Organizace nab├şzej├şc├ş odbornou p┼Ö├şpravu pat┼Ö├ş do ve┼Öejn├ęho i soukrom├ęho sektoru a spl┼łuj├ş ur─Źit├í krit├ęria pro zaji┼ít─Ťn├ş kvality. V kombinaci s reformou n├írodn├şho syst├ęmu celo┼żivotn├şho u─Źen├ş investice umo┼żnily vylep┼íit model nab├şdky program┼» roz┼íi┼Öov├ín├ş a dopl┼łov├ín├ş kvalifikace, stejn─Ť tak i n├ístroje pro anal├Żzu dovednost├ş, kter├ę se pou┼ż├şvaj├ş k p┼Öedv├şd├ín├ş kvalifika─Źn├şch pot┼Öeb, a t├şm se zv├Ż┼íila schopnost syst├ęmu nab├şzet vysoce kvalitn├ş a pro trh pr├íce odpov├şdaj├şc├ş odbornou p┼Ö├şpravu t─Ťm, kte┼Ö├ş ji pot┼Öebuj├ş. V├şce informac├ş zde.

Mo┼żnosti financov├ín├ş

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm pl├ínu pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích ┼Öeck├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş v ┼śecku.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz