🇷🇴 Rumunsko: přehled digitálních dovedností

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digitální dovednosti a pracovní místa Publikováno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Úvod

Rumunsko je nejnižším (27.) členským státem EU index digitální ekonomiky a společnosti (DESI) za rok 2022. Země se potýká s lidským kapitálem, přičemž úroveň základních digitálních dovedností je ve srovnání s průměrem EU velmi nízká, avšak u žen, které pracují v oboru IKT (druhé místo) a absolventek v oblasti IKT (čtvrté místo). Aby Rumunsko splnilo cíl digitální dekády v oblasti základních digitálních dovedností a specialistů v oblasti IKT, musí urychleně urychlit svou připravenost na digitální dovednosti.

Navzdory poměrně dobrým výsledkům v oblasti konektivity brání nízká úroveň digitalizace v zemi a relativně pomalý pokrok rumunskému hospodářství v plném využívání příležitostí, které nabízejí digitální technologie. Kromě toho situaci dále zhoršuje velmi nízká úroveň digitálních veřejných služeb pro občany i podniky. Pokračující dopad pandemie COVID-19 a časté změny ve vládě (pět v posledních čtyřech letech) představují pro Rumunsko významné výzvy. Digitalizace však zůstává hlavní prioritou současné vlády, která je u moci od 25. listopadu 2021.

Index digitální budoucnosti společnosti Microsoft měří úroveň digitalizace 16 evropských zemí, včetně Rumunska. Index poskytuje informace o současném stavu digitalizace země a určuje jak oblasti, v nichž byla digitalizace nejúspěšnější, tak oblasti, v nichž je ještě třeba vykonat práci na urychlení procesu digitální transformace. Úroveň digitalizace se měří v pěti kategoriích digitálního rozvoje: Digitální podnikání, digitální veřejná správa a veřejný sektor, digitální infrastruktura, digitální sektor a lidský kapitál. Celkové skóre digitálního rozvoje Rumunska je 92, zatímco průměr střední a východní Evropy je 100. 

Rumunská národní koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa „The Skills4IT Coalition“ byla zřízena v roce 2015 v návaznosti na zřízení Evropské koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa v roce 2013. Koalice Skills4IT je otevřená platforma, která sdružuje různé partnery zastupující vzdělávací instituce, společnosti působící v oblasti informačních a komunikačních technologií, vzdělávací společnosti, profesní a nevládní organizace. Platforma se obrací na všechny a začátečníky pro odborníky: zaměstnanci, podnikatelé, generální ředitelé, studenti, žáci a všichni, kteří mají zájem o digitalizaci. 

Přehled státních strategií a vnitrostátních iniciativ
Státní strategie

Strategie pro digitální agendu Rumunska na rok 2020, kterou vypracovalo ministerstvo pro informační společnost, byla vypracována za podpory dalších vládních agentur a veřejných institucí, včetně agentur rumunského ministerstva zdravotnictví, ministerstva školství, ministerstva financí a ministerstva dopravy. Strategie byla přijata v roce 2014 a její provádění skončilo v roce 2020.  

V roce 2020 byla vypracována strategická iniciativa pro digitalizaci vzdělávání v Rumunsku SMART-Edu 2021–2027, která vstoupila do fáze veřejné konzultace. Cílem strategické iniciativy je snížit digitální propast a zvýšit socioekonomickou integraci posílením digitálních dovedností a používání internetu mezi širokou veřejností a znevýhodněnými skupinami. Toho bude dosaženo pořádáním školení přizpůsobených potřebám komunity. Více informací naleznete zde

Vnitrostátní iniciativy 

Rumunsko vypracovalo plán pro oživení a odolnost, jehož cílem je usnadnit solidní oživení a připravit ho na budoucnost. Plán pro oživení a odolnost sestává ze 107 investičních opatření a 64 reforem, které Rumunsku pomohou stát se udržitelnějšími, odolnějšími a přizpůsobivějšími výzvám a příležitostem, které přináší ekologická a digitální transformace. Plán je podpořen odhadem 14,24 miliardy EUR ve formě grantů a 14,94 miliardy EUR ve formě půjček. 41 % plánu přispěje k ekologické transformaci a 20,5 % z něj podpoří digitální transformaci.

Internetové stránky Rumunska věnované digitálním dovednostem a pracovním místům nabízejí seznam akcí týkajících se digitálních dovedností, různých zdrojů a možností odborné přípravy, soubor osvědčených postupů, které prezentují úspěšné strategie, iniciativy a projekty se silným místním dopadem a potenciálem, a zpravodajskou sekci, v níž byly sdíleny nejnovější iniciativy, projekty, inovace a nabídky pracovních míst související s digitálními dovednostmi na místní a mezinárodní úrovni.  Platforma slouží jako centrum pro informační zdroje z Rumunska a Evropské unie zaměřené na zlepšení digitálních dovedností rumunských občanů. Podporuje rovněž příležitosti k profesní přípravě v odvětví informačních a komunikačních technologií, stipendia, projektové financování a šíří povědomí o opatřeních v oblasti kybernetické bezpečnosti. Platforma dále podporuje spolupráci mezi akademickým prostředím a odvětvím informačních a komunikačních technologií v Rumunsku.

V říjnu 2022 uspořádaly rumunské sdružení pro umělou inteligenci (ARIA) a Unie učitelů informatiky v Rumunsku (UPIR) první předuniverzitní kurz umělé inteligence v Rumunsku. Kurz připravují a instruují odborníci z Bitdefender, profesori z Národní akademie „Mircea cel Bătrân“ Râmnicu Vâlcea a specialisté z Google DeepMind UK. Kurz je milníkem v projektu UI pro školy a střední školy v Rumunsku, který v roce 2019 zahájili výzkumní pracovníci z DeepMind Google prostřednictvím organizace ARIA (Rumunské sdružení pro umělou inteligenci).

Možnosti financování

Možnosti financování prohlubování dovedností a změny kvalifikace na podporu digitálních kompetencí jednotlivců a organizací jsou k dispozici ve formě půjček, grantů a finančních nástrojů. V období 2021–2026 je většina činností v oblasti digitální transformace financována prostřednictvím Nástroje pro oživení a odolnost, ale také jako činnosti v grantových režimech Horizontu, Erasmus+, ESI fondů a EHP. Více informací naleznete na stránkách rumunské národní koalice pro digitální dovednosti a pracovní místa a v článku věnovanému možnostem financování digi dovedností v Rumunsku.

⚠ Disclaimer: Text byl automaticky přeložen z evropské platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu našli chyby, obraťte se, prosím, na digikoalice@npi.cz.