­č窭čç░ Slovensko: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Slovensko se ve vyd├ín├ş Indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) za rok 2022 z hlediska lidsk├ęho kapit├ílu um├şstilo na devaten├íct├ęm m├şst─Ť z 27 ─Źlensk├Żch st├ít┼» EU se sk├│re 44,1, co┼ż ho ┼Öad├ş pod pr┼»m─Ťr EU (45,7). Z├íkladn├ş digit├íln├ş dovednosti ovl├íd├í 55 % Slov├ík┼», co┼ż je o n─Ťco v├şce ne┼ż pr┼»m─Ťr EU (54 %). Nicm├ęn─Ť pouze 21 % Slov├ík┼» vl├ídne pokro─Źil├Żmi digit├íln├şmi dovednostmi, a to je pod pr┼»m─Ťrem EU, kter├Ż ─Źin├ş 26 %. Pouze 16 % podnik┼» poskytuje sv├Żm zam─Ťstnanc┼»m ┼íkolen├ş v oblasti informa─Źn├şch a komunika─Źn├şch technologi├ş ( ve srovn├ín├ş s pr┼»m─Ťrem EU, kter├Ż ─Źin├ş 20 %). Pod├şl ICT specialist┼» na trhu pr├íce je 4,3 %, co┼ż je o n─Ťco m├ęn─Ť ne┼ż pr┼»m─Ťr EU, kter├Ż ─Źin├ş 4,5 %. ┼Żeny tvo┼Ö├ş 15 % odborn├şk┼» na ICT, pr┼»m─Ťr EU je 19 %.

IT Fitness Test v roce 2022 slo┼żilo na Slovensku v prvn├ş, certifika─Źn├ş f├ízi 27 757 osob, kter├ę test zvl├ídly v obt├ş┼żn─Ťj┼í├ş verzi pro osoby star┼í├ş 15 let s pr┼»m─Ťrnou ├║sp─Ť┼ínost├ş 52,55 %. Ve srovn├ín├ş s rokem 2021 je celkov├í ├║sp─Ť┼ínost v testu vy┼í┼í├ş p┼Öibli┼żn─Ť o 12 %. Testov├ín├ş pro ┼ż├íky star┼í├ş 15 let prob─Ťhlo za ├║─Źasti ┼ż├ík┼» z 567 ┼íkol. St┼Öedo┼íkolskou verzi testu pak samostatn─Ť ┼Öe┼íilo 2 549 ├║─Źastn├şk┼», kte┼Ö├ş uvedli, ┼że jsou u─Źiteli. Pr┼»m─Ťrn├í ├║sp─Ť┼ínost u─Źitel┼» v testu pro st┼Öedn├ş ┼íkoly byla 57,39 % a oproti lo┼łsk├ęmu roku se u─Źitel├ę zlep┼íili o 5 %. Jednodu┼í┼í├ş verzi testu pro z├íkladn├ş ┼íkoly vyplnilo v prvn├ş f├ízi testov├ín├ş celkem 14 193 ├║─Źastn├şk┼» ve v─Ťku 7-16 let. Pr┼»m─Ťrn├í ├║sp─Ť┼ínost v t├ęto v─Ťkov├ę kategorii dos├íhla 55,03 % a oproti roku 2021 se ┼ż├íci z├íkladn├şch ┼íkol zlep┼íili o 15 %.

N├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Slovensk├ę republiky (Digitalna koalicia) vznikla v roce 2017 z iniciativy Evropsk├ę komise, ├Ü┼Öadu m├şstop┼Öedsedy vl├ídy Slovensk├ę republiky pro investice a informatizaci a IT Asociace Slovenska. Digitalna koalicia sdru┼żuje 93 ─Źlen┼» (rok 2023) – nejd┼»le┼żit─Ťj┼í├şch z├ístupc┼» v oblasti vzd─Ťl├ív├ín├ş a ICT na Slovensku, propojuje p┼Ö├şslu┼ín├í ministerstva, univerzity, asociace, technologick├ę firmy a v├Żznamn├ę platformy, kter├ę se zam─Ť┼Öuj├ş na vzd─Ťl├ív├ín├ş v oblasti digit├íln├şch kompetenc├ş.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a n├írodn├şch iniciativ
St├ítn├ş strategie

Strategie digit├íln├ş transformace Slovenska do roku 2030 je strategie vl├ídy nap┼Ö├ş─Ź sektory – r├ímec, kter├Ż definuje politick├ę priority Slovenska v kontextu prob├şhaj├şc├ş digit├íln├ş transformace ekonomiky a spole─Źnosti pod vlivem inovativn├şch technologi├ş a glob├íln├şch trend┼» digit├íln├şho v─Ťku. C├şlem Slovenska je do roku 2030 modernizovat ekonomiku pomoc├ş inovativn├şch a ekologick├Żch pr┼»myslov├Żch ┼Öe┼íen├ş, kter├ę umo┼żn├ş datov├í ekonomika postaven├í na v─Ťdeck├Żch poznatc├şch. To zahrnuje pos├şlen├ş dovednost├ş ob─Źan┼» ┼ż├şt aktivn├şm digit├íln├şm ┼żivotem a pln─Ť vyu┼ż├şvat v├Żhod technologi├ş, stejn─Ť tak zlep┼íen├ş v├Żkonu slu┼żeb st├ítn├ş spr├ívy.

N├írodn├ş strategie Slovensk├ę republiky v oblasti digit├íln├şch dovednost├ş a ak─Źn├ş pl├ín na obdob├ş 2023ÔÇô2026 byly zve┼Öejn─Ťny v roce 2022 a vych├ízely z n─Ťkolika n├írodn├şch strategi├ş a strategi├ş EU, kter├ę znovu potvrdily z├íjem prosadit digit├íln├ş transformaci coby nejvy┼í┼í├ş prioritu. Slovensk├í digit├íln├ş strategie je rozd─Ťlena do ┼íesti prioritn├şch oblast├ş: Institucion├íln├ş z├ízem├ş (model “Governance”); ICT specialist├ę; Digit├íln├ş dovednosti ml├íde┼że a u─Źitel┼» ve vzd─Ťl├ív├ín├ş; Digit├íln├ş dovednosti aktivn├şch ├║─Źastn├şk┼» na trhu pr├íce; Pod├şl d├şvek a ┼żen v ICT; Digit├íln├ş propast a digit├íln├ş vylou─Źen├ş.

Ak─Źn├ş pl├ín pro digit├íln├ş transformaci Slovenska na obdob├ş 2023ÔÇô2026 definuje c├şle st├ítu v oblasti digitalizace. Hlavn├ş d┼»raz je kladen na oblast digitalizace podnik┼» a cel├ę ekonomiky, na rozvoj a vyu┼ż├şv├ín├ş ┼ípi─Źkov├Żch digit├íln├şch technologi├ş a na budov├ín├ş ┼żivotaschopn├ę spole─Źnosti . Stanovuje z├íkladn├ş r├ímec pro oblast produktivity, znalostn├ş ekonomiky, zam─Ť┼Öuje se na d├şl─Ź├ş oblasti s vy┼í┼í├ş p┼Öidanou hodnotou, konkurenceschopn─Ťj┼í├ş ekonomiku, udr┼żiteln├Ż rozvoj. Z├írove┼ł podporuje ├║sp─Ť┼ín├Ż rozvoj podnik┼» v digit├íln├şm v─Ťku, ale tak├ę vytv├í┼Öen├ş odolnosti p┼Öed negativn├şmi dopady digit├íln├şch technologi├ş.

Oblasti ak─Źn├şho pl├ínu vych├ízej├ş z vize Slovensk├ę republiky definovan├ę ve Strategii digit├íln├ş transformace Slovenska 2030 a strategick├Żch dokument┼» na ├║rovni Evropsk├ę unie, v─Źetn─Ť r├ímcov├ę dohody evropsk├Żch soci├íln├şch partner┼» o digitalizaci. Jedn├í se o budov├ín├ş digit├íln├şho ekosyst├ęmu, digit├íln├ş transformaci ┼íir┼í├ş ekonomiky; rozvoj digit├íln├ş infrastruktury; vyu┼żit├ş potenci├ílu um─Ťl├ę inteligence a digit├íln├ş spole─Źnost.

N├írodn├ş iniciativy

Digit├íln├ş transformace je jednou z hlavn├şch sou─Ź├íst├ş slovensk├ęhopl├ínu pro obnovu a odolnost. Opat┼Öen├ş pl├ínu p┼Öisp├şvaj├şc├ş k digit├íln├ş transformaci p┼Öedstavuj├ş 21 % (1,33 mld. EUR), co┼ż p┼Öekra─Źuje c├şlovou hodnotu 20 %. K napln─Ťn├ş digit├íln├şho c├şle v├Żznamn─Ť p┼Öisp├şv├í projekt Digit├ílne Slovensko (st├ít v mobilu, kybernetick├í bezpe─Źnost, rychl├Ż internet pro ka┼żd├ęho, digit├íln├ş ekonomika), n├ísledovan├Ż digit├íln├şmi investicemi do vzd─Ťl├ív├ín├ş, v├Żzkumu a inovac├ş a udr┼żiteln├ę dopravy.

Obsahuje reformy v oblasti eGovernmentu, konektivity, digit├íln├ş transformace ekonomiky a spole─Źnosti, vzd─Ťl├ív├ín├ş a zabezpe─Źen├ş slu┼żeb v oblasti kybernetick├ę a informa─Źn├ş bezpe─Źnosti ve st├ítn├ş spr├ív─Ť a strategick├Ż p┼Ö├şstup ke vzd─Ťl├ív├ín├ş v oblasti digit├íln├şch dovednost├ş ve spolupr├íci s hlavn├şmi z├║─Źastn─Ťn├Żmi partnery. Pl├ín umo┼żn├ş ├║─Źast v p┼Ö├şhrani─Źn├şch evropsk├Żch projektech zam─Ť┼Öen├Żch na budov├ín├ş digit├íln├ş ekonomiky, v projektech zam─Ť┼Öen├Żch na rozvoj a aplikaci ┼ípi─Źkov├Żch digit├íln├şch technologi├ş a v hackathonech. Soust┼Öed├ş se tak├ę na rozvoj digit├íln├şch dovednost├ş senior┼» a poskytov├ín├ş digit├íln├şch za┼Ö├şzen├ş senior┼»m. V├şce informac├ş je k dispozici na hlavn├ş webov├ę str├ínce RRF Slovensko Pl├ín obnovy.

IT Fitness Test je nejv─Ťt┼í├ş a nejucelen─Ťj┼í├ş bezplatn├Ż test ICT dovednost├ş na Slovensku. Za posledn├şch 10 let se do n─Ťj zapojilo v├şce ne┼ż 300 000 lid├ş. C├şlovou skupinou jsou p┼Öedev┼í├şm ┼ż├íci a studenti z├íkladn├şch, st┼Öedn├şch a vysok├Żch ┼íkol, proto┼że jedn├şm z hlavn├şch posl├ín├ş testu je p┼Öipravit je na dal┼í├ş studium a praktick├ę vyu┼żit├ş IT dovednost├ş v pracovn├şm ┼żivot─Ť. V roce 2022 byl IT Fitness Test poprv├ę po┼Ö├íd├ín ve 4 zem├şch a 5 jazyc├şch a p┼Öes├íhl po─Źet 100 000 ├║─Źastn├şk┼». Krom─Ť sloven┼ítiny byl test k dispozici tak├ę v ─Źe┼ítin─Ť, ma─Ćar┼ítin─Ť a pol┼ítin─Ť, anglick├í verze byla k dispozici jako speci├íln├ş bonus. Nejmlad┼í├şm ├║─Źastn├şk┼»m testu je 7 let, nejstar┼í├şmu ├║─Źastn├şkovi z Bratislavy je 82 let. Nej├║sp─Ť┼ín─Ťj┼í├şmi ├║─Źastn├şky testu v kategorii osob star┼í├şch 15 let se stoprocentn├ş ├║sp─Ť┼ínost├ş bylo 20 u─Źitel┼», 110 student┼» (75 chlapc┼», 35 d├şvek) a 13 pracovn├şk┼» z mimo┼íkoln├ş ─Źinnosti. Dal┼í├ş informace jsou k dispozici v z├ív─Ťre─Źn├Żch zpr├ív├ích za roky 2022, 2021 a 2020.

Digit├íln├ş koalice uzav┼Öela dohodu o spolupr├íci s Jednotou d┼»chodc┼» na Slovensku, kter├í podporuje napl┼łov├ín├ş N├írodn├şho projektu Ministerstva investic, region├íln├şho rozvoje a informatizace Slovensk├ę republiky (MIRRI) ÔÇ×Zlep┼íov├ín├ş digit├íln├şch dovednost├ş senior┼» a znev├Żhodn─Ťn├Żch skupin ve st├ítn├ş spr├ív─ŤÔÇť. Hlavn├şm c├şlem projektu je vytvo┼Öit vzd─Ťl├ívac├ş platformu, kter├í senior┼»m pom┼»┼że nejen zvl├ídnout z├íkladn├ş digit├íln├ş dovednosti a aktivn─Ť je pou┼ż├şvat v ka┼żdodenn├şm ┼żivot─Ť, ale tak├ę se orientovat ve slo┼żit├ęm digit├íln├şm sv─Ťt─Ť a um─Ťt se vyvarovat jeho n├ístrah.

Mo┼żnosti financov├ín├ş

Financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm n├ístroje pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích slovensk├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digit├íln├şch dovednost├ş na Slovensku.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz.