­čç▒­čç╣ Litva: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Litva je v sou─Źasnosti na 20. m├şst─Ť z 27 zem├ş EU v dimenzi lidsk├ęho kapit├ílu indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) 2022. Litva soustavn─Ť p┼Öekon├ív├í pr┼»m─Ťr EU, pokud jde o rovnost ┼żen a mu┼ż┼» mezi odborn├şky na ICT, a t├şm p┼Öisp├şv├í k dosa┼żen├ş c├şle genderov├ę konvergence v r├ímci Digit├íln├ş dek├ídy. S 24 % pracovn├şch m├şst v oblasti ICT obsazen├Żch ┼żenami se zem─Ť v sou─Źasn├ę dob─Ť ┼Öad├ş na ─Źtvrt├ę m├şsto v Evropsk├ę unii (pr┼»m─Ťr EU ─Źin├ş 19 %).

T├ęm─Ť┼Ö polovina obyvatel Litvy ovl├íd├í z├íkladn├ş digit├íln├ş dovednosti, pr┼»m─Ťr EU je p┼Öitom vy┼í┼í├ş (54 % oproti 49 %). ├Üdaje o digit├íln├şch schopnostech nad z├íkladn├ş ├║rovn├ş ukazuj├ş podobn├Ż nepom─Ťr (23 % oproti 26 %). V sou─Źasn├ę dob─Ť tvo┼Ö├ş absolventi ICT 4 % v┼íech absolvent┼» v Litv─Ť a 14 % litevsk├Żch podnik┼» nab├şz├ş sv├Żm zam─Ťstnanc┼»m specializovan├ę ┼íkolen├ş v oblasti ICT, zat├şmco pr┼»m─Ťr EU je 20 %.

V ro─Źence IMD World Competitiveness Yearbook 2022 je Litva na 2. m├şst─Ť (mezi 63 zem─Ťmi) v digit├íln├şch/technologick├Żch dovednostech (2 body nad pr┼»m─Ťrem) a na 10. m├şst─Ť v pou┼ż├şv├ín├ş digit├íln├şch prost┼Öedk┼» a technologi├ş (7,55 oproti pr┼»m─Ťru 6,29), to ukazuje, ┼że spole─Źnosti velmi dob┼Öe pou┼ż├şvaj├ş digit├íln├ş n├ístroje ke sv├ę ─Źinnosti. Zpr├íva tak├ę uv├íd├ş, ┼że digit├íln├ş transformace je ve firm├ích obecn─Ť dob┼Öe uplat┼łov├ína (6,79 oproti pr┼»m─Ťru 5,95) a financov├ín├ş technologick├ęho rozvoje je snadno dostupn├ę (25. m├şsto).

Litevsk├í Nacionalin─Śs skaitmenin─Śs koalicijos ─»k┼źrimas (N├írodn├ş digit├íln├ş koalice) byla zalo┼żena v roce 2013 se z├ím─Ťrem zm├şrnit nedostatek odborn├şk┼» na ICT, zlep┼íit podm├şnky zam─Ťstnanc┼» soukrom├ęho a ve┼Öejn├ęho sektoru a v┼íech obyvatel k osvojen├ş a neust├íl├ęmu prohlubov├ín├ş ICT a obecn├Żch dovednost├ş pot┼Öebn├Żch pro pr├íci, zalo┼żit IT podnik a rozv├şjet digit├íln├ş trh, aby si v├şce mlad├Żch lid├ş vybralo studium a povol├ín├ş v oblasti ICT a dal┼í├şch exaktn├şch v─Ťd; umo┼żnit osvojen├ş digit├íln├şch a univerz├íln├şch dovednost├ş pot┼Öebn├Żch pro pr├íci na z├íklad─Ť studia dal┼í├şch exaktn├şch v─Ťd. Zakl├ídaj├şc├şmi ─Źleny N├írodn├ş digit├íln├ş koalice je ┼íest spole─Źnost├ş a ministerstva ┼íkolstv├ş a v─Ťdy, komunikac├ş, soci├íln├şho zabezpe─Źen├ş a pr├íce, Vilniusk├í univerzita a Technick├í univerzita v Kaunasu, koordin├ítorem t├ęto koalice je sdru┼żen├ş “Langas ateiti”.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a n├írodn├şch iniciativ
St├ítn├ş strategie

Strategie pokroku ÔÇ×Litva 2030ÔÇť je souhrnn├Ż dokument, kter├Ż usnad┼łuje sledov├ín├ş strategick├Żch c├şl┼» a optimalizaci ┼Öady dal┼í├şch strategick├Żch pl├ínovac├şch dokument┼». Strategie usiluje o podporu hodnot orientovan├Żch na pokrok v ekonomice, st├ítn├ş spr├ív─Ť a spole─Źnosti. Takov├Ż v├Żvoj povede k upevn─Ťn├ş pokroku v hodnot├ích a k prosazov├ín├ş princip┼» udr┼żiteln├ęho rozvoje. V oblasti inteligentn├ş spole─Źnosti jsou z├ísadn├şmi zm─Ťnami rozvoj, uplatn─Ťn├ş a uzn├ín├ş individu├íln├şch talent┼».

Strategie OECD pro oblast dovednost├ş v Litv─Ť byla vypracov├ína v roce 2020 ve spolupr├íci s litevsk├Żmi ministerstvy ve snaze p┼Öipravit politick├í doporu─Źen├ş p┼Öizp┼»soben├í specifick├Żm pot┼Öeb├ím t├ęto zem─Ť v oblasti dovednost├ş. Stanovuje p┼Ö├şle┼żitosti a p┼Öedkl├íd├í doporu─Źen├ş pro Litvu, jak l├ępe p┼Öipravit mlad├ę lidi na pr├íci a ┼żivot, zv├Ż┼íit ├║─Źast dosp─Ťl├Żch a podnik┼» na vzd─Ťl├ív├ín├ş, l├ępe vyu┼ż├şvat dovednosti lid├ş v pr├íci a pos├şlit ┼Ö├şzen├ş politik v oblasti dovednost├ş.

Pl├ín digitalizace litevsk├ęho pr┼»myslu na obdob├ş 2020-2030 navrhuje kl├ş─Źov├í st┼Öedn─Ťdob├í opat┼Öen├ş, kter├í maj├ş b├Żt uskute─Źn─Ťna do roku 2027, a dlouhodob├í opat┼Öen├ş, kter├í maj├ş b├Żt uskute─Źn─Ťna do roku 2030, s d┼»razem na vyu┼żit├ş z├şskan├Żch zku┼íenost├ş a n├ípravn├Żch krok┼» z let 2021-2027. Zam─Ť┼Öuje se na technologie, kter├ę budou m├şt nejv─Ťt┼í├ş dopad na digitalizaci litevsk├ęho pr┼»myslu do roku 2030, jako jsou aditivn├ş v├Żroba, automatizace, robotika, mechatronika, inteligentn├ş senzory, fotonika, internet v─Ťc├ş, kybernetick├í bezpe─Źnost, cloudov├í v├Żroba, automatizovan├ę syst├ęmy ┼Ö├şzen├ş sklad┼», um─Ťl├í inteligence roz┼í├ş┼Öen├í realita, syst├ęmy ┼Ö├şzen├ş podniku.

N├írodn├ş iniciativy

V litevsk├ęm pl├ínu obnovy a odolnosti je na digit├íln├ş transformaci ur─Źeno 31,5 % celkov├ęho rozpo─Źtu. Hlavn├ş c├şle pro p┼Ö├ş┼ít├şch 12 m─Ťs├şc┼» budou p┼Öedstavovat z├íklad pro inovativn├ş technologick├í ┼Öe┼íen├ş v podnik├ín├ş a ka┼żdodenn├şm ┼żivot─Ť, zefektivn─Ťn├ş ve┼Öejn├Żch slu┼żeb, transformaci spr├ívy ve┼Öejn├Żch informa─Źn├şch technologi├ş a postupn├ę kroky k 5G.

Pl├ín v─Ťnuje 32 % sv├Żch prost┼Öedk┼» na digit├íln├ş transformaci, v─Źetn─Ť 117 milion┼» eur na litevsk├ę jazykov├ę technologie. Ty maj├ş usnadnit p┼Ö├şstup k digit├íln├şm zdroj┼»m v┼íem a umo┼żnit akademick├ę obci a pr┼»myslu vyv├şjet technologie na m├şru. Projekt v hodnot─Ť 35 milion┼» eur se nap┼Ö├şklad sna┼ż├ş o v├Żvoj jazykov├Żch zdroj┼», kter├ę by zdokonalily n├írodn├ş jazykov├ę syst├ęmy um─Ťl├ę inteligence a napomohly zachov├ín├ş litevsk├ęho jazyka. Pl├ín podporuje z┼Ö├şzen├ş st├ítn├ş infrastruktury cloudov├Żch slu┼żeb (95 milion┼» eur) a jedn├şm z hlavn├şch c├şl┼» je ┼íirok├ę zaveden├ş 5G (73,5 milionu eur).

ÔÇ×EdTechÔÇť transformace digit├íln├şho vzd─Ťl├ív├ín├ş slou┼ż├ş jako prost┼Öedek ┼í├ş┼Öen├ş digit├íln├şch vzd─Ťl├ívac├şch inovac├ş ve ┼íkol├ích a roz┼íi┼Öov├ín├ş digit├íln├şch dovednost├ş pedagog┼». Tato iniciativa se t├Żk├í v├Żvoje digit├íln├şch v├Żukov├Żch pom┼»cek, digitalizace v├Żukov├ęho obsahu a n├íkupu vybaven├ş pro distan─Źn├ş a hybridn├ş v├Żuku. Vznikne s├ş┼ą pedagogick├Żch inovativc┼» a zku┼íebn├ş prost┼Öed├ş pro digit├íln├ş vzd─Ťl├ívac├ş novinky. T├şm, ┼że pedagogov├ę z├şskaj├ş mo┼żnost z├şskat magistersk├Ż titul v oblasti IT, dojde k rozvoji digit├íln├şch pedagogick├Żch kompetenc├ş. Iniciativa, kterou vede N├írodn├ş vzd─Ťl├ívac├ş agentura ve spolupr├íci s vysoko┼íkolsk├Żmi institucemi, byla zah├íjena v roce 2022 a skon─Ź├ş v roce 2024.

C├şlem programu Mil├ęnium – ┼ákoln├ş pokrok je zm─Ťnit a zjednodu┼íit ┼íkoln├ş prost┼Öed├ş a zajistit rovn├Ż p┼Ö├şstup ke vzd─Ťl├ín├ş pro v┼íechny d─Ťti v Litv─Ť bez ohledu na jejich bydli┼ít─Ť nebo socioekonomick├ę postaven├ş. Program nab├şz├ş ┼íkoln├ş aktivity, vzd─Ťl├ív├ín├ş u─Źitel┼» a rozvoj infrastruktury a z├írove┼ł stanovuje po┼żadavky pro obce, kter├ę o podporu ┼ż├ídaj├ş. Program bude financov├ín ─Ź├ístkou 210 milion┼» eur z pl├ínu pro obnovu a odolnost. Byl zah├íjen v lednu 2022. Zna─Źn├í ─Ź├íst obc├ş ji┼ż stanovila ┼íkoly, kter├ę se programu z├║─Źastn├ş. Poradensk├ę slu┼żby jsou nab├şzeny tak, aby byly formulov├íny kvalitn├ş investi─Źn├ş pl├íny. Na konci ─Źervna 2026 uskute─Źn├ş program ┼ákola tis├şcilet├ş nejm├ęn─Ť 80 % litevsk├Żch obc├ş a podpo┼Öeno bude 150 ┼íkol.

Litevsk├ę online dny pro seniory jsou ka┼żdoro─Źn├ş kampan├ş, kterou od roku 2018 po┼Ö├íd├í sdru┼żen├ş Langas ateiti. Vyz├Żv├í seniory, aby se zaj├şmali o novinky v elektronick├Żch slu┼żb├ích, nau─Źili se kriticky hodnotit informace a rozv├şjeli sv├ę digit├íln├ş dovednosti.

Mo┼żnosti financov├ín├ş

Mo┼żnosti financov├ín├ş roz┼íi┼Öov├ín├ş a prohlubov├ín├ş kvalifikace s c├şlem podpo┼Öit digit├íln├ş kompetence jednotlivc┼» a organizac├ş je mo┼żn├ę formou p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021-2026 je v─Ťt┼íina aktivit v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm pl├ínu pro obnovu a odolnost, a tak├ę formou aktivit v r├ímci program┼» Horizont, Erasmus+, ESIF a grantov├Żch sch├ęmat EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínk├ích litevsk├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş v Litv─Ť.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz.