­čç▒­čç╣ Litva: p┼Öehled digit├íln├şch dovednost├ş

Autor: Lidija Kralj, Platforma pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta Publikov├íno: 22. srpna 2023 22.08.2023

Úvod

Litva se v sou─Źasnosti ┼Öad├ş na 20. m├şsto z 27 zem├ş EU v indexu digit├íln├ş ekonomiky a spole─Źnosti (DESI) 2022 z hlediska lidsk├ęho kapit├ílu. Litva soustavn─Ť p┼Öekon├ív├í pr┼»m─Ťr EU, pokud jde o rovnost ┼żen a mu┼ż┼» mezi odborn├şky v oblasti IKT, co┼ż p┼Öisp├şv├í k dosa┼żen├ş c├şle digit├íln├ş dek├ídy v oblasti genderov├ę konvergence. Vzhledem k tomu, ┼że 24 % pozic v oblasti IKT zast├ívaj├ş ┼żeny, je tato zem─Ť v sou─Źasn├ę dob─Ť v Evropsk├ę unii na ─Źtvrt├ęm m├şst─Ť (pr┼»m─Ťr Eu je 19 %).

T├ęm─Ť┼Ö polovina obyvatel m├í z├íkladn├ş digit├íln├ş dovednosti, p┼Öi─Źem┼ż pr┼»m─Ťr EU tuto hodnotu p┼Öekra─Źuje (54 % oproti 49 %). ├Üdaje o digit├íln├şch schopnostech nad z├íkladn├ş ├║rove┼ł odhaluj├ş podobn├Ż nepom─Ťr (23 % oproti 26 %). V sou─Źasn├ę dob─Ť tvo┼Ö├ş absolventi IKT 4 % v┼íech absolvent┼» v Litv─Ť a 14 % litevsk├Żch podnik┼» nab├şz├ş sv├Żm zam─Ťstnanc┼»m specializovanou odbornou p┼Ö├şpravu v oblasti IKT, zat├şmco pr┼»m─Ťr EU ─Źin├ş 20 %.

Ve Sv─Ťtov├ę ro─Źence konkurenceschopnosti IMD 2022 je Litva druh├Żm (ze 63 zem├ş) v oblasti digit├íln├şch/technologick├Żch dovednost├ş (2 body nad pr┼»m─Ťrem) s des├ít├Żm m├şstem pou┼ż├şv├ín├ş digit├íln├şch n├ístroj┼» a technologi├ş (7,55 oproti pr┼»m─Ťru 6,29), co┼ż ukazuje, ┼że spole─Źnosti velmi dob┼Öe vyu┼ż├şvaj├ş digit├íln├ş n├ístroje ke zlep┼íen├ş v├Żkonnosti. Zpr├íva rovn─Ť┼ż uv├íd├ş, ┼że digit├íln├ş transformace ve spole─Źnostech je obecn─Ť dob┼Öe realizov├ína (6,79 oproti pr┼»m─Ťru 5,95) a financov├ín├ş technick├ęho rozvoje, kter├ę je snadno dostupn├ę (25. m├şsto).

Litevsk├í Nacionalin─Śs skaitmenin─Śs koalicijos ─░k┼źrimas (N├írodn├ş digit├íln├ş koalice) byla uspo┼Ö├íd├ína v roce 2013 s c├şlem sn├ş┼żit nedostatek specialist┼» v oblasti IKT, zlep┼íit podm├şnky pro zam─Ťstnance soukrom├ęho i ve┼Öejn├ęho sektoru a v┼íechny obyvatele, aby mohli z├şsk├ívat a neust├íle zlep┼íovat IKT a obecn├ę dovednosti nezbytn├ę pro pr├íci, vytvo┼Öit podnik v oblasti informa─Źn├şch technologi├ş a rozv├şjet digit├íln├ş trh, aby se v├şce mlad├Żch lid├ş p┼Öim─Ťlo k v├Żb─Ťru studia a kari├ęry v oblasti IKT a dal┼í├şch p┼Öesn├Żch v─Ťd; zajistit z├şsk├ín├ş digit├íln├şch a univerz├íln├şch dovednost├ş nezbytn├Żch pro pr├íci prost┼Öednictv├şm studia jin├Żch p┼Öesn├Żch v─Ťd; a zajistit z├şsk├ív├ín├ş digit├íln├şch a univerz├íln├şch dovednost├ş nezbytn├Żch pro pr├íci prost┼Öednictv├şm studia jin├Żch p┼Öesn├Żch v─Ťd. Zakl├ídaj├şc├şmi ─Źleny N├írodn├ş digit├íln├ş koalice se sdru┼żen├şm ÔÇ×Langas ateitiÔÇť je ┼íest sdru┼żen├ş a ministerstva ┼íkolstv├ş, komunikac├ş, soci├íln├şho zabezpe─Źen├ş a pr├íce, Univerzita ve Vilniusu a Technologick├ę univerzity v Kaunasu.

P┼Öehled st├ítn├şch strategi├ş a vnitrost├ítn├şch iniciativ
St├ítn├ş strategie

Strategie pokroku ÔÇ×Litva 2030ÔÇť je souhrnn├Ż dokument, kter├Ż umo┼ż┼łuje ┼Ö├şzen├ş strategick├Żch c├şl┼» a optimalizaci ┼Öady dal┼í├şch strategick├Żch pl├ínovac├şch dokument┼». C├şlem strategie je podporovat hodnoty orientovan├ę na pokrok v hospod├í┼Östv├ş, spr├ív─Ť a spole─Źnosti. Tento v├Żvoj upevn├ş progresivn├ş hodnoty a podpo┼Ö├ş z├ísady udr┼żiteln├ęho rozvoje. V oblasti inteligentn├ş spole─Źnosti jsou z├ísadn├şmi zm─Ťnami rozvoj, uplat┼łov├ín├ş a uzn├ív├ín├ş jednotliv├Żch talent┼».

Strategie OECD v oblasti dovednost├ş byla v roce 2020 p┼Öipravena ve spolupr├íci s litevsk├Żmi ministerstvy s c├şlem vypracovat politick├í opat┼Öen├ş, kter├í budou p┼Öizp┼»sobena specifick├Żm pot┼Öeb├ím zem─Ť v oblasti dovednost├ş. Uv├íd├ş p┼Ö├şle┼żitosti a doporu─Źen├ş pro Litvu, jak l├ępe vybavit mlad├ę lidi dovednostmi pro pr├íci a ┼żivot, zv├Ż┼íit ├║─Źast dosp─Ťl├Żch a podnik┼» na vzd─Ťl├ív├ín├ş, l├ępe vyu┼ż├şvat dovednosti lid├ş v pr├íci a pos├şlit ┼Ö├şzen├ş politik v oblasti dovednost├ş.

Pl├ín digitalizace litevsk├ęho pr┼»myslu na obdob├ş 2020ÔÇô2030 navrhuje kl├ş─Źov├í st┼Öedn─Ťdob├í opat┼Öen├ş, kter├í maj├ş b├Żt provedena do roku 2027, a dlouhodob├í opat┼Öen├ş, kter├í maj├ş b├Żt provedena do roku 2030, s d┼»razem na prov├íd─Ťn├ş z├şskan├Żch poznatk┼» a n├ípravn├Żch opat┼Öen├ş od roku 2021 do roku 2027. Zam─Ť┼Öen├ş na technologie, kter├ę budou m├şt nejv─Ťt┼í├ş dopad na digitalizaci litevsk├ęho pr┼»myslu do roku 2030, jako je aditivn├ş v├Żroba, automatizace, robotika, mechatronika, inteligentn├ş senzory, fotonika, internet v─Ťc├ş, kybernetick├í bezpe─Źnost, v├Żroba cloudu, automatizovan├ę syst├ęmy spr├ívy sklad┼», roz┼í├ş┼Öen├í realita um─Ťl├ę inteligence, syst├ęmy ┼Ö├şzen├ş podnik┼».

Vnitrost├ítn├ş iniciativy

Litevsk├Ż pl├ín pro o┼żiven├ş a odolnost vy─Źle┼łuje 31,5 % celkov├ęho rozpo─Źtu na digit├íln├ş transformaci. Jeho hlavn├ş c├şle pro p┼Ö├ş┼ít├şch 12 m─Ťs├şc┼» budou tvo┼Öit z├íklad pro inovativn├ş technologick├í ┼Öe┼íen├ş v podnik├ín├ş a ka┼żdodenn├şm ┼żivot─Ť, ├║─Źinnost ve┼Öejn├Żch slu┼żeb, transformaci ve┼Öejn├ę spr├ívy informa─Źn├şch technologi├ş a kroky sm─Ťrem k 5G. 

Pl├ín p┼Öid─Ťluje 32 % sv├Żch zdroj┼» na digit├íln├ş transformaci, v─Źetn─Ť 117 milion┼» EUR na litevskou jazykovou technologii. Jej├şm c├şlem je usnadnit v┼íeobecn├Ż p┼Ö├şstup k digit├íln├şm zdroj┼»m a umo┼żnit akademick├ę obci a pr┼»myslu v├Żvoj technologi├ş na m├şru. Projekt v hodnot─Ť 35 milion┼» EUR nap┼Ö├şklad usiluje o rozvoj jazykov├Żch zdroj┼» s c├şlem zlep┼íit vnitrost├ítn├ş jazykov├ę syst├ęmy um─Ťl├ę inteligence a pomoci zachovat litevsk├Ż jazyk. Pl├ín podporuje z┼Ö├şzen├ş st├ítn├ş infrastruktury cloudov├Żch slu┼żeb (95 milion┼» EUR) a rozs├íhl├ę zav├íd─Ťn├ş s├şt├ş 5G je jedn├şm z jej├şch hlavn├şch c├şl┼» (73,5 milionu EUR).

ÔÇ×EdTechÔÇť transformace digit├íln├şho vzd─Ťl├ív├ín├ş je podporovat zav├íd─Ťn├ş digit├íln├şch vzd─Ťl├ívac├şch inovac├ş ve ┼íkol├ích a zlep┼íovat digit├íln├ş dovednosti pedagog┼». Iniciativa zahrnuje rozvoj digit├íln├şch v├Żukov├Żch n├ístroj┼», digitalizaci instrukt├í┼żn├şho obsahu a po┼Ö├şzen├ş za┼Ö├şzen├ş pro distan─Źn├ş a hybridn├ş u─Źen├ş. Bude vytvo┼Öena s├ş┼ą inov├ítor┼» pedagog┼» a testovac├ş prost┼Öed├ş pro digit├íln├ş vzd─Ťl├ívac├ş inovace. T├şm, ┼że pedagog┼»m budou poskytnuty p┼Ö├şle┼żitosti k z├şsk├ín├ş magistersk├ęho titulu v oboru IT, budou pos├şleny digit├íln├ş pedagogick├ę kompetence. Iniciativa veden├í N├írodn├ş vzd─Ťl├ívac├ş agenturou ve spolupr├íci s vysoko┼íkolsk├Żmi institucemi byla zah├íjena v roce 2022 a bude ukon─Źena v roce 2024.

C├şlemprogramu pro pokrok ve ┼íkol├ích tis├şcilet├ş je reorganizovat a zlep┼íit ┼íkoln├ş infrastrukturu a zaru─Źit rovn├Ż p┼Ö├şstup ke vzd─Ťl├ín├ş pro v┼íechny d─Ťti v Litv─Ť bez ohledu na to, kde maj├ş bydli┼ít─Ť, nebo jejich soci├íln─Ť-ekonomick├Ż status. Program poskytuje podporu ┼íkoln├şm aktivit├ím, odborn├ę p┼Ö├şprav─Ť u─Źitel┼» a rozvoji infrastruktury a z├írove┼ł stanov├ş po┼żadavky pro obce ┼ż├ídaj├şc├ş o podporu. Program obdr┼ż├ş 210 milion┼» EUR z N├ístroje pro o┼żiven├ş a odolnost. Byla zah├íjena v lednu 2022. V├Żznamn├í ─Ź├íst obc├ş ji┼ż ur─Źila ┼íkoly, kter├ę se programu z├║─Źastn├ş. Poradensk├ę slu┼żby jsou poskytov├íny tak, aby bylo mo┼żn├ę formulovat vysoce kvalitn├ş investi─Źn├ş pl├íny. Do konce ─Źervna 2026 bude nejm├ęn─Ť 80 % litevsk├Żch obc├ş prov├íd─Ťt program tis├şcilet├ş a bude podporov├íno 150 ┼íkol.

Organizace Langas ateiti od roku 2018 ka┼żdoro─Źn─Ť po┼Ö├íd├í Langas ateiti Langas Internet Days Litva. Vyz├Żv├í seniory, aby se zaj├şmali o inovace elektronick├Żch slu┼żeb, nau─Źili se kriticky vyhodnocovat informace a zlep┼íovali sv├ę digit├íln├ş dovednosti.

Mo┼żnosti financov├ín├ş

Mo┼żnosti financov├ín├ş prohlubov├ín├ş dovednost├ş a zm─Ťny kvalifikace na podporu digit├íln├şch kompetenc├ş jednotlivc┼» a organizac├ş jsou k dispozici ve form─Ť p┼»j─Źek, grant┼» a finan─Źn├şch n├ístroj┼». V obdob├ş 2021ÔÇô2026 je v─Ťt┼íina ─Źinnost├ş v oblasti digit├íln├ş transformace financov├ína prost┼Öednictv├şm N├ístroje pro o┼żiven├ş a odolnost, ale tak├ę jako ─Źinnosti v grantov├Żch re┼żimech Horizontu, Erasmus+, ESI fond┼» a EHP. V├şce informac├ş naleznete na str├ínce litevsk├ę n├írodn├ş koalice pro digit├íln├ş dovednosti a pracovn├ş m├şsta a v ─Źl├ínku v─Ťnovan├ęmu mo┼żnostem financov├ín├ş digi dovednost├ş v Litv─Ť.

ÔÜá Disclaimer: Text byl automaticky p┼Öelo┼żen z evropsk├ę platformy Digital Skills and Jobs. Pokud jste v textu na┼íli chyby, obra┼ąte se, pros├şm, na digikoalice@npi.cz.